Menu
Domowy warsztat samochodowy

Domowy warsztat samochodowy – jak go zorganizować?

Wiele współczesnych samochodów to prawdziwe komputery na kołach. Ich serwisowanie wymaga więc nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także odpowiedniego sprzętu. Niektórzy kierowcy, którzy mają w sobie żyłkę majsterkowicza, chętnie widzieliby jednak u siebie domowy warsztat samochodowy. W końcu nie wszystkie awarie wymagają interwencji mechanika, szczególnie w przypadku starszych pojazdów. Jak zatem urządzić miejsce do serwisowania we własnym garażu?

Na początku trzeba zorganizować miejsce

Żeby móc wykonywać czynności serwisowe pojazdu, nawet te najprostsze, niezbędne jest miejsce. Garaż powinien być odpowiednio szeroki, aby dało się swobodnie przechodzić wokół samochodu. Jeżeli nie jest to możliwe, wówczas warto pomyśleć o stole, na którym będzie można przechowywać najważniejsze narzędzia. Co więcej, to właśnie na nim możliwe będzie wykonywanie prac manualnych, takich jak na przykład składanie elementów niektórych części zamiennych czy też lutowanie. Warto więc zadbać o to, aby stół był odpowiednio oświetlony, ponieważ w garaż zwykle panuje deficyt światła słonecznego.

Jeżeli kolekcja narzędzi jest naprawdę pokaźna, dobrym rozwiązaniem jest zakup mebli, w których możliwe będzie ich przechowywanie. Nie muszą to być drogie i nowe meble, swoją rolę znakomicie spełnią także używane. Z pewnością przydatne mogą okazać się szafki wiszące, jak i stojące. Co więcej, stół warsztatowy może być wyposażony w niezwykle funkcjonalne szuflady, w których znajdą się najprzydatniejsze i zarazem niewielkie narzędzia.

Jak wybrać narzędzia do domowego warsztatu?

Aby móc wykonywać czynności serwisowe we własnym garażu, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Dla początkujących majsterkowiczów wystarczą imadło, wiertarka, szlifierka kątowa, komplet różnego rodzaju śrubokrętów, kluczy nasadowych, płaskich, imbusowych, a także kilka  młotków różniących się wielkością. Przydadzą się również rozmaite pojemniki i pudełka, w których będzie można przechowywać narzędzia. Należy liczyć się z tym, że z czasem ich kolekcja może znacząco się powiększyć.

Wskazane powyżej narzędzia to podstawowy zestaw do wykonywania najmniej skomplikowanych czynności. Kierowcy, którzy lubią wykonywać nieco poważniejsze prace, powinni zaopatrzyć się również w inny sprzęt. Przydatna może okazać się sprężarka powietrza, pneumatyczny klucz do kół, a nawet pistolet do lakierowania.

Organizacja pracy, czyli wszystko musi mieć swoje miejsce

Mając domowy warsztat samochodowy, warto pomyśleć o tym, aby każde narzędzie miało swoje stałe miejsce. To bardzo ułatwi pracę, ponieważ nie trzeba będzie tracić czasu na jego odnalezienie. Najczęściej używane rzeczy powinny znajdować się na stole lub w jego okolicach – na przykład w szufladach lub wiszących nad nim szafkach. Warto również pomyśleć o szafkach w formie wysokich słupków, które pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce. Oczywiście w garażu powinno również znajdować się źródło prądu. Bez dostępu do energii elektrycznej wiele urządzeń po prostu nie będzie działać. Warto więc zadbać o odpowiednią liczbę kontaktów.

Gdyby jednak okazało się, że ilość miejsca w garażu jest niewystarczająca, można zdecydować się na zakup domku narzędziowego, o ile można go postawić na podwórku. To tanie i proste rozwiązanie, które nie wymaga spełnienia żadnych wymogów prawnych. Można w nim przechowywać nie tylko narzędzia, ale również na przykład sezonowe opony. Wszystko zależy od jego powierzchni.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2022