Dom na pochyłym terenie – co trzeba wiedzieć?
Zazwyczaj pochyła działka, na której ma zostać wybudowany dom, uznawana jest za niekorzystną. Jednak taki teren ma również wiele zalet. Położenie na pochyłej działce daje m.in. możliwość ciekawej adaptacji projektu domu. Ponadto cena takiej działki jest zwykle niższa od płaskiej o podobnej wielkości w danej okolicy. Lecz nie będzie to oznaczać, że całościowy koszt budowy domu będzie niższy.
Usytuowanie działki
Bardzo ważny jest kierunek spadku pochyłej działki względem kierunków świata oraz jej usytuowanie wobec drogi i sąsiednich domów. Jeśli chodzi o stopień doświetlenia wnętrz światłem słonecznym, najkorzystniejsze jest oczywiście nachylenie w kierunku południowym. Taki kierunek nachylenia daje również wiele możliwości aranżacyjnych otoczenia domu – ogrodu itp. Spadek terenu na stronę wschodnią lub zachodnią to większe wyzwanie, jednak i w tych przypadkach mamy możliwość takiego rozplanowania układu pomieszczeń, aby mieć dobry dostęp do światła słonecznego.
W przypadku, gdy działka nachylona jest w kierunku drogi, taki układ terenu można wykorzystać sytuując garaż w piwnicy. Jeżeli natomiast, posesja jest nachylona w stronę ogrodu, daje to możliwość ciekawej aranżacji takiego ogrodu na zboczu.
Kąt nachylenia terenu
Kąt nachylenia działki, czyli mówiąc prościej – stopień w jakim jest ona stroma – także wpływa na możliwości aranżacyjne tego terenu. Jeśli spadek jest stosunkowo niewielki, optymalnym rozwiązaniem może się okazać niwelacja terenu. To sprawi, że dom będzie można wybudować według projektu typowego dla płaskiej działki. Jeżeli natomiast pochyłość jest znaczna, w większości przypadków trzeba będzie dopasować projekt do takich warunków, wiązać się to będzie m.in. z koniecznością budowy domu z podpiwniczeniem.
Dom z podpiwniczeniem i badania geotechniczne
Rozważając budowę domu na działce charakteryzującej się dużym nachyleniem, czyli na skarpie, zboczu, to jak wspomniano trzeba będzie wybudować też piwnicę. W zależności od różnych czynników terenowych dom może być podpiwniczony całkowicie albo częściowo. Budowa piwnicy wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji w dom – szacuje się, że dom z podpiwniczeniem jest zazwyczaj o 30 – 35% droższy w porównaniu do domu o takiej samej powierzchni, którym nie ma piwnic.
Na koszty te składają się m.in.: budowa fundamentów, ścian piwnic, a także odpowiednia izolacja i badania geotechniczne. Badania geotechniczne obejmują m.in. analizę rodzaju i nośności gruntu czy poziom wód gruntowych. Dobrze przeprowadzone badania wiążą się z zabezpieczeniem domu przed zagrożeniami m.in. osuwaniem się zbocza, czy zalewaniem piwnicy.
Jaki projekt domu sprawdzi się na pochyły teren?
Nie każdy projekt domu będzie można zrealizować na działce ze spadkiem terenu. W przypadku niewielkiego nachylenia terenu, można zdecydować się na adaptacją projektu, co pozwolić może na dostosowanie go do takiego ukształtowania terenu. Lecz w zdecydowanej większości przypadków będzie się to wiązać z wyższymi kosztami niż zakup projektu, który będzie dedykowany dla pochyłej działki.
Istnieje także możliwość zakupienia ciekawych projektów domów na nachyloną działkę. Dostępne są one w różnych stylach i formach. We wspomnianym już podpiwniczeniu – obowiązkowym elemencie takiego domu – można ulokować m.in. garaż, kotłownię lub pralnię z suszarnią. Piwnicę można też przeznaczyć na siłownię albo pokoje rekreacyjne.
Dominujący styl architektoniczny w sąsiedztwie
Dobrą zasadą jest także sprawdzenie jaki styl architektoniczny dominuje w okolicy. Kupując projekt domu dopasowany do sąsiednich zabudowań, dom wkomponuje się w otoczenie. Podobnie, jeśli chodzi o sposób jego wykończenia – powinien być wkomponowany w istniejące otoczenie.
Należy więc zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ewentualnie – jeśli na tym obszarze nie obowiązuje – z decyzją o warunkach zabudowy. W powyższych dokumentach często zawarte są zapisy, determinujące styl zabudowy, wysokość budynków, czy też dopuszczalny kolor i dachu, a także rodzaj rodzaj pokrycia dachowego i więźby. Należy również spełnić inne wymagane formalności związane z budową domu.
Marek Lont
Budowa domu na pochyłym terenie ma zarówno swoje zalety, jak i wady.
Zalety:
Możliwość ciekawej adaptacji projektu domu.
Cena pochyłej działki może być niższa w porównaniu do działki płaskiej o podobnym metrażu w tej samej okolicy.
Wady:
Budowa domu na pochyłym terenie może generować dodatkowe koszty, które nie występują przy budowie na terenie płaskim.
Dom na pochyłym terenie często wymaga budowy piwnicy, co może zwiększyć koszt budowy o około 30-35%.
Przy wyborze działki pochyłej warto zwrócić uwagę na kierunek spadku terenu względem stron świata oraz drogi dojazdowej i sąsiednich domów. Przygotowanie się do budowy domu na pochyłym terenie wymaga również przeprowadzenia badań geotechnicznych.
Podsumowując, decyzja o budowie domu na pochyłym terenie zależy od wielu czynników, w tym preferencji indywidualnych, budżetu i gotowości do podjęcia potencjalnych wyzwań związanych z budową na takim terenie.