Oczko wodne w ogrodzie – co warto wiedzieć?
Oczko wodne to niezwykle miły element ogrodu, który zdecydowanie poprawia jego ogólny wygląd. To również miejsce, w które bywa chętnie odwiedzane przez różne gatunki zwierząt. Co jeszcze warto wiedzieć na temat oczka wodnego, jeśli rozważa się jego przygotowanie w swoim ogrodzie?
Kwestie podstawowe
Przed przystąpieniem do prac związanych należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest lokalizacja. Otóż oczko wodne nie powinno znajdować się pod drzewem, ponieważ spadające liście będą je zanieczyszczały. Nie powinno być ono również zlokalizowane w miejscu silnie nasłonecznionym.
Jeżeli natomiast chodzi o kwestię wielkości oczka wodnego, można zachować tutaj pewną dowolność. Oczywiście należy mieć na uwadze wielkość i kształt działki. Dobrze więc, aby oczko odpowiednio komponowało się z otoczeniem i nie utrudniało korzystania z ogrodu.
Istotną kwestią jest także technologia, w jakiej dane oczko zostanie przygotowane. Otóż w sklepach budowlanych można znaleźć gotowe formy wykonane z takich materiałów jak żywice poliestrowe, polistyren, czy też kauczuk. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe, a ponadto mogą w nich żyć rośliny i ryby. Alternatywę może stanowić wykonanie zbiornika z betonu, jednakże wiąże się ono z większym nakładem pracy, przez co technologię tę stosuje się przy dużych i niestandardowych oczkach. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest specjalna folia, którą wykłada się na dnie przygotowanego zbiornika, po czym przysypuje się dno piaskiem i kamieniami, tworząc w ten sposób warunki zbliżone do naturalnych.
Oczko wodne a prawo budowlane
Zgodnie z prawem budowlanym oczko wodne nie jest obiektem małej architektury ogrodowej. Jeżeli więc jego powierzchnia nie przekracza 30 m2, wówczas wystarczy jej zgłoszenie. Konieczne jest dołączenie do niego takich dokumentów jak opis inwestycji i technologii budowlanej, a także podanie planowanego terminu rozpoczęcia prac. Niezbędne jest również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Jeśli zaś powierzchnia oczka przekracza wskazane powyżej 30 m2, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia. Żeby było to możliwe, należy najpierw przygotować projekt budowlany wraz z dodatkową dokumentacją.
Czy warto skorzystać z usług profesjonalisty?
Zasadniczo stworzenie oczka wodnego w ogrodzie nie jest przesadnie trudną inwestycją. Niemniej jednak niektórzy z różnych względów wolą zlecić jego przygotowanie firmom świadczącym tego rodzaju usługi.
Przede wszystkim firma jest w stanie wykonać wszystkie pracy szybciej i sprawniej. Jej pracownicy mają wiedzę dotyczącą technologii i sposobów wykonania poszczególnych prac, na które jeszcze udzieli gwarancji. Jest to więc dobra propozycja dla osób zabieganych oraz tych, którzy nie mają żyłki majsterkowicza.
Rośliny i zwierzęta w oczku wodnym
Kiedy oczko wodne jest już gotowe, należy je jeszcze odpowiednio udekorować. W tym celu doskonale sprawdzają się rośliny, które oczyszczają również wodę. Z kolei poprzez zacienienie, obniżają temperaturę wody, stwarzając tym samym lepsze warunki do życia dla ryb, żab i innych zwierząt wodnych. Jeśli chodzi o te pierwsze, jest kilka popularnych gatunków ryb ozdobnych, które znakomicie odnajdą się w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że ryby i rośliny można umieścić w oczku wodnym dopiero po upływie dwóch tygodni od zakończenia prac związanych z jego przygotowaniem. Ma to związek z koniecznością ustabilizowania warunków.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz