Menu
maść cynkowa

Właściwości i zastosowanie maści cynkowej

Maść cynkowa jest obecna w prawie każdej apteczce domowej. Jest bardzo skuteczna i ma szerokie zastosowanie. Jednym z nich jest użycie podczas problemów skórnych. Prosty i bezpieczny skład maści sprawia, że jest ona stosowana od wielu lat.

Maść cynkowa – charakterystyka produktu

Maść cynkowa jest to kosmetyk, który zawiera w swoim składzie cynk. Warto podkreślić, iż wykorzystywano go do leczenia już w starożytnym Egipcie. Obecnie do produkcji między innymi: pudrów, farb do włosów, zasypek dla dzieci, kremów do opalania, maści, past do zębów stosuje się tlenek cynku.

Cynk i tlenek cynku – właściwości

Tlenek cynku znajdujący się w maści cynkowej nie wywołuje skutków ubocznych podczas stosowania. Posiada szereg właściwości, dzięki którym wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków. Blokuje promienie UV, ponieważ tlenek cynku chroni naszą skórę przed słońcem. Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie (stosowana na odparzenia). Matuje, posiada właściwości kryjące. Jest wykorzystywana przez branżę kosmetyczną jak jeden ze składników do produkcji między innymi pudrów. Ponad to, maść ta jest bardzo popularna z racji działania przeciwświądowego, ściągającego, ochronnego i wysuszającego.

Zastosowanie maści cynkowej

Maść cynkowa jest stosowana zazwyczaj w przypadku niewielkich zmian skórnych. Należy pamiętać jednak, by zawsze stosować ją według zaleceń umieszczonych na ulotce. Maść ta stosowana jest na wypryski. Nakłada się ją punktowo na zmiany skórne. Jest skuteczna w walce z trądzikiem, ponieważ działa wysuszającą, przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
W przypadku cery trądzikowej maść cynkową można stosować z kwasem salicylowym. Dzięki temu wszelkie zmiany skórne będą się szybciej goiły.

Maść cynkowa skuteczna jest również na odparzenia. Łagodzi otarcia oraz podrażnienia. Połączona z kwasem salicylowym łagodzi również zaczerwienienia związane z pojawieniem się opryszczki. Działa na nią osuszająco i łagodzi swędzenie.

Maść cynkowa – jak ją stosować

Maść cynkową stosuje się bezpośrednio na skórę. Nanosząc na nią cienką warstwę preparatu. Raz, lub też dwa razy na dobę, punktowo, tylko na zmienione chorobowo miejsca. Maść cynkową stosuje się w niewielkich ilościach. Z kolei nadmiar produktu może przyczynić się do przesuszenia skóry. Podczas aplikacji należy pamiętać o ochronie oczu.

Maść cynkowa – przeciwwskazania

Maści cynkowej nie powinny używać osoby, które są uczulone, na któryś ze składników. Warto pamiętać, że nie należy jej również stosować w ostrych stanach zapalnych skóry, lub też na uszkodzoną skórę. W takich przypadkach jak: strupy, sączące się rany, strupy, otwarte i niezagojone rany). W przypadku uczulenia na tlenek cynku oraz inne substancje znajdujące się w składzie maści. Maść ta może być stosowana u niemowląt, jednak należy wybierać takie produkty, w których nie ma kwasu salicylowego. Preparaty, które mają w składzie kwas salicylowe są przeznaczone dla dzieci, które skończyły dwa lata. Z kolei kobiety w ciąży, które chcą zastosować maść, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Maść cynkowa to preparat stosowany na wiele dolegliwości skórnych. Należy jednak pamiętać, by stosować ją z umiarem, wyłącznie na czystą, osuszoną skórę. Punktowo, jedynie tam gdzie mamy do czynienia z problemem skórnym. Ważne, żeby maści cynkowej nie używać w przypadku ran otwartych. Na jej skład powinni również uważać alergicy i stosowanie maści skonsultować z lekarzem specjalistą. Maść cynkowa nie wchłania się, dlatego też nie powinno się jej stosować na duże obszary skórne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024