Menu
meble z palet

Proste sposoby na meble z palet

Meble z palet od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. To interesujące wizualnie i łatwo dostępne rozwiązanie, doskonałe nie tylko do ogrodu, ale również do mieszkania. W jaki sposób można je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet – moda czy ekologia?

Różnego rodzaju meble z palet powstały jako bardzo tania alternatywa dla osób rozpoczynających samodzielne życie. Łatwo dostępne materiały można było szybko i samodzielnie przekształcić w łóżko, kanapę lub stolik. Dzięki temu wiele osób nie musiało inwestować w tanie, niepraktyczne lub używane rozwiązania.

W późniejszym czasie to tanie i ekologiczne rozwiązanie przebiło się do świata trendów. Stylowe aranżacje zawierające łóżka lub kanapy wykonane z palet stały się coraz popularniejszym rozwiązaniem, chętnie wybieranym również przez osoby zamożne.

Najczęściej do wykonania mebli używa się standaryzowanych europalet. Są one wykonane z lepszej jakości drewna, a dodatkowo mają przewidywalną wielkość. Cena takiej palety waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, lecz często można dostać taką paletę za darmo.

Dlaczego warto samodzielnie zrobić meble z palet?

Meble z europalet można spotkać w barach, restauracjach i prywatnych mieszkaniach. Ich wykonanie nie jest trudne, lecz można skorzystać także z gotowych opcji. Należy jednak pamiętać, że łóżka lub kanapy z palet kupione w sklepie będą kilku, lub nawet kilkunastokrotnie droższe, mimo wykorzystania dokładnie tych samych surowców.

Modne stoliki i fotele bez trudu i konieczności kupowania specjalistycznych narzędzi można wykonać samodzielnie. Najpierw trzeba oczywiście zorganizować odpowiednią ilość palet, zwykle 2 to absolutne minimum.

Następnie konieczne jest odwiedzenie sklepu budowlanego. Do wykonania podstawowych mebli potrzebny będzie papier ścierny, wkrętarka i śruby, kątowniki i preparat koloryzujący, bądź impregnujący. W tym przypadku występuje pełna dowolność, ponieważ drewno wykorzystane do produkcji palet z łatwością przyjmie zarówno olej, bejce, lakier, jak i emalię.

Ogrodowe meble z palet – jak przygotować?

Przed rozpoczęciem warto dokładnie zaplanować mebel. Można go narysować i rozmierzyć. Nawet przybliżony projekt pozwoli zaoszczędzić czas, materiały i uniknąć niepotrzebnych pomyłek. Choć pozornie wykonanie stolika lub kanapy wydaje się tak oczywiste, że nie ma potrzeby tracić czasu na planowanie.

W pierwszym kroku palety należy dokładnie oczyścić i wygładzić. W tym celu sprawdzi się zwyczajny papier ścierny o kilku grubościach. Jeśli ktoś posiada szlifierkę, również może z niej skorzystać. Z pewnością praca pójdzie szybciej, lecz dla jednego stolika nie warto w nią inwestować. Jeśli po oczyszczeniu okaże się, że w paletach są bruzdy, warto zaszpachlować je specjalną masą do drewna.

Następnym krokiem jest dokładne pomalowanie palet. Na tym etapie można sięgnąć po kolorowe farby, bejce i lakiery. Jednak oprócz kwestii estetycznych, zalecane jest zabezpieczenie drewna preparatem gruntującym, a na koniec także impregnatem.

Mając odpowiednio przygotowane palety, można rozpocząć ich skręcanie. Świetnie sprawdzają się tradycyjne kątowniki oraz płaskowniki. Warto umieścić je tak, aby nie rzucały się nadmiernie w oczy po całkowitym skończeniu mebla.

Jeśli wykonywanym meblem jest kanapa lub fotel, należy naszykować także odpowiednie siedziska i poduszki. Można wykonać je samodzielnie lub dokupić w odpowiednim rozmiarze.

Impregnacja drewna z palet

Zarówno w przypadku mebli umieszczanych we wnętrzach, jak i mebli ogrodowych konieczne jest regularne impregnowanie drewna. Decydując się na wykorzystanie surowych palet, należy odpowiednio o nie zadbać, aby nie traciły kolory i elastyczności.

Oprócz produktów koloryzujących konieczny jest oczywiście podkład i lakier. Warto zainteresować się także emulsjami chroniącymi drewno przed grzybami i pleśnią, co jest kluczowe zwłaszcza na tarasie lub w ogrodzie.

Niektóre produkty gruntujące zawierają w sobie także substancje chroniące drewno przed szkodliwym promieniowanie UV.

Decydując się na meble ogrodowe wykonane z europalet, należy pamiętać o corocznym powtarzaniem impregnacji. Dzięki temu drewno pozostanie dobrze zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jak dopasować meble z palet do wnętrza mieszkania?

Meble z palet najczęściej spotyka się w ogrodach, lecz z powodzeniem można zaaranżować je także we wnętrzach. W zależności od wybranych kolorów wykończenia chętnie wykorzystywane są w mieszkaniach boho, minimalistycznych i rustykalnych.

Naturalne drewno, proste formy i ekologiczne rozwiązania są obecnie bardzo modne. W połączeniu z wygodnymi poduszkami staną się wygodnym i efektownym elementem wyposażenia.

Meble z palet świetnie łączą się zarówno z barwnymi, jak i jasnymi dodatkami. Czasem wystarczy wprowadzenie pojedynczego elementu, aby całe wnętrze nabrało bardziej oryginalnego charakteru.

Najłatwiej korzystać z mebli a palet w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Doskonale komponują się ze stylem loftowym i skandynawskim. Jasne ściany, niewielka ilość sprzętów i bibelotów. Takie wnętrze będzie pełne światła i stylu.

Ewa Majkusiak 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024