Menu
Jak samodzielnie zamontować półki

Jak samodzielnie zamontować półki?

Półka to jeden z najczęściej spotykanych elementów wyposażenia polskich mieszkań i domów. Znajdują się w niemal każdym pomieszczeniu. W pokojach i salonach mamy zarówno półki przeznaczone na cele praktyczne, czyli do przechowywania na nich np. książek, jak i na elementy ozdobne typu zdjęcia, figurki, pamiątki. Nie można zapominać również o półkach w łazience – ich zastosowanie pozwala na lepszą organizację przestrzeni. Półki w przedpokojach to z kolei praktyczne rozwiązanie do przechowywania grzebieni, czapek, spinek do włosów i innych akcesoriów.

Obojętnie od tego, czy kupujesz półkę do salonu, łazienki czy przedpokoju, musisz ją zamontować. Jak to zrobić? Nie jest to trudne, a my pokażemy etapy montażu krok po kroku.

Jakich narzędzi potrzebujesz?

Do montażu półek niezbędne są narzędzia – ich ilość zależy od rodzaju półki oraz od tego, czy montaż ma być widoczny, czy „niewidzialny”. We wszystkich przypadkach potrzebna będzie wiertarko-wkrętarka oraz odpowiednie do rodzaju ściany wiertła. Uwaga – jeśli montujesz półki na ścianach betonowych, wówczas polecana jest wiertarka udarowa. Dobrze także zaopatrzyć się w poziomnicę – dzięki niej masz pewność, że półka zostanie zawieszona równo.

Montaż półki na ścianie – krok po kroku

Najczęściej w sklepach można dostać półki na wspornikach kątowych. Każda półka wspiera się na dwóch i tyle powinno być dołączone do nabytej, można także dokupić je osobno w przypadku, gdy np. zgubisz lub w ten czy inny sposób uszkodzisz jeden z nich.

 1. Zaczynamy od przyłożenia do ściany poziomnicy w miejscu, gdzie ma znajdować się dolna część półki. Możesz przeciągnąć po ścianie delikatnie ołówkiem na całej długości poziomnicy, a koniecznie musisz oznaczyć miejsca nawiertu kołków rozporowych kątownika.
 2. Gdy masz już wyznaczone miejsca wiercenia, czas sięgnąć po wiertarkę i zrobić z niej użytek. Otwory powinny być głębokie na tyle, aby weszła w nie cała koszulka kołka rozporowego.
 3. Gdy otwory są gotowe, włóż do każdego z nich koszulkę, przyłóż wspornik i wkręć kołek.
 4. Dokręć kołki do końca. Gotowe – masz sztywne, stabilne wsporniki na półkę.

Uwaga – w przypadku używania haków zamiast wsporników, punkt 3 wygląda nieco inaczej – haki wkręć w koszulki tak, aby wystawały 1-2 cm. Wówczas nałóż na nie półkę i dopiero wówczas dokręć je do końca, korygując w razie potrzeby ustawienie półki.

Niewidoczny montaż półek na ścianie

Jeśli nie chcesz, aby na ścianie były widoczne haki lub wsporniki, możesz zdecydować się na montaż niewidoczny – zwany również „niewidzialnym”. Jednak będzie to operacja bardziej skomplikowana i wymagająca dodatkowych narzędzi: kotew chemicznych (cztery sztuki na 1 m długości półki), gumowego młotka oraz pistoletu do silikonu.

Montowanie niewidoczne polega na osadzeniu półek na kotwach, które przebiegają przez dolną część półki – musisz dobrać kotwy takiej grubości, aby zmieściły się w tej przestrzeni.

 1. Zaczynasz tak samo – poziomnicą ustalasz linię, ale zaznaczasz na ścianie miejsce na wszystkie kotwy, zachowując pomiędzy nimi równe odstępy.
 2. W półce nawierć otwory na 5 cm i wkręć w nie kotwy na ok. 4 cm.
 3. Przyłóż półkę do ściany i zaznacz miejsce, gdzie stykają się z nią kotwy.
 4. Teraz delikatnie wywierć otwory w ścianie – muszą mieć odpowiednią głębokość, aby weszła w nie cała wystająca z półki kotwa.
 5. Wstrzyknij klej silikonowy do otworów, wykorzystując do tego pistolet.
 6. Przyciśnij półkę do ściany i wsadź w otwory kotwy, a następnie dobij je gumowym młotkiem.

Zanim użyjesz półki, klej musi się związać – w zależności od jego rodzaju może być to czas wynoszący od 40 do 120 minut. Wszystko zależy od producenta.

Montować na wspornikach czy niewidzialnie?

Kiedy montować na wspornikach, a kiedy w sposób niewidzialny? Właściwie nie ma żadnych konkretnych czynników, które pozwalałyby preferować jeden sposób nad drugim. Wszystko zależy od indywidualnego gustu. Aczkolwiek sposób niewidzialny polecany jest dla łazienek i kuchni – co nie oznacza, że nie można zamontować półek w ten sposób również w salonie czy sypialni.

HT

2 odpowiedzi na “Jak samodzielnie zamontować półki?”

 1. Piotr pisze:

  Najlepsze póki są z Ikei dobre i tanie a dlatego dobre bo tanie

 2. Zyta pisze:

  Jak to jak normalnie, wołasz męża i mówisz zamknij półki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024