Menu
jak działa fotowoltaika

Fotowoltaika – jak działa instalacja

Na co dzień nie zastanawiamy się nad źródłem pozyskiwania prądu, który zasila wiele domowych urządzeń. Zdecydowana większość i tak pobiera go z sieci, nie interesując tym, się skąd się bierze – byleby po prostu był. Na fali rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych warto może jednak zainteresować się alternatywnymi źródłami pozyskiwania prądu na użytek domowy? Nie dość, że w dalszej perspektywie zaoszczędzimy na rachunkach, to jeszcze przyczynimy się do dbania o otaczające nas środowisko.

Jak instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię? Kim jest prosument?

„Prosument” to nazwa określająca osobę, która dzięki instalacji wytwarza energię i sama z niej korzysta, czyli w praktyce jest to każdy, kto zakłada instalację fotowoltaiczną we własnym gospodarstwie domowym. Jej działanie – w wielkim skrócie – polega na wytwarzaniu energii z dostępnych za darmo promieni słonecznych. Dzięki sprawnie zamontowanej instalacji padające na panele fotowoltaiczne promienie, zostają przekształcone w energię elektryczną, której używamy potem na własne potrzeby.

Aby wyprodukować energię potrzebny jest nośnik oddziaływań elektromagnetycznych – foton. Dzięki fotonowi zostają wprawione w ruch elektrony i wytwarza się napięcie elektromagnetyczne. Powstały w ten sposób prąd trafia do inwertera (falownika), gdzie zostaje przekształcony w prąd przemienny. Prąd uzyskany z promieni słonecznych poprzez swoje wyższe napięcie zaczyna wypierać prąd sieciowy. W ten sposób powstaje nadwyżka, która „odkłada się” w sieci. Nadwyżkę odbieramy w 80% podczas sezonu jesienno-zimowego. Dzięki temu zasilimy wiele urządzeń domowych, lub choćby ogrzejemy wodę.

Elementy wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej

Myśląc o instalacji, prawdopodobnie większość z nas ma przed oczyma panele fotowoltaiczne. I słusznie, bowiem to niezwykle ważny (o ile nie najważniejszy) komponent całości. Panele, składające się z ogniw krzemowych, pozwalających na przepływ powstającego z padających promieni słonecznych prądu, to ważna część instalacji, dlatego dobrze, aby były jak najlepszej jakości. Panele fotowoltaiczne montowane są na ogół na dachach budynków, w zależności od warunków czasami także w ścianie budynku lub na gruncie. Kolejnym ważnym elementem jest inwerter-falownik. Jego rola dlatego jest taka istotna, że przekształca on prąd stały w zmienny, który będzie w gniazdkach.

Parametry prądu zmiennego muszą spełniać wymogi sieci publicznej. Bez inwertera nie moglibyśmy zasilać pozyskanym prądem urządzeń domowych. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniach przeciwnapięciowych, które chronią przed przepięciami i podczas wyładowań atmosferycznych. Niezwykle ważnym elementem instalacji jest licznik dwukierunkowy, który zajmuje się pomiarem przepływu energii z sieci i do sieci. Rozliczamy się z zakładem energetycznym właśnie w oparciu o pomiary dokonane przez licznik dwukierunkowy, dlatego licznik powinien być wymieniony przez zakład energetyczny w ciągu 30 dni od zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej.

Dzięki nadwyżce energii zmagazynowanej w sieci, możemy korzystać z energii wytworzonej wiosną i latem podczas miesięcy zimowych. Na skorzystanie z tych nadwyżek mamy aż 365 dni.

Czym różni się instalacja on-grid od off-grid?

To dwa różne typy instalacji i zasady ich działania są odmienne. Instalacja on-grid działa w oparciu o podłączenie do zewnętrznej sieci elektrycznej. Jest połączona za pomocą okablowania zmiennoprądowego z inwertera do rozdzielni niskiego napięcia. Zmagazynowany prąd odbieramy w momencie większego zapotrzebowania lub gdy z powodu warunków atmosferycznych nasza instalacja nie zdoła wygenerować wystarczającej ilości prądu. On-grid to rozwiązanie częściej wybierane przez prosumentów, także ze względu na niższy koszt. To propozycja skierowana dla osób, które nie mają problemu z dostępem do zewnętrznej sieci, choć jej minusem jest właśnie pewne uzależnienie od sieci.

Instalacja off-grid, nazywana również „systemem wyspowym”, nie jest podłączona do zewnętrznej sieci. Jest świetnym rozwiązaniem szczególnie w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony. Off-grid jest instalacją podłączoną do akumulatora, który ma zadanie magazynować nadwyżki energii. Jego największym plusem jest całkowita niezależność od jakiejkolwiek sieci. Sprawdza się w miejscach, gdzie częstym problemem są przerwy w dostawach prądu. Koszt instalacji off-grid jest jednak wyższy niż on-grid.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024