Menu
dom z kamienia

Budowa domu z kamienia – na co należy zwrócić uwagę?

Kamień od setek lat jest wykorzystywany jako surowiec do budowy domów. Wiele osób ceni fakt, że ma on pochodzenie naturalne, a ponadto jest wytrzymały i niezwykle solidny. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu z kamienia? Na które kwestie należy zwrócić uwagę?

Kwestie podstawowe

Rozważając budowę domu z kamienia, należy przede wszystkim zastanowić się nad wyborem wykonawcy. Powinna to być bowiem firma, która ma doświadczenie w realizacjach tego rodzaju inwestycji. Może się okazać, że nie będzie to łatwe, ponieważ takich obiektów nie buduje się dużo w Polsce.

Dom wykonany z kamienia wapiennego lub polnego musi mieć bardzo solidne fundamenty. Będą one bowiem stanowić podporę dla ścian, które ze względu na zastosowany rodzaj materiału, będą ciężkie. Jeśli już mowa o ścianach, należy zwrócić uwagę, że ociepla się je od wewnątrz, nie zaś od zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykorzystane kamienie tworzą elegancką elewację.

Już na etapie budowy warto pomyśleć o wykończeniu obiektu. W tym celu doskonale sprawdzą się rośliny pnące, które mogą pokryć część ścian domu. Pozytywny efekt wywołują również doniczki z bujnymi kwiatami ustawione wokół budynku. Dopełnieniem całości będzie z pewnością ogrodzenie wykonane w części z kamienia oraz oświetlenie posesji i kamienne ścieżki.

Wybór kamienia do budowy

Decydując się na budowę domu z kamienia, należy dokonać wyboru odpowiedniego rodzaju surowca. Dostępne są następujące możliwości:

  • kamień polny – jest on łatwo dostępny, ponieważ można go kupić w zdecydowanej większości składów kruszyw budowlanych; jest on dostępny w różnych formach – na przykład jako mieszanka kamieni, duże głazy lub drobne łupki;
  • kamień wapienny – pochodzi on ze skał wapiennych, które występują w Polsce w różnych kolorach, a ponadto jest łatwy w obróbce;
  • kamień łupany – chodzi tutaj o kamień murowy łupany albo o kamień cięto-łupany, który występuje w formie bloków.

Wybór rodzaju kamienia należy przede wszystkim do inwestora. Warto jednak porozmawiać wcześniej z wykonawcą inwestycji, aby wybrać rozwiązanie optymalne z punktu widzenia danego projektu.

Zalety i wady domu z kamienia

Przede wszystkim dom wykonany z kamienia wygląda niezwykle oryginalnie. Takie obiekty były przecież budowane setki lat temu, a dziś stanowią formę indywidualizmu właściciela.

Dawniej domy z kamienia były budowane w północnej części Europy, a także w regionie Morza Śródziemnego. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić jego wnętrze i otoczenie w stylu przypominającym zwyczaje i warunki państw tam położonych.

Główną wadą domu z kamienia jest to, że nie każda firma budowlana podejmie się jego budowy. Wynika to ze specyfiki prac. Co więcej, koszty realizacji tego rodzaju inwestycji będą wyższe niż w przypadku domu z innego materiału. Problemem może być również ocieplenie budynku. Skoro bowiem jest ono wykonywane od środka, trzeba liczyć się ze zmniejszeniem powierzchni użytkowej obiektu.

Paweł Stasiuk


Planujesz zakup działki pod dom? – sprawdź co to jest ewidencja gruntów i budynków?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024