Menu
licznik przedpłatowy

Licznik przedpłatowy – co warto o nim wiedzieć?

Wiele osób chciałoby lepiej kontrolować swoje wydatki w poszukiwaniu oszczędności. Sposobem na zmniejszenie kosztów utrzymania domu może być licznik przedpłatowy. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Czym jest licznik przedpłatowy?

Licznik przedpłatowy to urządzenie, które umożliwia wnoszenie opłat za energię elektryczną przed jej zużyciem. Działa on więc na tej samej zasadzie jak telefon komórkowy na kartę. Oznacza to, że najpierw należy wykupić specjalny 20-cyfrowy kod, po czym wprowadzić go do licznika, aby móc korzystać z energii.

Co ważne, licznik można doładować dowolną kwotą. Oczywiście im jest ona wyższa, tym więcej energii jest do wykorzystania. Stan konta można natomiast szybko sprawdzić na wyświetlaczu urządzenia.

Warto podkreślić, że istnieje również możliwość zrobienia debetu w liczniku przedpłatowym. Jest to niezwykle ważne w sytuacjach awaryjnych, na przykład, gdyby zabrakło energii w święta. W takim przypadku odpowiednia kwota zostanie pobrana z konta zaraz po jego doładowaniu.

Czy licznik przedpłatowy pozwala oszczędzać?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Mianowicie licznik przedpłatowy pozwala lepiej kontrolować zużycie energii, a co za tym idzie wydatki, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego licznika. Dzięki temu można wyrobić sobie lepszą świadomość dotyczącą kosztów zużycia prądu, co pozwoli staranniej planować domowy budżet.

Dla kogo jest licznik przedpłatowy?

Licznik przedpłatowy jest rozwiązaniem, które może zainteresować przede wszystkim dwie grupy konsumentów. Pierwszą z nich są osoby mające działki i domki letniskowe, natomiast drugą właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem.

W przypadku działek sprawa jest prosta – osoby korzystające z nich płacą wówczas, gdy faktycznie przebywają na miejscu. Z kolei, jeśli chodzi o najemców, wynajmujący mogą dzięki licznikowi przedpłatowemu mieć pewność, że mieszkanie nie zostało im zwrócone z zadłużeniem.

Dostawcy energii proponują licznik przedpłatowy również osobom, które mają problemy z terminowym regulowaniem należności za zużytą energię. W ten sposób mogą one lepiej zaplanować swoje wydatki i tym samym je ograniczyć.

Instalacja licznika przedpłatowego

Jeżeli ktoś jest zainteresowany instalacją licznika przedpłatowego, powinien najpierw sprawdzić, czy jego dostawca energii oferuje taką możliwość. Gdyby okazało się, że dana firma nie ma takiego urządzenia w ofercie, wówczas konieczna będzie zmiana dostawcy. Natomiast jeśli obecny sprzedawca prądu oferuje licznik przedpłatowy, należy złożyć wniosek o jego montaż. Można to zrobić osobiście w punkcie obsługi klienta lub przez Internet. Po rozpatrzeniu wniosku należy liczyć się z kosztami wymiany licznika. W praktyce to kilkaset złotych, niemniej jednak niektórzy dostawcy energii biorą tę opłatę na siebie.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024