Menu
Wiercenie w betonie

Wiercenie w betonie – co należy wiedzieć?

Beton to materiał cechujący się bardzo dużą twardością. Gdy zachodzi potrzeba wykonania w nim wierceń, nie można tego zrobić zwykłym wiertłem – chyba, że chcesz zbierać je w kawałkach po kilkunastu sekundach pracy. Doradzamy, jak poradzić sobie z tym zadaniem.

Beton wymaga odpowiedniego sprzętu!

Podstawowym i najpowszechniej spotykanym urządzeniem do wiercenia w betonie jest wiertarka udarowa – i to właśnie na niej się skupimy. Nie jest jednak jedynym – oprócz niej w wierceniu otworów w tej twardej powierzchni pomogą młotowiertarki, wiertnice i młoty udarowe. Jednak są to narzędzia droższe i przeznaczone przede wszystkim dla fachowców, czyli firm zajmujących się zawodowo pracami budowlano-remontowymi.

Co czyni z wiertarek udarowych efektywne narzędzia dla betonu? Technologia udaru, która nie sprawia, że wiertarka podczas pracy „kopie” w powierzchnię, dzięki czemu wiertło może się w nią skuteczniej wbijać.

Dobrą wiertarkę udarową możesz nabyć w przedziale cenowym 150-400 złotych. Ale potrzebne są do niej również specjalne wiertła – zwykłe złamią się bardzo szybko. Najlepiej od razy nabyć zestaw wierteł do betonu. Do wykonywania w nim otworów małej i średniej wielkości doskonale sprawdzają się wiertła wykonane z węglików spiekanych. Jeśli otwór ma być większy, wówczas zalecane są wiertła koronkowe.

Wiercenie w betonie – przygotowania

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, czy ściana, w której przeprowadzane będą wiercenia, nie jest ścianą nośną – w takim przypadku konieczna jest konsultacja z architektem! Każde osłabienie ściany – a tym jest wykonywanie w niej otworów – może prowadzić do jej osunięcia, a skutki tego trudno sobie wyobrazić. Jeśli nie jest to ściana nośna, warto upewnić się, że nie zahaczymy podczas pracy o kable lub rury idące ścianą. W tym celu należy użyć specjalnych czujników pozwalających na wykrycie ich obecności. Zakup nie ma sensu, gdyż należy wiedzieć, jak się nimi posługiwać – tutaj dobrze zamówić wizytę odpowiedniego fachowca.

Oczywiście w przypadku ścian nowych lub powierzchni takich, jak podjazd czy wylewka przed domem, takie zabiegi nie będą potrzebne.

Podczas wiercenia w betonie odpryski wylatują z dużą siłą, dlatego konieczne jest założenie maski oraz okularów ochronnych. Użyteczne będą również rękawice oraz ochraniacze na uszy. Jeśli wiercisz w ścianie, warto pomyśleć o rozłożeniu pod obszarem pracy folii ochronnej, która pozwoli na zgromadzenie pyłu w jednym miejscu. Tu warto dodać, że niektóre wiertarki udarowe mają specjalne przyłącze z systemami odsysania pyłu – jest to bardzo praktyczne.

Wiercenie w betonie – jak to robić?

Podstawowa zasada wiercenia w betonie, której należy bezwzględnie przestrzegać, brzmi: nie zmieniaj rozpoczętego kierunku. Wiertło musi iść cały czas w jednej pozycji. Z jaką szybkością? Należy ją dopasować do twardości ściany. Im jest ona twardsza, tym wymagane są szybsze obroty. Zarazem nie można wiercić długo – wiertło podczas pracy ulega rozgrzaniu. Należy robić co kilkanaście sekund przerwę na jego ostygnięcie.

W trakcie samego wiercenia należy bacznie zwracać uwagę na to, czy wiertło nie zostało zaklinowane. Gdy tak się stanie, natychmiast przerywamy pracę – jeśli tego nie zrobisz, nie tylko możesz złamać wiertło, ale również doprowadzić do przegrzania wiertarki. W trakcie przerw na schłodzenie warto sprawdzić, czy wiertło nie uległo stępieniu – gdy tak się stanie, należy wymienić je na nowe.

Przygotuj się na to, że wiercenie w betonie jest czasochłonne. Jeśli otwór ma być głębszy, praca może zająć nawet kilkanaście minut! Jednak to nie dziwi, biorąc pod uwagę, w jaką twardą strukturę należy się wwiercić. Na szczęście w betonie nie wierci się na co dzień.

Co jeszcze warto wiedzieć? Przy solidnie wykonanych ścianach może okazać się, że nawet mocna wiertarka udarowa z odpowiednimi wiertłami nie daje rady. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wezwać na pomoc ekipę remontową, dysponującą odpowiednim sprzętem. Ale w większości przypadków możesz poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie.

H T

 

 

Jedna odpowiedź do “Wiercenie w betonie – co należy wiedzieć?”

  1. Monika Pedros pisze:

    Oby nie wietłami firmy topex gówno jakich mało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2022