Menu
Kosiarka

Kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a przyjemna, słoneczna pogoda, jeszcze bez męczących upałów, wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Wiosna to także ta pora roku, kiedy trawa rośnie bardzo szybko i trudno nadążyć z koszeniem. Każdy właściciel działki zadaje sobie pytania: czym kosić? która kosiarka będzie lepsza, elektryczna czy spalinowa? Postaramy się pomóc w rozwiązaniu tego dylematu.

Jak wybierać kosiarkę?

Jednym z podstawowych kryteriów, którym należy się kierować przy wyborze kosiarek jest wielkość ogrodu lub działki. Właścicielom mniejszych powierzchni poleca się kosiarki elektryczne, na większych powierzchniach świetnie sprawdzi się kosiarka spalinowa, natomiast na bardzo dużych terenach warto zainwestować w traktorek spalinowy.

Kosiarki do trawy można podzielić ze względu na sposób poruszania się na: kosiarki samojezdne (wśród których znaleźć można kosiarki spalinowe i elektryczne(, kosiarki poduszkowe (unoszą się na poduszce powietrznej i idealnie nadają się na każdy nierówny teren) oraz kosiarki automatyczne (zasilane bateriami lub akumulatorem).

Zarówno przy kosiarce spalinowej, jak i elektrycznej, ważne są także takie cechy, jak częstotliwość koszenia trawy, szerokość powierzchni tnącej, ukształtowanie terenu i system zbierania skoszonej trawy.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe potrafią mocno różnić się między sobą. Przy zakupie tej kosiarki właściciele dużych działek powinni zwrócić uwagę na napęd na koła, kosz i rozrusznik.  Dlaczego? Napęd na koła jest bardzo ważny, ponieważ wspomaga i ułatwia koszenie. Kosiarki posiadają regulację prędkości w postaci kilku stopniowej przekładni. Istnieją również kosiarki bez napędu, pchane siłą mięśni, które sprawdzą się na mniejszych obszarach.

Kosz to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia.  Koszenie plus zbieranie trawy to długi proces. Dlatego warto kupić taką kosiarkę, które zbiera trawę lub ma funkcję jej mielenia, co pozwala uzyskać nawóz dla roślin. Wracając do kosza – im większa jest jego pojemność, tym więcej skoszonej trawy zbierze, jednak kosiarka będzie coraz cięższa, co w przypadku popychanej jest mało komfortowe. Jeśli kosz będzie mniejszy, należy liczyć się z koniecznością jego częstego opróżniania.

Kosiarka spalinowa uruchamiana jest za pomocą elektrycznego rozrusznika lub linki. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest ta pierwsza opcja, ponieważ wymaga użycia mniejszej siły – wystarczy wcisnąć tylko przycisk.

Do zalet kosiarek spalinowych należy zaliczyć fakt, że są mobilna, mają większą moc od elektrycznych i są niezależne od zasilania elektrycznego. Koszenie nimi daje lepszy efekt przy nierównym terenie i wysokiej trawie. Do wad należy zaliczyć to, że na pewno jest droższa w eksploatacji – trzeba nie tylko kupować co jakiś czas paliwo, ale i konserwować . Jest także cięższa, głośna i produkuje spaliny.

Kosiarki elektryczne

Kosiarka elektryczna dobrze sprawdza się na małych, równych powierzchniach. Pole jej działania ograniczone jest długością kabla – jeśli ma się utrudniony dostęp do prądu, wówczas warto pomyśleć o kosiarce na akumulator. Kosiarki elektryczne są również wyposażone w kosze do zbierania trawy, choć na małych powierzchniach nie jest to niezbędne. Urządzenia tego typu są  idealnym rozwiązaniem do przydomowych ogródków.

Każda kosiarka elektryczna jest łatwa w prowadzeniu i nieskomplikowana w użytkowaniu/ Do zalet kosiarek elektrycznych zalicza się przede wszystkim cichą pracę. Ponadto w porównaniu do modeli spalinowych są one lżejsze, nie potrzebują paliwa, są tańsze i nie produkują spalin podczas koszenia. Ich jedyną wadą jest to, że trzeba uważać przy użytkowaniu na kable, które przez przypadek można przeciąć.

O czym pamiętać?

Zakup  kosiarki jest inwestycją na wiele lat. Dlatego przed podjęciem decyzji, na którą się zdecydujemy, warto rozważyć za i przeciw każdej opcji, tak aby potem nie żałować pochopnie wydanych pieniędzy. Warto także postawić na urządzenia sprawdzonych marek.  Są wysoce bezawaryjne oraz wydajne.

 

3 odpowiedzi na “Kosiarka elektryczna czy spalinowa?”

 1. Wojtek pisze:

  Elektryczna to się nadaje na wykopanie rowu

 2. Mariusz t pisze:

  Ja mam elektryczną firmy Bosch jest zajebista

 3. Anonim pisze:

  Tylko spaliniowa na moją działeczkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024