Menu
malowanie pokoju

Samodzielne malowanie pokoju – to proste!

Jeśli chcesz odświeżyć ściany w pokojach swojego mieszkania, nie musisz płacić fachowcom. Możesz poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie – zobacz, jak pomalować pokój!

Krok pierwszy – przygotuj sprzęt

Malowanie możesz przeprowadzić za pomocą pędzla lub wałka –  w tym drugim przypadku , niezbędna będzie kuweta z kratką malarską do odsączania nadmiaru farby. Jeśli lubisz narzędzia ułatwiające życie, możesz zainwestować zamiast nich w system natryskowy. Obojętnie od narzędzia, musisz nabyć także ochronną oraz taśmę malarską. Folia zabezpieczy podłogę i meble, których nie możesz wynieść na czas malowania, taśmą zabezpieczysz kontakty oraz oddzielisz miejsca graniczne dwóch kolorów.

Jakiego koloru farby wybierzesz – to zależy od rodzaju pomieszczenia i stopnia jasności. Do ciemniejszych pomieszczeń zalecane są jaśniejsze. Określ, czy chcesz malować same ściany, czy ściany oraz sufit. W tym drugim przypadku musisz zacząć właśnie od sufitu. Ile farby nabyć? Zmierz długość i szerokość ściany, a następnie przemnóż oba wyniki przez siebie, aby otrzymać powierzchnię w metrach kwadratowych. Każdy producent podaje na wiaderku i puszce farby, do jakiej wielkości powierzchni przeznaczona jest znajdująca się w niej ilość. Rozsądnie jest zostawić sobie nieco więcej na poprawki, wiec jeśli puszka farby zawiera jej tyle, aby pokryć 20 m2, warto ją nabyć, mając do pomalowania 18 m2.

Krok drugi – przygotowanie ścian

Zdejmij ze ścian obrazy oraz ozdoby. Przesuń stojące przy nich meble tak, aby nie przeszkadzały w samym malowaniu i osłoń je folią. Połóż ją również na podłogę. Jeśli malujesz sufit – zdejmij lampę. Przejedź dłonią po powierzchni do pomalowania.  Jeśli pozostanie na niej farba, potrzebne będzie gruntowanie, czyli przemalowanie ściany specjalnym preparatem, który kupisz w sklepie z farbami. Gruntowanie sprawi, farba będzie mieć doskonałą przyczepność. Jeśli farba nie zostaje na dłoni, możesz pominąć ten krok.

Gruntowanie to nic innego jak pomalowanie ściany samym preparatem. Do właściwego malowania możesz przystąpić dopiero wówczas, gdy wyschnie on – co najczęściej trwa kilka-kilkanaście godzin. Dlatego możesz np. zagruntować ściany popołudniem, aby następnego dnia malować je ok. 11-12.

W przypadku, gdy na ścianie są dziury, należy ją zaszpachlować. Jeśli stara farba odchodzi płatami – konieczne jest  usuwanie jej za pomocą szpachelki.

Na koniec przygotowań oklej taśmą malarską wszystkie kontakty, włączniki światła, itp.

Krok trzeci – malowanie

Sposób malowania zależy od narzędzia malarskich, jednak zasada jest stała – zaczynamy od górnego rogu i malujemy najpierw górną część ściany, przesuwając się w lewo lub prawo, potem środkową, a dół – na samym końcu.

W przypadku pędzla sprawa jest najprostsza, choć malowanie trwa najdłużej – maczasz ok. 25% powierzchni pędzla w farbie, a następnie rozprowadzasz ją po ścianie za pomocą pociągnięć na skos – na zmianę w lewo i prawo, co pozwala na pokrycie obszaru równą warstwą.

W przypadku wałka musisz mieć kuwetę i kratę – odsączasz na niej nadmiar farby. Podczas malowania wykonuj długie ruchu z góry do dołu, co wyeliminuje powstawanie smug. Prowadź wałek delikatnie, nie przyciskając go zbyt mocno do malowanej powierzchni.

Krok czwarty – wprowadzanie poprawek

Odczekaj, aż farba wyschnie – potrzeba na to ok. 12 godzin. Potem spójrz na ścianę i zobacz, czy kolor wszędzie rozłożył się tak samo. Jeśli widzisz wyraźne różnice w barwie – skorzystaj z pozostałej farby, aby pomalować takie miejsce ponownie.

Jeśli wszystko jest gotowe, możesz zdjąć taśmy malarskie, a gdy farba wyschnie – zawiesić na ścianach obrazy (pod sufitem lampę), przesunąć meble, itp. Gotowe – malowanie zakończone sukcesem.

Pamiętaj, że niektóre farby należy nakładać dwukrotnie – po pierwszym malowaniu ponowne trzeba wykonać po czasie wskazanym przez producenta. Dlatego choć samo malowanie zajmuje kilka godzin, cała operacja może być rozłożona w czasie na dwa dni.

HT

Jak węglik krzemu ożywia i uszlachetnia powierzchnie tynków?

3 odpowiedzi na “Samodzielne malowanie pokoju – to proste!”

  1. Ted pisze:

    Ostatnio pomalowałem sam pokój duma Duma i jeszcze raz duma

  2. Anonim pisze:

    Dam staremu niech się uczy

  3. malarz pisze:

    Koszt pomalowania pokoju zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pokoju, rodzaj farby, stan ścian, a także region, w którym mieszkasz.
    Koszt malowania przez fachowca: Średnio koszt malowania pokoju przez fachowca wynosi 13-18 zł za m². Przykładowo, malowanie pokoju o powierzchni 20m² może kosztować od 1000 do 2000 złotych.
    Samodzielne malowanie: Jeśli zdecydujesz się na samodzielne malowanie, musisz uwzględnić koszt farby i niezbędnych narzędzi, takich jak wałki, pędzle czy folia ochronna. Koszt tych materiałów może się różnić w zależności od ich jakości i marki.
    Oszczędności: Wykonując prace malarskie samodzielnie, oszczędzasz na kosztach robocizny, które stanowią znaczną część całkowitego kosztu malowania pokoju. Jednak pamiętaj, że samodzielne malowanie wymaga czasu, umiejętności i odpowiedniego przygotowania.
    Podsumowując, decyzja o samodzielnym malowaniu pokoju czy zleceniu tej pracy fachowcowi zależy od Twojego budżetu, umiejętności, dostępnego czasu oraz oczekiwanego efektu końcowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2025