Menu
Stolik z pnia drzewa

Stolik z pnia drzewa

Inspirację na upiększenie przestrzeni wokół siebie możemy znaleźć wszędzie. Najlepsze rozwiązania podpowiada nam sama natura i dlatego warto korzystać ze wszystkich jej darów. Prosty stolik z pnia drewna to ozdoba, która może służyć nam w domu, na balkonie, tarasie i w ogrodzie. Nie wymaga dużego nakładu pracy i łatwo zaaranżować ciekawy fragment przestrzeni – ze stolikiem w roli głównej.

Z jakiego drewna można zrobić stolik?

W zasadzie z każdego drewna możemy wyczarować praktyczne cuda do wyposażenia wnętrz naszych mieszkań i domów. Moda na ekologiczne surowce i styl inspirowany naturą tylko sprzyja takim rozwiązaniom. Jakie drewno wybrać na stolik? Każde ma swoje plusy.

Najbardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia drewno to dębowe. Piękne i delikatne drewno brzozowe jest co prawda efektowne, ale szybciej się niszczy, jednak i z niego da się zrobić wiele ciekawych rzeczy. Drewno akacjowe ma ciepły, interesujący odcień. Jeżeli masz swoje drewno innego gatunku – również możesz je wykorzystać. Kupno większego kawałka pnia specjalnie w tym celu też nie jest złym pomysłem. Ale po pierwsze wykorzystujemy to, co już mamy. Nie warto marnować pięknego kawałka drewna, skoro można zrobić z niego gustowny, ciekawy mebel.

Są różne zdania na temat kory. Niektórym podoba się rozwiązanie z jej pozostawieniem jej, co daje bardzo naturalny i wizualnie ciekawy efekt. Inni dążą w stronę minimalizmu, pragnąc mieć mebel gładki z każdej strony i dokładnie usuwając korę. Dlatego ten aspekt pozostaje według indywidualnego uznania – możemy zostawić ją wokół naszego drewnianego stolika lub usunąć ją. To zależy tylko on nas.

Czego potrzebujemy do zrobienia idealnego stolika z pnia drzewa?

Kiedy już mamy odpowiedni pieniek i pomysł na aranżację, przystępujemy do przygotowania naszego nowego stolika. W tym celu potrzebne będą:

 • woda z delikatnym detergentem
 • papier ścierny lub szlifierka
 • bejca do drewna lub bezbarwny lakier

Najpierw usuwamy wszelkie zabrudzenia z pnia przy pomocy wody z dodatkiem środka czyszczącego. Jeżeli mamy do czynienia z mchem, wtedy należy sięgnąć po specjalistyczne środki – są dostępne w sklepach. Następnie po usunięciu kory należy wyszlifować całą powierzchnię pieńka. Chyba, że zdecydujemy się na pozostawienie kory, wtedy szlifujemy tylko dół i górę przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki.

Gładki pieniek malujemy lakierem bezbarwnym lub bejcą. Bejca pomoże podkreślić naturalną barwę drewna. Można też po zabejcowaniu pnia, pokryć go jeszcze dodatkowo lakierem bezbarwnym, co utrwali efekt. Taki stolik świetnie odnajdzie się w aranżacjach rustykalnych, boho i wielu innych. Doskonałym rozwiązaniem będzie zrobienie z mniejszych pieńków miejsc do siedzenia – posłużą w lecie do ogrodu lub na tarasie.

Pomysł na oryginalny stolik do salonu

Ciekawie wyglądają stoliki wykonane nie z całego pnia tylko z plastra drewna. Tutaj możemy mieć więcej pracy, ponieważ musimy zakupić kilka niezbędnych elementów w sklepie budowlanym, ale efekt z pewnością będzie tego wart. Potrzebujemy:

 • lakieru do drewna
 • wkrętów
 • wkrętarki
 • cztery nogi

Górę drewnianego pnia malujemy bezbarwnym lakierem. Do dołu przy pomocy wkrętów przytwierdzamy nogi. Góra stolika nie musi być idealnie okrągła, tutaj mamy pole do popisu i możemy  postawić na bardziej nietypowe kształty. Taki stolik odnajdzie się we wnętrzach nowoczesnych i loftowych.

Aranżacje z własnoręcznie wykonanym stolikiem z pnia drzewa pomogą nam stworzyć nietypowe i bardzo efektowne miejsca do wypoczynku, picia kawy, czytania. Możemy zestawiać stoliki z dużą ilością ciekawej roślinności (np. na tarasie). Idealnie komponuje się z roślinnością ogrodową, gdzie stolik z pnia plus mniejsze pieńki przeznaczone na siedziska stworzą niesamowity wakacyjny klimat. Stolik we wnętrzu komponuje się z motywami zwierzęcymi, roślinnymi, innymi meblami z drewna, kominkami, ozdobami w stylu rustykalnym. Na drewnianym stoliku możemy postawić kwiatki w ładnej doniczce. Może on również posłużyć jako stolik nocny w sypialni.

E. TUR

4 odpowiedzi na “Stolik z pnia drzewa”

 1. Gość niedzielny pisze:

  Ale dziadostwo nie da się tego czytać

 2. Michał Zatorski pisze:

  Stolarz płakał jak to czytał

 3. syn Boga pisze:

  O BOżżżżżżżżżżżżżżE

 4. Kala pisze:

  Mam cały ogród w krasnalach wykonanych z drewna i słomy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024