Menu
Wiercenie w betonie

Wiercenie w betonie – co należy wiedzieć?

Beton to materiał cechujący się bardzo dużą twardością. Gdy zachodzi potrzeba wykonania w nim wierceń, nie można tego zrobić zwykłym wiertłem – chyba, że chcesz zbierać je w kawałkach po kilkunastu sekundach pracy. Doradzamy, jak poradzić sobie z tym zadaniem.

Beton wymaga odpowiedniego sprzętu!

Podstawowym i najpowszechniej spotykanym urządzeniem do wiercenia w betonie jest wiertarka udarowa – i to właśnie na niej się skupimy. Nie jest jednak jedynym – oprócz niej w wierceniu otworów w tej twardej powierzchni pomogą młotowiertarki, wiertnice i młoty udarowe. Jednak są to narzędzia droższe i przeznaczone przede wszystkim dla fachowców, czyli firm zajmujących się zawodowo pracami budowlano-remontowymi.

Co czyni z wiertarek udarowych efektywne narzędzia dla betonu? Technologia udaru, która nie sprawia, że wiertarka podczas pracy „kopie” w powierzchnię, dzięki czemu wiertło może się w nią skuteczniej wbijać.

Dobrą wiertarkę udarową możesz nabyć w przedziale cenowym 150-400 złotych. Ale potrzebne są do niej również specjalne wiertła – zwykłe złamią się bardzo szybko. Najlepiej od razy nabyć zestaw wierteł do betonu. Do wykonywania w nim otworów małej i średniej wielkości doskonale sprawdzają się wiertła wykonane z węglików spiekanych. Jeśli otwór ma być większy, wówczas zalecane są wiertła koronkowe.

Wiercenie w betonie – przygotowania

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, czy ściana, w której przeprowadzane będą wiercenia, nie jest ścianą nośną – w takim przypadku konieczna jest konsultacja z architektem! Każde osłabienie ściany – a tym jest wykonywanie w niej otworów – może prowadzić do jej osunięcia, a skutki tego trudno sobie wyobrazić. Jeśli nie jest to ściana nośna, warto upewnić się, że nie zahaczymy podczas pracy o kable lub rury idące ścianą. W tym celu należy użyć specjalnych czujników pozwalających na wykrycie ich obecności. Zakup nie ma sensu, gdyż należy wiedzieć, jak się nimi posługiwać – tutaj dobrze zamówić wizytę odpowiedniego fachowca.

Oczywiście w przypadku ścian nowych lub powierzchni takich, jak podjazd czy wylewka przed domem, takie zabiegi nie będą potrzebne.

Podczas wiercenia w betonie odpryski wylatują z dużą siłą, dlatego konieczne jest założenie maski oraz okularów ochronnych. Użyteczne będą również rękawice oraz ochraniacze na uszy. Jeśli wiercisz w ścianie, warto pomyśleć o rozłożeniu pod obszarem pracy folii ochronnej, która pozwoli na zgromadzenie pyłu w jednym miejscu. Tu warto dodać, że niektóre wiertarki udarowe mają specjalne przyłącze z systemami odsysania pyłu – jest to bardzo praktyczne.

Wiercenie w betonie – jak to robić?

Podstawowa zasada wiercenia w betonie, której należy bezwzględnie przestrzegać, brzmi: nie zmieniaj rozpoczętego kierunku. Wiertło musi iść cały czas w jednej pozycji. Z jaką szybkością? Należy ją dopasować do twardości ściany. Im jest ona twardsza, tym wymagane są szybsze obroty. Zarazem nie można wiercić długo – wiertło podczas pracy ulega rozgrzaniu. Należy robić co kilkanaście sekund przerwę na jego ostygnięcie.

W trakcie samego wiercenia należy bacznie zwracać uwagę na to, czy wiertło nie zostało zaklinowane. Gdy tak się stanie, natychmiast przerywamy pracę – jeśli tego nie zrobisz, nie tylko możesz złamać wiertło, ale również doprowadzić do przegrzania wiertarki. W trakcie przerw na schłodzenie warto sprawdzić, czy wiertło nie uległo stępieniu – gdy tak się stanie, należy wymienić je na nowe.

Wiercenie w betonie na sucho czy na mokro

Wiercenie w betonie może odbywać się na dwa sposoby: na sucho i na mokro. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady.

