Menu
domek na drzewie

Jak zbudować domek na drzewie?

Nadchodzi lato, więc niektórzy rodzice będą zastanawiać się nad tym, jak zbudować domek na drzewie. Nic dziwnego, jest to duża gratka dla dzieci, a często również dla samych dorosłych. Budowa wymaga jednak dobrego przygotowania się. Na szczęście jest to obiekt, który da się postawić bez pomocy specjalistów. Ważne jest również to, że nie będziemy potrzebować pozwolenia na budowę.

Jak zbudować domek na drzewie – co przygotować

Na początek powinniśmy znaleźć drzewo, na którym postawimy nasz domek. Pamiętajmy o tym, że średnica konaru musi być nie mniejsza niż trzydzieści centymetrów. Ponadto warto wybrać drzewo, które wygląda na zdrowe – jest w pełni ukształtowane i będzie odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Domek na drzewie najlepiej zbudować na dębie, lipie, buku lub klonie. Zwróć również uwagę na gałęzie – im bardziej rozłożyste, tym lepiej! Aha! Dobra wysokość domku to od 1,5 metra do 2,5 metra.

Teraz należy pomyśleć o materiałach i niezbędnych do budowy domku na drzewie narzędzi. Podstawowe elementy obiektu będą składać się z drewna oraz materiałów drewnopodobnych. Do tego powinniśmy kupić również płytę OSB i blachę falistą. Oczywiście to wszystko trzeba będzie zamontować – w takim wypadku musimy wyposażyć się we wkręty do drewna oraz śruby. Jeśli zaś chodzi o narzędzia, przyda nam się młotek, pilarka, wiertarko-wkrętarka, a nawet i wyrzynarka.

Jak zbudować domek na drzewie – projekt

Co prawda można stworzyć domek wedle własnej fantazji, lepiej będzie jednak, jeśli stworzymy wcześniej projekt. Jeśli brakuje nam pomysłu, w sieci znajdziemy sporo ciekawych koncepcji, z których dowiemy się, czego dokładnie będziemy potrzebować. Niektóre projekty są naprawdę zaawansowane. Ich wykonanie będzie kosztować nas więcej czasu i środków, jednak stworzymy domek, który przypadnie do gustu nawet dorosłym.

Zasadniczo stworzenie projektu, a nawet budowę całego domku, można zlecić firmom, które się w stawianiu takich obiektów specjalizują (a tych z roku na rok przybywa). To jednak znacznie zwiększy poniesione przez nas koszty, a w dodatku nie będziemy mogli pochwalić się wybudowaniem samodzielnie naszego domku.

Jak zbudować domek na drzewie – zaczynamy budowę!

Gdy wiemy już na jakim drzewie postawimy wymarzony przez nas domek, możemy zabierać się do działania. Pracę powinniśmy zacząć od wyznaczenia podłogi. To również czas na ustalenie tego, w jaki sposób zamocujemy nasz domek.

W zasadzie istnieją trzy sposoby, na które możemy się zdecydować. Pierwszym, jest bezpośrednie przykręcenie belek nośnych do pnia. W ten sposób nasza konstrukcja będzie stabilna, jednak należy wspomnieć o dużym minusie takiej praktyki – nie jest on nazbyt ekologiczny, ponieważ możemy przyczynić się do uszkodzenia drzewa, a w efekcie jego obumarcia.

Z tego powodu niektórzy wolą usadowić domek bezpośrednio na gałęziach drzewa. Jeśli tylko są one wystarczająco mocne i grube, to jest to sposób faktycznie godny rozważenia. Gałęzie mogą jednak nie poradzić sobie z udźwignięciem cięższych domków (a pamiętajmy, że będą w nim jeszcze dzieci!), więc jest to metoda, która sprawdzi się wyłącznie w określonych warunkach.

Sposób trzeci jest najbardziej czasochłonny, jednak jest również najbardziej ekologiczny. Polega on na podparciu konstrukcji za pomocą słupów wbitych w ziemię. To na nich opiera się domek, a sama obiekt jest wytrzymały (o ile użyjemy odpowiednio solidnych wsporników).

Skoro wiemy już, jaka metoda najbardziej do nas przemawia, możemy przejść do budowy. Najgrubsze deski posłużą nam za podłogę, lżejsze zaś zostaną przeznaczone na ściany. W przypadku ścian warto użyć płyt OSB, które sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych.

Poszczególne elementy najlepiej łączyć ze sobą za pomocą wkrętów do drewna lub gwoździ. Pamiętajmy o tym, że cała konstrukcja musi być solidna, ponieważ w innym wypadku zagrożone będzie zdrowie naszych dzieci.

W przypadku dachu warto wybrać dach dwuspadowy. Czasami trafiają się w naszym kraju mroźne zimy, a zalegający śnieg mógłby doprowadzić do załamania się dachu domku. Za pokrycie może posłużyć nam blacha, deski lub płyty bitumiczne.

Dodatkowo pamiętajmy o zaimpregnowaniu drewna. W ten sposób nasz domek na drzewie wytrzyma znacznie dłużej!

Andrzej Dworzański

Jedna odpowiedź do “Jak zbudować domek na drzewie?”

  1. Tata pisze:

    W środę z dziećmi zaczynamy budowę takiego domku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2022