Menu
panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne – na dachu, gruncie czy ścianie?

Coraz więcej gospodarstw domowych, zakładów a nawet osiedli mieszkaniowych decyduje się na założenie instalacji fotowoltaicznej. Biorąc pod uwagę, że w ten sposób możemy z czasem zaoszczędzić i przyczyniamy się do ochrony środowiska, to bardzo pozytywne zjawisko. Myśląc o modułach fotowoltaicznych najczęściej wyobrażamy sobie, że są umiejscowione na dachach.

Tymczasem z równym powodzeniem można montować je na elewacji lub w gruncie. Wszystko zależy od tego, jakie warunki spełnia lokalizacja. Aby wytworzyć maksymalną ilość energii ze źródeł odnawialnych, panele muszą mieć jak najlepszy dostęp do światła słonecznego.

Moduły fotowoltaiczne na dachu- na co zwrócić uwagę?

Dach doskonale nadaje się na miejsce pod montaż paneli, ponieważ stanowi niezagospodarowaną przestrzeń i panele nikomu nie będą tam przeszkadzały. Jednak nie każdy dach spełnia warunki, aby je na nim umieścić. Przed montażem paneli na dachu musimy wziąć pod uwagę lokalizację i nasłonecznienie. Moduły nie mogą być ocieniane przez wysokie drzewa lub inne budynki, gdyż nie będą wtedy w stanie pobrać odpowiedniej ilości energii z promieni słonecznych.

Najlepiej, jeżeli dach skierowany jest na południe, południowy-wschód lub południowy-zachód. Raczej nie decydujemy się na montaż paneli na dachu skierowanym centralnie na północ. Duże znaczenie ma kąt nachylenia paneli słonecznych. Najlepiej jeżeli wynosi on 30-45 stopni. To spowoduje, że latem będą chłonąć jak najwięcej promieni, a zimą nie będzie osadzał się na nich śnieg. W przypadku całkiem płaskiego dachu nie musimy się zniechęcać i rezygnować z paneli. Wtedy montuje się je po prostu na specjalnych stelażach, zapewniających odpowiedni kąt nachylenia.

Co jeśli nie możemy montować paneli na dachu?

Bywa tak, że z różnych powodów nasze panele nie mogą być zamontowane na dachu. Może to uniemożliwiać jego znaczne zacienienie czy skierowanie na północ. Wtedy alternatywą jest przydomowa działka. Dotąd nieużytkowana przestrzeń może zostać przeznaczona pod montaż paneli fotowoltaicznych. Plusem tego wyjścia jest na przykład łatwiejszy niż na dachu dostęp do paneli, co jest idealne wobec konieczności serwisowania i ewentualnego wyczyszczenia. Wprawdzie moduły nie wymagają wielkich nakładów pracy, ale czasami warto po prostu je skontrolować. Wiadomo, że paneli nie montuje się wprost w gruncie, tylko na stelażach, zapewniających właściwy kąt nachylenia.

Działka przy domu również musi spełniać określone warunki związane z nasłonecznieniem i zacienieniem. Nie zamontujemy paneli pod drzewami, muszą też być one skierowane we właściwą stronę, aby mieć dobre nasłonecznienie i wentylację. Nie bez znaczenia jest również gleba występująca na naszej działce. Konstrukcja podtrzymująca moduły – jak i one same – mają konkretną wagę, więc lepiej nie stawiać ich na glebie, której sypka struktura spowoduje ich zapadanie się.

Kiedy montaż na dachu i w gruncie nie wchodzi w grę, warto zainteresować się najrzadziej branym pod uwagę rozwiązaniem. Chodzi o umieszczenie paneli na elewacji budynku. Oczywiście i tu sprawa nie jest taka prosta, musimy skonsultować się ze specjalistami, którzy sprawdzą, czy to rozwiązanie w ogóle jest w naszym przypadku możliwe. Muszą być spełnione wymogi bezpieczeństwa związane z przepisami przeciwpożarowymi, okładzina elewacyjna także musi spełniać określone warunki.

Idealna do montażu paneli jest elewacja wentylowana. Jak w przypadku dachu i działki, tu także bierzemy pod uwagę nasłonecznienie i usytuowanie budynku. Każda decyzja, jaką podejmiemy, musi być przede wszystkim skonsultowana z fachowcami, jeżeli chcemy uniknąć strat finansowych, częstych napraw i niewłaściwego położenia paneli, które będzie powodować, że instalacja nie wygeneruje odpowiedniej ilości energii z promieni słonecznych.

HT

Izolacja poddasza matami Termolock – Kompleksowy przewodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024