Menu
narzędzia dla hydraulika

Zrób to sam – jakie narzędzia dla domowego hydraulika

Naprawa cieknącego kranu czy podłączenie nowej pralki? Wykonanie tych zadań możemy zlecić hydraulikowi. Doświadczeni fachowcy są jednak często niedostępni, a ich usługi mogą „słono” kosztować. Z dobrymi narzędziami mniej skomplikowane naprawy hydrauliczne przeprowadzimy samodzielnie.

Jakie akcesoria pomogą nam w działaniu?

Awaria hydrauliczna potrafi zaskoczyć każdego. Nawet z pozoru tak niewielka usterka, jak cieknący kran, powoduje znaczne straty wody (może to być 5 tys. litrów w skali roku!), a więc również ubytki w domowym budżecie, nie wspominając już o irytacji domowników. Wówczas mamy dwa wyjścia – albo wzywamy fachowca, albo sami możemy zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Przy mniej wymagających naprawach ta druga opcja pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, a także czas, gdy hydraulik nie ma akurat wolnych terminów. Przed rozpoczęciem działania musimy skompletować odpowiednie narzędzia.

Bez dobrych narzędzi ani rusz

Zapał do pracy to jedno, ale przecież mimo najszczerszych chęci, mocno zapieczonej śruby nie poluzujemy gołymi rękami. Warto więc najpierw sprawdzić zawartość domowej skrzynki narzędziowej, a jeśli nie jest wystarczająco dobrze wyposażona – zadbać o przygotowanie niezbędnych akcesoriów, z którymi łatwiej i szybciej wykonamy zadanie. Jedną z najczęstszych domowych awarii jest właśnie cieknący kran – jakie sprzęty pomogą nam w jego naprawie?

Aby dostać się do wylewki i wymienić uszkodzoną uszczelkę, do odkręcenia śruby potrzebny będzie klucz płaski lub płasko-oczkowy (wyposażony w dwa końce, z których jeden jest płaski, a drugi zakończony oczkiem. Obie końcówki mają ten sam rozmiar). Sprawdzi się także klucz nastawny, z którego użyciem możemy pracować z rurami, śrubami i nakrętkami o różnych średnicach, gdyż mechanizm zapewnia możliwość dostosowania szerokości rozstawu szczęk.

Jeśli przyczyną przeciekania jest natomiast uszczelka zlokalizowana w głowicy kranu, to oprócz klucza płaskiego lub nastawnego przydatny będzie również wkrętak płaski (popularnie zwany śrubokrętem), którym podważymy zaślepki śrub mocujących kurki lub uchwyt mieszacza (w przypadku baterii jednouchwytowej). Dzięki dobrze dobranym sprzętom, sprawnie odkręcimy poszczególne elementy baterii kranowej i rozwiążemy „kapiący problem”.

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy szeroką ofertę narzędzi ręcznych. Z pozoru, wszystkie wyglądają podobnie, jednak warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. – Wysoką wytrzymałością, odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne cechują się wyroby ze stali chromowano-wanadowej. Oferowane przez nas klucze płaskie są: wyprodukowane ze stali chromowo-wanadowej 31 CRV3, podwójnie chromowane, hartowane i utwardzane. Klucze nastawne są zaś produktami kutymi w całości, co przekłada się na ich trwałość. Antypoślizgowa powłoka zapewnia natomiast stabilny chwyt oraz komfort pracy – mówi Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO, polskiej firmy, która produkuje narzędzia ręczne, łącząc tradycyjne techniki kowalskie z nowoczesnymi technologiami. – Najlepiej postawić na sprzęty oznaczone logo producenta. W przypadku rozwiązań pozbawionych takiego oznaczenia nie mamy pewności, co do ich jakości – dodaje ekspert JUCO.

Sposób na cieknący lub zatkany syfon

O stanie instalacji hydraulicznej zazwyczaj nie myślimy, dopóki wszystko jest z nią w porządku. Z czasem, zwłaszcza w starszych budynkach może jednak dojść do zatkania zlewu lub też przeciekania znajdującego się pod nim syfonu. Gdy tylko zauważymy tego typu problemy, od razu przejdźmy do działania, zanim się one pogłębią. Przyczyną przecieków pod zlewem często jest uszkodzona, zmurszała uszczelka. W przypadku plastikowych rur, nie powinno być większych trudności z ich odkręceniem, aby wymienić uszczelnienie na nowe. Jeśli mamy do czynienia z instalacją stalową, warto posłużyć się szczypcami nastawnymi do rur. – Dzięki swojej konstrukcji szczypce nastawne zapewniają mocny samozaciskowy chwyt, co zdecydowanie ułatwia pracę z obłymi elementami o gładkiej powierzchni, takimi właśnie jak rury instalacji hydraulicznych, które trudno jest „złapać” za pomocą innych typów kluczy – mówi Daniel Światłoń.

Narzędzia ręczne będą pomocne również, gdy trzeba uporać się z zatkanym zlewem. Jeśli nie pomoże zastosowanie gumowego przepychacza lub specjalnej spiralni, rozwiązaniem będzie odkręcenie i dokładne oczyszczenie syfonu, w którym w trakcie eksploatacji kuchni lub łazienki zbiera się kamień oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie usterki są tak samo łatwe do naprawienia. Żeby nie narobić sobie zatem większych szkód niż pożytku, poważniejsze działania lepiej powierzyć jest doświadczonemu fachowcowi. Dobrze dobrane, uniwersalne akcesoria z pewnością jednak nie będą bezużyteczne i przydadzą się nam również przy innych domowych pracach naprawczych.

zdjęcie: JUCO / materiał prasowy 

Jedna odpowiedź do “Zrób to sam – jakie narzędzia dla domowego hydraulika”

  1. Anonim pisze:

    JUCO – firma dla leszczy – Tylko STALCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024