Menu
Budowa domu na skarpie

Budowa domu na skarpie – na co należy zwrócić uwagę?

Do wybudowania domu konieczna jest zawsze działka. Niekiedy ta, którą ma w posiadaniu inwestor, może wyróżniać się nietypowymi warunkami. Jednym z nich bywa pagórkowatość. Czy w takich warunkach da się w ogóle wybudować dom? Oczywiście, aczkolwiek należy pamiętać o kilku kwestiach.

Kwestie podstawowe

Jeszcze przed przystąpieniem do realizacji inwestycji należy dokładnie przyjrzeć się działce. Warto skorzystać z pomocy geotechnika, który dokona oceny stanu geologicznego gruntu. Jej celem jest zweryfikowania ewentualnego ryzyka osunięcia się ziemi. Może bowiem okazać się, że konieczne będzie zabezpieczenie działki przed taką możliwością. W związku z tym budowa domu na skarpie staje się przedsięwzięciem bardziej skomplikowanym niż wzniesienie takiego obiektu na płaskim terenie.

Warto pomyśleć również o zagospodarowaniu terenu wokół domu. Pagórkowatość działki może bowiem okazać się dużą zaletą. Otóż doskonale prezentują się ogrody przygotowane na skarpie. Wystarczy dobrać rośliny i odpowiednio je rozmieścić, aby nie zasłaniały się nawzajem. Niemniej jednak są to prace, które należy wykonać po zakończeniu budowy.

Budowa domu na skarpie

Budowa domu na skarpie wymaga wcześniejszego przygotowania odpowiedniego projektu, który będzie uwzględniał specyfikę danego przedsięwzięcia. Zazwyczaj są to budynki o nieskomplikowanej bryle z płaskim bądź dwuspadowym dachem. Tego typu obiekt najlepiej bowiem dopasowuje się do nierównego terenu. Chodzi tutaj nie tylko o jego wkomponowanie w okoliczną przestrzeń, ale przede wszystkim o jak najlepsze utrzymywanie środka ciężkości obiektu. Niemniej jednak nie należy obawiać się katastrofy. Tego rodzaju budynki można bez problemu spotkać w państwach basenu Morza Śródziemnego.

Decydując się na budowę domu na skarpie, warto pamiętać o pewnych ograniczeniach. Mianowicie od strony skarpy nie montuje się okien, albowiem zacienienie tylnej części obiektu powodowałoby poważne straty ciepła. Co więcej, fundamenty muszą zostać przygotowane z uwzględnieniem pochyłości terenu. Warto dodać, że dom na skarpie umożliwia stworzenie podpiwniczenia, a ponadto nierzadko wymaga zastosowania schodów, które poprawiają estetykę budynku.

A co z garażem?

Budowa domu na skarpie nie wyklucza możliwości wzniesienia garażu oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Zazwyczaj są one jednak budowane w skarpie, a nie na niej. W związku z tym ich konstrukcja musi być bardzo wytrzymała i solidna, aby nacisk domu nie stanowił problemu. Warto jednak zwrócić uwagę, że garaż usytuowany w podpiwniczeniu jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku działek, na których nie ma zbyt dużo miejsca. Jeżeli dom ma odpowiednie wymiary, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w garażu znajdowały się dwa stanowiska.

W przypadku garażu można skorzystać z gotowego projektu przygotowanego z myślą o jego budowie w skarpie. Natomiast gdyby dana sytuacja była nietypowa, wówczas konieczny byłby projekt indywidualny.

Paweł Stasiuk

Jak węglik krzemu ożywia i uszlachetnia powierzchnie tynków?

Planujesz zakup działki pod dom? – sprawdź co to jest ewidencja gruntów i budynków?

Jedna odpowiedź do “Budowa domu na skarpie – na co należy zwrócić uwagę?”

 1. Majster pisze:

  Budowa domu na skarpie ma swoje plusy i minusy.

  Zalety:
  Dom na skarpie może prezentować się wyjątkowo dobrze, zwłaszcza jeżeli za skarpą widnieją piękne krajobrazy czy widoki.
  Domy na skarpie są często kojarzone z pięknym, górskim widokiem.
  Dom na skarpie jest świetną alternatywą dla osób, którym zależy na funkcjonalnej piwnicy lub garażu podziemnym.
  Wady:
  Budowa domu na skarpie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
  Czas inwestycji się wydłuża.
  Dom na skarpie może przysporzyć wielu problemów.
  Jeżeli skarpa nie jest stateczna, budowanie na niej domu nie ma sensu – szybko się on osunie i może stanowić zagrożenie.
  Podsumowując, decyzja o budowie domu na skarpie zależy od wielu czynników, w tym preferencji indywidualnych, budżetu i gotowości do podjęcia potencjalnych wyzwań związanych z budową na takim terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024