Menu
Wolne rodniki

Wpływ wolnych rodników na skórę

Wolne rodniki to cząsteczki naturalnie występujące w naszym organizmie. Jeśli jest zachowana równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami, nie ma powodu do obaw. Jednak zła dieta czy zanieczyszczone środowisko często prowadzą do nadmiaru wolnych rodników, a to jest jednym z głównych powodów przedwczesnego starzenia się skóry.

Z chemicznego punktu widzenia wolne rodniki, inaczej nazywane reaktywnymi formami tlenu, to po prostu atomy, które nie mają pary. Przez zaburzony stan równowagi są bardzo reaktywne i gotowe do pobierania od innych stabilnych związków wolnego elektronu, prowadząc do ich uszkodzenia. Wolne rodniki w zasadzie każdego dnia tworzą się w naszym organizmie, ale żyją krótko. Najbardziej niebezpieczny jest rodnik hydroksylowy HO, utleniający się do wody. Należy pamiętać, że nasz organizm potrafi neutralizować wolne rodniki, a różne enzymy i inne substancje bronią organizm przed ich niekorzystnym działaniem. Problem pojawia się, kiedy pojawia się nadmiar wolnych rodników w stosunku do przeciwutleniaczy. Wówczas mówimy o stresie oksydacyjnym, czyli sytuacji, kiedy działanie wolnych rodników przewyższa możliwości antyoksydacyjne organizmu. Ten stan jest niebezpieczny dla wielu procesów biologicznych zachodzących w organizmie. Mogą zostać uszkodzone ważne struktury, takie jak: tłuszcze, białka czy zdegradowane DNA komórek. Wolne rodniki tlenowe powodują ich mutację, a w konsekwencji śmierć.

Co wpływa na zwiększoną ilość wolnych rodników?

Powstawanie wolnych rodników jest elementem procesu oddychania. Jeśli żyjemy zdrowo, równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami jest zachowana. Wiele nawyków prowadzi jednak do zachwiania tej równowagi.

Za zwiększanie liczby wolnych rodników odpowiadają przede wszystkim:

  • życie w ciągłym stresie,
  • zbyt intensywny wysiłek fizyczny,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • używki, takie jak papierosy czy alkohol,
  • nadmierne opalanie,
  • nieodpowiednia dieta,
  • zbyt mało snu,
  • zażywanie niektórych leków.

Skutki nadmiaru wolnych rodników dla skóry

Nadmiar wolnych rodników bardzo niekorzystnie wpływa na skórę. Reaktywne formy tlenu mogą niszczyć cement międzykomórkowy, włókna kolagenowe oraz elastynowe. Kolagen, będący podstawowym białkiem naszej skóry, jest bardzo wrażliwy na działanie wolnych rodników. Powodują one także depolimeryzację kwasu hialuronowego, co znacząco zmniejsza ilość wody w naskórku. Wszystko to przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia się naszej skóry – zmniejsza się jej elastyczność, jest przesuszona, zaczerwieniona i nadwrażliwa na szkodliwy wpływ środowiska zewnętrznego. Widoczne stają się przebarwienia na skórze, ponieważ naskórek staje się pogrubiony, a melanocyty (komórki barwnikowe skóry) są nierównomiernie rozłożone. Dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, na skutek czego powstają zmarszczki i bruzdy. Wolne rodniki mogą też wpływać na upośledzenie procesów naprawczych.

Jak zwalczać nadmiar wolnych rodników?

Całkowicie nie pozbędziemy się wolnych rodników, ale możemy uregulować ich nadmiar. Jeśli dostarczamy dużą ilość antyoksydantów z zewnątrz, jesteśmy w stanie zadbać o równowagę w organizmie. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to substancje zdolne do eliminowania wolnych rodników – neutralizują je oraz mają właściwości naprawcze. Niektóre organizm wytwarza naturalnie, ale część musimy dostarczyć z zewnątrz. Takie zdolności mają polifenole, w tym flawonoidy, karotenoidy czy betalainy. Największą ilość przeciwutleniaczy możemy dostarczyć organizmowi wraz z jedzeniem. Cenne antyoksydanty to m.in.:

  • apigenina (jabłka, winogrona, pietruszka),
  • kwas ferulowy (nasiona zbóż, szczególnie pszenica i owies),
  • likopen (pomidory, papaja, owoce dzikiej róży),
  • antocyjaniny (aronia, jagody, borówki),
  • resweratrol (winogrona, czarna porzeczka),
  • flawonoidy (żółte owoce, takie jak pomarańcz, cytryna, grejpfrut),
  • karotenoidy – beta karoten (marchew, papryka, szpinak).

Dużą ilość antyoksydantów mają również zioła, takie jak miłorząb japoński, skrzyp polny, rumianek, czy zielona herbata.

Antyoksydanty w kosmetykach

Antyoksydanty warto też wprowadzić do codziennej pielęgnacji skóry. Aby skutecznie zwalczać negatywne działanie wolnych rodników, a tym samym spowolnić proces starzenia się skóry, warto wybrać odpowiednie kosmetyki. Niezwykle skuteczne są te, które zawierają cząsteczkę alotropu węgla, czyli Fuleren C60, uznawaną za jeden z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy. Działa aż 250 razy silniej niż witamina C! Tak duża efektywność to zasługa stabilnej struktury i wielu podwójnych połączeń między atomami węgla. Na Fulerenie C60 oparto serię polecanych produktów do pielęgnacji każdego rodzaju skóry marki GraceFull Cosmetics. Przez cały rok trzeba też pamiętać o stosowaniu na dzień kremów ochronnych z filtrem SPF 30+ lub SPF 50+.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024