Wiercenie na sucho:

 • Jest czystsze niż tradycyjne wiercenie na mokro.
 • Nie ma potrzeby używania wody, co zapobiega powstawaniu błota.
 • Jest idealne w przypadku wiercenia w zamkniętych pomieszczeniach.
 • Wymaga więcej czasu.

Wiercenie na mokro:

 • Charakteryzuje się wyższą skutecznością w porównaniu do metody na sucho.
 • Użycie wody jako smarowania ułatwia wiercenie i przyspiesza proces, ponieważ zmniejsza tarcie między wiertłem a materiałem.
 • Woda redukuje ilość pyłu, co prowadzi do czystszej i bardziej równomiernej powierzchni otworu.
 • Pozwala na wykonywanie bardzo głębokich nacięć bez obaw, że narzędzie będzie zbytnio nagrzane.

Wybór metody zależy od konkretnych warunków i wymagań danego projektu. W niektórych przypadkach może być korzystne użycie jednej metody, a w innych – drugiej. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas pracy z betonem.

Podsumowanie

Przygotuj się na to, że wiercenie w betonie jest czasochłonne. Jeśli otwór ma być głębszy, praca może zająć nawet kilkanaście minut! Jednak to nie dziwi, biorąc pod uwagę, w jaką twardą strukturę należy się wwiercić. Na szczęście w betonie nie wierci się na co dzień.

Co jeszcze warto wiedzieć? Przy solidnie wykonanych ścianach może okazać się, że nawet mocna wiertarka udarowa z odpowiednimi wiertłami nie daje rady. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wezwać na pomoc ekipę remontową, dysponującą odpowiednim sprzętem. Ale w większości przypadków możesz poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie.

H T

Jak węglik krzemu ożywia i uszlachetnia powierzchnie tynków?

 

 

3 odpowiedzi na “Wiercenie w betonie – co należy wiedzieć?”

 1. Monika Pedros pisze:

  Oby nie wietłami firmy topex gówno jakich mało

 2. jasio pisze:

  Ceny wiertarek udarowych w Polsce mogą się różnić w zależności od marki, modelu i specyfikacji. Oto kilka przykładów:

  Wiertarka udarowa EINHELL TC-ID 650 E kosztuje około 139,90 zł.
  Wiertarka udarowa GRAPHITE 58G735 jest dostępna za około 222,50 zł.
  Wiertarka udarowa BOSCH UniversalImpact 700 0603131020 kosztuje około 331,67 zł.
  Wiertarka udarowa DEDRA DED7961 jest dostępna za około 352,03 zł.
  Wiertarka udarowa GRAPHITE 58G722 kosztuje około 379,00 zł.
  Warto zauważyć, że dobrej jakości wiertarka SDS może kosztować około 600 zł, natomiast za wiertarkę tego typu z oznaczeniem ‘max’ można zapłacić nawet ponad 1000 zł. Te ceny mogą się różnić w zależności od sklepu i dostępnych promocji.

 3. Anonim pisze:

  Najlepsze wiertła do betonu to te, które są trwałe, odporne na uszkodzenia i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Oto kilka przykładów:

  SDS-PLUS Makita D-00050: To wiertło jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Jest wykonane z wytrzymałej stali narzędziowej i pokryte węglikiem spiekanym, co czyni je wyjątkowo mocnym.
  HORN: To wiertło jest również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.
  Artpol: Wiertła tej marki są również wysoko oceniane za swoją trwałość i odporność na uszkodzenia.
  Bosch SDS-Plus Plus-1: To wiertło jest również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.
  Hilti TE-CX: To wiertło jest również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.
  MILWAUKEE: To wiertło jest również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.
  W przypadku cen, oto kilka przykładów:
  Wiertło do betonu 8 / 210 mm SDS+: 9.95 zł.
  Wiertło do betonu zbrojonego SDS+ 5 / 165 mm Expert BOSCH: 24.49 zł.
  HORN Wiertło do betonu 14 x 800mm SDS plus: 18.99 zł.
  SCHMITH WIERTŁO DO BETONU SDS-PLUS 10x600mm WIDIA: 27.33 zł.
  HORN Wiertło do betonu 18 x 1000mm SDS plus: 33.00 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024