Menu
schody wewnętrzne

Jak wybrać schody wewnętrzne?

Schody wewnętrzne pełnią niezwykle istotną funkcję w każdym domu. Umożliwiają one bowiem nie tylko przechodzenie pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, ale i wpływają na estetykę wnętrza. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając schody wewnętrzne do domu?

Konstrukcja schodów

Schody wewnętrzne różnią się pomiędzy sobą konstrukcją. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są schody jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe i łamane.

Pierwsze z nich mają podstawową zaletę, otóż są one najprostsze i zarazem najtańsze. Należy jednak zwrócić uwagę, że mogą być one niekomfortowe dla osób starszych i małych dzieci. Wynika to z faktu, iż schody jednobiegowe nie mają spocznika.

Jeżeli zaś chodzi o schody dwubiegowe, wyróżniają się one spocznikiem oraz łamaną konstrukcją. To rozwiązanie dobre do pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele przestrzeni na montaż schodów.

Schody trójbiegowe są rozwiązaniem stosunkowo rzadko spotykanym. Składają się one z trzech części, które są przedzielone dwoma spocznikami. Jest to wygodna konstrukcja, aczkolwiek trzeba pamiętać, że zajmuje ona sporo miejsca.

Na szczególną uwagę zasługują schody kręcone. To element dekoracyjny, który istotnie wpływa na wystrój danego pomieszczenia. Nie mają one jednak spocznika, przez co nie jest to najlepszy wybór dla osób, które mają problemy z poruszaniem. W wielu sklepach z artykułami budowlanymi można je kupić w formie przygotowanej do złożenia, co pozwala oszczędzić czas związany z montażem.

Z jakiego materiału wykonuje się schody wewnętrzne?

Schody wewnętrzne wykonuje się z różnego rodzaju materiałów. Coraz częściej jednak spotyka się schody prefabrykowane, które można kupić w sklepach. Wynika to przede wszystkim z tego, że można je w stosunkowo prosty sposób zmontować.

Najczęstszymi materiałami, z których wykonuje się schody, są żelbet i beton. Umożliwiają one niemal dowolne wykończenie za pomocą gresu, klinkieru, czy też terakoty. Popularnym materiałem wykończeniowym jest także drewno, które nadaje im naturalnego charakteru.

Elementem, który nie tylko poprawia estetykę schodów, ale i zwiększa bezpieczeństwo korzystania z nich, jest balustrada. W marketach można znaleźć balustrady wykonane z drewna oraz z betonowych prefabrykatów.

Schody wewnętrzne – jak je wybrać?

Wybór schodów wewnętrznych na pierwszy rzut oka może wydawać się niełatwy. Pierwszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę w takim przypadku, jest określenie swoich potrzeb. Jeżeli bowiem w domu mieszka lub będzie mieszkać małe dziecko bądź osoba starsza, warto, aby schody były wyposażone w balustradę. Zdecydowanie zwiększy ona bezpieczeństwo korzystania ze schodów i pozwoli zmniejszyć ryzyko wypadku.

Kolejną kwestią są koszty. Jak wiadomo, im rozwiązanie jest prostsze, tym też jest tańsze. Niemniej jednak nie zawsze chodzi o oszczędności. Czasami bowiem priorytetem są kwestie estetyczne, a w takim przypadku lepiej sprawdzają się bardziej złożone konstrukcje.

Nie bez znaczenia jest także materiał, którym zostaną wykończone schody. Płytki bądź gres nadają bardziej nowoczesnego wyglądu, aczkolwiek nie każdemu przypadnie on do gustu. Najbardziej eleganckim i zarazem klasycznym rozwiązaniem są schody wykończone drewnem. Doskonale komponują się nie tylko z wnętrzami o tradycyjnym wystroju, ale i w tych bardziej nowoczesnych.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024