Menu
ewidencja gruntów i budynków

Planujesz zakup działki pod dom? – sprawdź co to jest ewidencja gruntów i budynków?

Kupno działki pod budowę domu to decyzja, która wiąże się z wieloma kwestiami technicznymi i prawnymi. Jednym z najważniejszych elementów, o których warto wtedy pamiętać, jest ewidencja gruntów i budynków. Co to jest? Do czego służy? Jakie informacje są w niej zawarte? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Czym jest ewidencja gruntów i budynków?

Ewidencja gruntów i budynków to rejestr obejmujący dane liczbowe i opisowe o gruntach, budynkach i lokalach, a także wskazanie właścicieli nieruchomości. Ewidencję gruntów i budynków prowadzą starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu.

Ewidencja obejmuje całe terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które podzielone jest na jednostki powierzchniowe, takie jak jednostka ewidencyjna, obręb ewidencyjny, działka ewidencyjna. Zgodnie z tym podziałem, każda działka otrzymuje swój niepowtarzalny identyfikator. 

Do czego służy ewidencja gruntów i budynków?

Ewidencja gruntów i budynków służy do pozyskania informacji dotyczących stanu prawnego nieruchomości. W tym celu należy wystąpić o wydanie przez starostwo powiatowe lub też miasto na prawach powiatu, wypisu i wyrysu z rejestru gruntów. 

Obecnie ewidencja gruntów i budynków prowadzona jest w systemach informatycznych. Dzięki zintegrowanemu systemowi informacji o nieruchomościach, możliwe jest wygenerowanie mapy ewidencyjnej dla dowolnego obszaru kraju.

Dzięki ewidencji gruntów i budynków można uzyskać takie informacje, jak:

 • numer ewidencyjny działki;
 • powierzchnia gruntu;
 • rodzaj gruntu;
 • numer księgi wieczystej;
 • informacje o budynkach, w tym ich liczba, powierzchnia, przeznaczenie i wiek;
 • informacje o właścicielu nieruchomości;
 • inne istotne informacje – np. prawo użytkowania wieczystego.

Jak korzystać z ewidencji gruntów i budynków?

Pozyskanie informacji z ewidencji gruntów i budynków jest stosunkowo proste. Wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem Portalu Informacyjnego Służby Geodezyjnej i Kartograficznej lub też wysłać wniosek w tradycyjnej formie do starostwa powiatowego lub urzędu miasta, na terenie którego znajduje się interesującą nas nieruchomość.

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów może uzyskać właściciel, osoba, która ma prawo dysponować nieruchomością, osoba albo przedsiębiorstwo, które ma prawne powody uzyskania takiego dokumentu.

Należy pamiętać, że korzystanie z ewidencji gruntów i budynków jest płatne, choć koszty te nie są bardzo wysokie (140 zł – elektroniczna wersja wypisu i wyrysu, 150 zł – wydruki wypisu i wyrysu).

ewidencja gruntów i budynków

Ewidencja gruntów i budynków to na bieżąco aktualizowany rejestr, w którym odnotowywane są informacje na temat gruntów oraz budynków znajdujących się na danym terenie. Dzięki temu można łatwo i szybko sprawdzić do kogo przynależy dana nieruchomość, jaką ma powierzchnię i jakie inne istotne zapisy jej dotyczą. Wypis z ewidencji gruntów i budynków to kluczowy dokument przy zakupie nieruchomości a także w realizacji projektów budowlanych. 

Wiele ciekawych porad budowlanych znajdą Państwo także w Poradniku dla budujących MURATORA. Poradnik znajdą Państwo na stronie https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/

Zaufaj 40 letniemu doświadczeniu MURATORA – zaufaj profesjonalnym poradom budowlanym.

zdjęcie główne: 

Projekt C333j – Miarodajny – wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

zdjęcie w treści:

Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024