W jakich godzinach można przeprowadzać remont w mieszkaniu?
Wiele prac remontowych prowadzonych w mieszkaniu bywa uciążliwymi dla sąsiadów. W związku z tym pojawia się pytanie, w jakich godzinach można przeprowadzać remont swojego lokalu. Czy w ogóle istnieją jakieś regulacje w tym zakresie? Jakie są obowiązku remontującego, a jakie prawa mają jego sąsiedzi? Okazuje się, że sprawa ta wcale nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się to wydawać.
Remonty bywają szczególnie uciążliwe
W budynkach wielorodzinnych, gdzie znajduje się wiele lokali mieszkalnych, sezon remontowy trwa praktycznie przez cały rok. Wiele znajdujących się tam mieszkań jest bowiem wynajmowanych, przez co pojawia się częsta konieczność ich odnawiania. Czasami tego rodzaju prace mają poważniejszy charakter, co wiąże się z nadmiernym hałasem.
Osoby, które decydują się na wykonywanie prac remontowych, muszą pamiętać o pewnych przepisach, które mogą znaleźć zastosowanie w takiej sytuacji. Przede wszystkim chodzi tutaj o art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń. Mianowicie w przepisie tym postanowiono, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Może on znaleźć zastosowanie również w przypadku prac remontowych, o ile są one wyjątkowo hałaśliwe i uprzykrzające życie sąsiadom.
Sankcje karne to jednak nie wszystko, z czym muszą liczyć się remontujący. Otóż w prawie cywilnym istnieje coś takiego jak immisje, czyli negatywny wpływ na nieruchomości sąsiednie (art. 144 Kodeksu cywilnego). W tym pojęciu mieszczą się również wszelkiego rodzaju hałasy, pod warunkiem, że są one ponadprzeciętnie uciążliwe.
W jakich godzinach można przeprowadzać remont?
Wiele osób stoi na stanowisku, że w godzinach od 22 do 6 obowiązuje tak zwana cisza nocna i jest to czas, w którym nie można prowadzić prac remontowych. W rzeczywistości cisza nocna ma charakter pewnego zwyczaju, który jest przestrzegany przez społeczeństwo.
Decydując się na remont mieszkania znajdującego się w bloku, należy zapoznać się z regulaminem danej wspólnoty. W dokumencie tym powinny zostać określone godziny, w których można prowadzić prace remontowe. Niekiedy pokrywają się one właśnie z czasem obowiązywania ciszy nocnej albo są ustalone na przykład pomiędzy 10 a 18.
Należy jednak pamiętać, że wykonując poszczególne prace w ciągu dnia, również konieczne jest zachowywanie się w sposób możliwie najmniej uciążliwy dla sąsiadów. W przeciwnym razie można narazić się na odpowiedzialność karną oraz cywilną. Dobrym zwyczajem jest poinformowanie sąsiadów o planowanych pracach. Można to uczynić osobiście, a najlepiej na piśmie, wywieszając odpowiednie ogłoszenie w miejscu widocznym dla wszystkich. W ten sposób sąsiedzi mogą przygotować się do czekających ich utrudnień.
Obowiązek zachowania porządku
Wykonywanie prac remontowych wiąże się niekiedy z powstaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jest tak szczególnie gdy są one prowadzone przez ekipę, która wnosi po schodach różnego rodzaju sprzęt i materiały. Nietrudno bowiem o to, aby coś się rozlało czy też wysypało. W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe usunięcie powstałych zabrudzeń. Nie warto z tym czekać do końca dnia, ponieważ niektóre zanieczyszczenia mogą być trwałe, a ponadto mogą zwyczajnie przeszkadzać innym mieszkańcom.
Wszelkiego rodzaju prace remontowe, jakie są wykonywane w mieszkaniach, powinny być możliwie jak najmniej uciążliwe dla sąsiadów. Takie odgłosy jak wiercenie czy też stukanie mogą być naprawdę denerwujące dla osób postronnych. Z tego względu warto uprzedzić sąsiadów o planowanych utrudnieniach i z góry za nie przeprosić. Należy też zapoznać się z regulaminem danej wspólnoty, który powinien regulować kwestię godzin, w których można prowadzić prace remontowe. W przeciwnym razie sąsiedzi mogą zawiadomić policję o fakcie naruszania spokoju, a nawet wystąpić z powództwem cywilnym.
Paweł Stasiuk
W jakich godzinach można przeprowadzać remont w domu jednorodzinnym?
[…] Kiedy najlepiej przeprowadzić remont? […]
to prawnik pisał – czy wody nalano poprostu ????!!!
Wiercenia walenie młotkiem siekierą cięcie boszem ściany podłogi drewniane głośna muzyka
Mam sąsiada który 18 miesięcy robi remont ( wali, wieści od rana do godz 22 ) po interwencji policji poszedł do prawnika i pozwał mnie za nękanie. Na dodatek prawnik kazał mi przeprosić na piśmie i umieścić treść w ogłoszeniu. Nie ma żadnego bata na takich buraków. Żyjemy w Bantustanie