Menu
domek na drzewie

Jak zbudować domek na drzewie?

Nadchodzi lato, więc niektórzy rodzice będą zastanawiać się nad tym, jak zbudować domek na drzewie. Nic dziwnego, jest to duża gratka dla dzieci, a często również dla samych dorosłych. Budowa wymaga jednak dobrego przygotowania się. Na szczęście jest to obiekt, który da się postawić bez pomocy specjalistów. Ważne jest również to, że nie będziemy potrzebować pozwolenia na budowę.

Jak zbudować domek na drzewie – co przygotować

Na początek powinniśmy znaleźć drzewo, na którym postawimy nasz domek. Pamiętajmy o tym, że średnica konaru musi być nie mniejsza niż trzydzieści centymetrów. Ponadto warto wybrać drzewo, które wygląda na zdrowe – jest w pełni ukształtowane i będzie odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Domek na drzewie najlepiej zbudować na dębie, lipie, buku lub klonie. Zwróć również uwagę na gałęzie – im bardziej rozłożyste, tym lepiej! Aha! Dobra wysokość domku to od 1,5 metra do 2,5 metra.

Teraz należy pomyśleć o materiałach i niezbędnych do budowy domku na drzewie narzędzi. Podstawowe elementy obiektu będą składać się z drewna oraz materiałów drewnopodobnych. Do tego powinniśmy kupić również płytę OSB i blachę falistą. Oczywiście to wszystko trzeba będzie zamontować – w takim wypadku musimy wyposażyć się we wkręty do drewna oraz śruby. Jeśli zaś chodzi o narzędzia, przyda nam się młotek, pilarka, wiertarko-wkrętarka, a nawet i wyrzynarka.

Jak zbudować domek na drzewie – projekt

Co prawda można stworzyć domek wedle własnej fantazji, lepiej będzie jednak, jeśli stworzymy wcześniej projekt. Jeśli brakuje nam pomysłu, w sieci znajdziemy sporo ciekawych koncepcji, z których dowiemy się, czego dokładnie będziemy potrzebować. Niektóre projekty są naprawdę zaawansowane. Ich wykonanie będzie kosztować nas więcej czasu i środków, jednak stworzymy domek, który przypadnie do gustu nawet dorosłym.

Zasadniczo stworzenie projektu, a nawet budowę całego domku, można zlecić firmom, które się w stawianiu takich obiektów specjalizują (a tych z roku na rok przybywa). To jednak znacznie zwiększy poniesione przez nas koszty, a w dodatku nie będziemy mogli pochwalić się wybudowaniem samodzielnie naszego domku.

Jak zbudować domek na drzewie – zaczynamy budowę!

Gdy wiemy już na jakim drzewie postawimy wymarzony przez nas domek, możemy zabierać się do działania. Pracę powinniśmy zacząć od wyznaczenia podłogi. To również czas na ustalenie tego, w jaki sposób zamocujemy nasz domek.

W zasadzie istnieją trzy sposoby, na które możemy się zdecydować. Pierwszym, jest bezpośrednie przykręcenie belek nośnych do pnia. W ten sposób nasza konstrukcja będzie stabilna, jednak należy wspomnieć o dużym minusie takiej praktyki – nie jest on nazbyt ekologiczny, ponieważ możemy przyczynić się do uszkodzenia drzewa, a w efekcie jego obumarcia.

Z tego powodu niektórzy wolą usadowić domek bezpośrednio na gałęziach drzewa. Jeśli tylko są one wystarczająco mocne i grube, to jest to sposób faktycznie godny rozważenia. Gałęzie mogą jednak nie poradzić sobie z udźwignięciem cięższych domków (a pamiętajmy, że będą w nim jeszcze dzieci!), więc jest to metoda, która sprawdzi się wyłącznie w określonych warunkach.

Sposób trzeci jest najbardziej czasochłonny, jednak jest również najbardziej ekologiczny. Polega on na podparciu konstrukcji za pomocą słupów wbitych w ziemię. To na nich opiera się domek, a sama obiekt jest wytrzymały (o ile użyjemy odpowiednio solidnych wsporników).

Skoro wiemy już, jaka metoda najbardziej do nas przemawia, możemy przejść do budowy. Najgrubsze deski posłużą nam za podłogę, lżejsze zaś zostaną przeznaczone na ściany. W przypadku ścian warto użyć płyt OSB, które sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych.

Poszczególne elementy najlepiej łączyć ze sobą za pomocą wkrętów do drewna lub gwoździ. Pamiętajmy o tym, że cała konstrukcja musi być solidna, ponieważ w innym wypadku zagrożone będzie zdrowie naszych dzieci.

W przypadku dachu warto wybrać dach dwuspadowy. Czasami trafiają się w naszym kraju mroźne zimy, a zalegający śnieg mógłby doprowadzić do załamania się dachu domku. Za pokrycie może posłużyć nam blacha, deski lub płyty bitumiczne.

Dodatkowo pamiętajmy o zaimpregnowaniu drewna. W ten sposób nasz domek na drzewie wytrzyma znacznie dłużej!

Andrzej Dworzański

10 odpowiedzi na “Jak zbudować domek na drzewie?”

 1. Tata pisze:

  W środę z dziećmi zaczynamy budowę takiego domku

 2. Art Gallery pisze:

  Chciałem wyrazić moją wdzięczność za ten dobrze napisany i wnikliwy post. Widać, że dołożyłeś wszelkich starań, aby dostarczyć cennych informacji. Dziękuję za wzbogacenie naszego zrozumienia dzięki twojej pracy!

 3. Chciałem poświęcić chwilę, aby podziękować za ten dobrze zbadany i pouczający post. Widać, że włożyłeś wiele wysiłku w dostarczenie dokładnych i pomocnych treści. Twoja praca jest bardzo doceniana!

 4. Nieruchomości Hiszpania pisze:

  Świetny wpis! Doceniam wysiłek włożony w wyjaśnienie tematu w jasny i zwięzły sposób. To naprawdę pomocne dla kogoś takiego jak ja, kto jest nowy w tym temacie. Dziękuję!

 5. Maty Wygłuszające pisze:

  Jestem pod wrażeniem Twojej strony, a w szczególności tego wpisu. Widać, że masz głębokie zrozumienie tematu i przedstawiłeś go w łatwy do przyswojenia sposób. Świetna robota!

 6. Pranie Dywanow pisze:

  Twój post to kopalnia informacji! Widać, że wiele badań i wysiłku włożono w stworzenie tego cennego zasobu. Świetna robota!

 7. Karty Pracy do Druku pisze:

  Wyrazy uznania za stworzenie tak wspaniałej strony! Treść jest na najwyższym poziomie, a Twój post nie jest wyjątkiem. Dostarczył mi dokładnie tych informacji, których szukałem. Dziękuję!

 8. Sklepy Www pisze:

  Dziękuję za cenne informacje zawarte w tym poście. Dostarczyły mi one nowych spostrzeżeń i pomogły w rozwiązaniu problemu. Doceniam twój wysiłek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024