Menu
ogrzewanie podłogowe

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które można spotkać w wielu domach, szczególnie tych, które zostały wyposażone w pompę ciepła. Ma ono bowiem wiele zalet, które doceniają jego użytkownicy. Dlaczego więc ludzie decydują się na ogrzewanie podłogowe w swoim domu?

Zalety ogrzewania podłogowego

Wiele osób, które dopiero planują instalację centralnego ogrzewania, zastanawia się nad wyborem sposobu rozprowadzania ciepła. Ogrzewanie podłogowe może jednak wzbudzać pewne obawy ze względu na ewentualną awarię i problemy z jej usunięciem. Są one nie do końca uzasadnione, aczkolwiek należy liczyć się z pewnymi trudnościami.

Do najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego należy zaliczyć:

 • rozprowadzanie ciepła w sposób równomierny – jest ona taka sama w każdym miejscu danego pomieszczenia, ponieważ instalacja grzewcza znajduje się pod całą podłogą; co więcej, nagrzanie pomieszczenia następuje zdecydowanie szybciej niż w przypadku tradycyjnych grzejników, z których ciepło rozchodzi się promieniście;
 • odpowiedni dla zdrowia rozkład temperatury – tuż przy podłodze temperatura jest niższa przeciętnie o 2 stopnie Celsjusza niż na wysokości głowy człowieka, co pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła, a ponadto ciepła podłoga jest dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na odczuwanie chłodu stóp;
 • niższa temperatura wody w piecu – do nagrzania kaloryferów potrzebne jest osiągnięcie temperatury nawet 70 stopni Celsjusza, natomiast w przypadku ogrzewania podłogowego wystarczy 45 stopni; wiążą się z tym więc realne korzyści natury finansowej;
 • oszczędność miejsca – ogrzewanie podłogowe jest całkowicie niewidoczne, przez co nie wpływa negatywnie na estetykę pomieszczenia, a także pozwala zaoszczędzić miejsce, które można wykorzystać w inny sposób.

Jak zatem widać, ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę, rozważając jego wybór.

Ewentualna awaria systemu

Jak już zostało powiedziane, wiele osób obawia się ogrzewania podłogowego ze względu na możliwość jego awarii. Z tego względu warto postawić na sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów. Oferują oni bowiem nawet 10 lat gwarancji na swoje produkty.

Niezwykle ważną kwestią jest także odpowiedni montaż. Instalacja zostaje bowiem po ukończeniu zalana jastrychem, co zdecydowanie utrudnia naprawę ewentualnych błędów. Warto więc przygotować najpierw projekt, a dopiero później przystąpić do prac.

Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić pieniądze w związku z eksploatacją domu. W stosunku do tradycyjnych kaloryferów oszczędności mogą sięgnąć nawet 15% rocznych wydatków. Kolejną kwestią jest zwiększenie czystości pomieszczenia. W grzejnikach zbiera się bowiem kurz, natomiast w przypadku ogrzewania podłogowego nie ma tego problemu. Rozwiązanie to pozwala także zachowywać lepszy poziom wilgotności, co jest korzystne dla zdrowia. Warto jednak pamiętać o utrudnionym usuwaniu ewentualnych awarii.

Paweł Stasiuk

Jedna odpowiedź do “Zalety ogrzewania podłogowego”

 1. MAGI pisze:

  Szanowni Państwo, proszę o pomoc w wyborze inhibitora antykorozyjnego. Posiadam bufor 500l oraz ogrzewanie podłogowe około 250l w nowym domu. Ogrzewanie miało już rozruch w tym roku. Nie mam pojęcia który z preparatów zastosować. Ponadto proszę o informację, co powinnam zastosować w okresie letnim, kiedy woda w podłogówce nie będzie podgrzewana i nie będzie krążyła?
  W razie pytań pozostaję do dyspozycji pod nr tel 518 780 626
  Z wyrazami szacunku
  Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024