Zasady przechowywania broni
Broń palna musi być przechowywana w odpowiedni sposób, tak aby nie przedostała się w niepowołane ręce. Właściciel broni jest zobowiązany do przechowywania jej w magazynie broni, szafie czy też sejfie. Sposoby trzymania broni reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 26.08.2014 r. w sprawie przechowywania i ewidencjonowania broni i amunicji, wydanego na podstawie ustawy o broni i amunicji.
W jaki sposób trzeba przechowywać broń palną?
Do broni nie mogą mieć w żadnym razie dostępu osoby nieuprawnione. A więc musi ona znajdować się w zamknięciu, natomiast dostęp do miejsca jej lokalizacji może mieć jedynie osoba do tego uprawniona. W przypadku sejfu z zamkiem elektronicznym, kod do niego może mieć jedynie uprawniony posiadacz broni palnej. Sejf powinien być chroniony kluczykiem, a dostęp do niego musi być ograniczony. Kluczyk musi być schowany w miejscu niedostępnym dla innych w portfelu czy też wraz z innymi kluczami.
Czym są urządzenia klasy S1 do przechowywania broni?
To przeważnie specjalne sejfy o różnej wielkości i rodzajami zamków. Mogą mieć zamek na kluczyk czy też szyfrowy, a więc na kod. Sprzęty te mogą też różnić się od siebie sposobem ekspozycji w pomieszczeniu. Niektóre montuje się w meblach, w tak zwanych wnękach meblowych, ale często wybierane są również te wolnostojące. Sejfy klasy S1 mają też wiele mechanizmów, dzięki którym zwiększone zostaje bezpieczeństwo przechowywania w nich broni. Produkuje się je z wytrzymałej blachy, natomiast wewnątrz zainstalowane są specjalne progi niepozwalające na wepchnięcie drzwi do środka. Aby móc wygodnie przechowywać zarówno broń, jak i amunicję, sejfy wyposażone są w skrzynki, skrytki i uchwyty.
Sejfy i gabloty do przechowywania broni
Broń w domu może być przechowywana tylko i wyłącznie w sejfie, który musi posiadać wiele zabezpieczeń. Takie urządzenie musi posiadać osłonę mechanizmu ryglowego, odporną konstrukcję, zawiasy zewnętrze czy też specjalne progi. Sejfy na broń posiadają wiele dodatkowych, przydatnych akcesoriów, które zapewniają wysoki komfort korzystania z nich. Kolekcjonerzy broni muszą pamiętać o tym, aby przechowywać broń palną zawsze zgodnie z wytycznymi. Gabloty muszą być solidne i odpowiednio zamknięte. Dobrze, jeśli ich szyba jest wzmocniona i są przytwierdzone dodatkowo do podłoża. Wybór odpowiedniej propozycji nie jest wcale prosty. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb właściciela broni, jej rodzaju, wielkości i ilości przechowywanych przedmiotów.
O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas przechowywania broni?
Podczas przechowywania broni należy jeszcze pamiętać o pewnych istotnych kwestiach. Przede wszystkim przed magazynowaniem broni konieczne jest odłączenie magazynka. Broń musi zostać całkowicie rozładowana. Trzeba pamiętać o wymaganiach producentach posiadanej broni. Przepisy jasno określają to, w jaki sposób powinna być przechowywania amunicja. Co ważne, amunicji nie można przechowywać w magazynkach nabojowych. Do tego celu sprawdzą się specjalne pojemniki czy pudełka, które uniemożliwiają uderzenie w spłonkę naboju.
Prawidłowe przechowywanie broni, jak i amunicji jest nie tylko koniecznością. Stosowanie się do określonych wytycznych jest niezwykle istotne, gdyż wpływa na nasz poziom bezpieczeństwa, jak i wszystkich innych osób. Odpowiednio zabezpieczona broń nie przedostaje się w ręce osób niepowołanych. Podejmując decyzję, o zakupie broni palnej warto wcześniej upewnić się, czy będziemy w stanie ją prawidłowo przechowywać, zgodnie z aktualnymi przepisami.
Autor Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z sejfami www.sejfexpert.pl oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych. |
Dodaj komentarz