Menu
rekuperacja

Rekuperacja – zalety i wady

Rekuperacja to system mechanicznej wentylacji, który umożliwia ponowne wykorzystanie ciepła służącego do ogrzewania budynku. Dzieje się to poprzez odzyskanie powietrza odprowadzanego przez kominy wentylacyjne. Co warto wiedzieć na temat rekuperacji? Jakie są jej zalety i wady?

Działanie rekuperacji

Na etapie projektowania instalacji dla danego domu dokonywany jest podział pomieszczeń na tak zwane „czyste” (na przykład salon, sypialnia) oraz „brudne” (między innymi łazienka i kuchnia). W pomieszczeniach brudnych powstaje bowiem najwięcej ciepła i wilgoci.

Dzięki rekuperacji możliwe jest odprowadzenie ciepłego powietrza z pomieszczeń „brudnych”, a następnie wprowadzenie go do pomieszczeń „czystych” wraz z powietrzem pobranym z zewnątrz. Tego typu operacja zachodzi w wymienniku, który znajduje się w rekuperatorze. Niektórzy producenci instalacji montują w rekuperatorach także nagrzewnice, które poprawiają sprawność w najchłodniejsze dni.

Jak wygląda odzysk ciepła?

Powietrze pochodzące z zewnątrz budynku zostaje zassane przez czerpnię, skąd poprzez kanał wentylacyjny trafia do rekuperatora. Ten ostatni wyposażony jest w filtr, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Warto dodać, że filtr wymaga okresowej wymiany w związku z jego zużyciem.

W dalszej kolejności powietrze trafia do wymiennika. W tym miejscu miesza się ono z ciepłem, które zawiera powietrze odprowadzane z budynku. Później powietrze z zewnątrz rozprowadzane jest po pomieszczeniach. Po dogrzaniu ponownie trafia do rekuperatora, skąd – po odzyskaniu ciepła – zostaje odprowadzone na zewnątrz.

Koszty systemu rekuperacji

Wydatek związany z montażem systemu rekuperacji uzależniony jest od rodzaju instalacji oraz od specyfiki danego budynku. Najlepszym momentem na zdecydowanie się na rekuperację jest etap projektowania obiektu. Wówczas można uwzględnić wszystkie potrzeby związane z systemem i odpowiednio przygotować budynek. Co więcej, w takim przypadku koszt związany z montażem systemu rekuperacji może okazać się podobnym wydatkiem jak wentylacja grawitacyjna.

Należy również pamiętać o okresowych przeglądach, a także wymianie filtrów, które ulegają zużyciu eksploatacyjnemu. Wymiana ta odbywa się przeciętnie dwa razy do roku. Jeszcze inną kwestią są ewentualne naprawy.

Zalety i wady rekuperacji

System rekuperacji zamontowany w budynku ma wiele zalet. Do głównych plusów należy:

 • obniżenie kosztów ogrzewania obiektu – nawet do 30%;
 • czyste powietrze wewnątrz budynku – bez alergenów, kurzu, smogu oraz z mniejszą ilością dwutlenku węgla;
 • możliwość monitorowania stężenia dwutlenku węgla – jeżeli instalacja wyposażona jest w odpowiednie czujniki;
 • odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów – na przykład z kuchni;
 • możliwość rzadszego otwierania okien, przez co ograniczony jest dostęp insektów do domu.

Jeżeli zaś chodzi o wady systemu rekuperacji, nie ma ich wiele. Otóż można wskazać tutaj:

 • wysokie koszty związane z montażem instalacji rekuperacyjnej;
 • koszty przeglądów systemu oraz wymiany filtrów;
 • możliwość przesuszenia powietrza, co może być niekomfortowe dla osób o wrażliwej skórze i oczach.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2023