Menu
kosiarka

Jak wybrać kosiarkę do małego ogrodu?

Piękny ogród jest ozdobą każdego domu. Osiągnięcie satysfakcjonującego efektu wymaga jednak pracy, narzędzi i systematyczności. Kluczowym urządzeniem jest oczywiście kosiarka. Właściciele sporych posesji zawsze mają wszystkie niezbędne akcesoria, pozwalające prawidłowo dbać o ogród. Co jednak w sytuacji, gdy powierzchnia działki jest niewielka?

Czy przy małej powierzchni ogrodu warto kupować kosiarkę?

Wielu posiadaczy małych ogrodów zastanawia się, czy kosiarka jest im w ogóle potrzebna. Chcąc jednak utrzymać trawnik w nienagannym stanie, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

Przy konieczności nieustannego skręcania i omijania różnego rodzaju przeszkód, można rozważyć kosiarkę samojezdną. Choć napęd ułatwia pracę, nie zawsze jest konieczny. Zazwyczaj najlepiej sprawdza się nieduża, lekka kosiarka o napędzie dopasowanym do indywidualnych możliwości.

Urządzenia odpowiednie do pielęgnacji małych ogrodów są zwykle dość tanie. Nie ma konieczności inwestowania w sprzęt o dużej mocy, wielu dodatkowych funkcjach czy kosiarkę autonomiczną.

Kosiarka do małego ogrodu – spalinowa, elektryczna, a może ręczna?

Wybierając kosiarkę do małego ogrodu, należy rozważyć trzy opcje. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia ręczne, elektryczne oraz spalinowe.

Ekonomiczną wersją są kosiarki ręczne. To lekkie, proste w obsłudze urządzenia. Z powodzeniem sprawdza się przy trawnikach o powierzchni mniejszej niż 150 metrów kwadratowych.

Kosiarki elektryczne to sprzęty zasilane prądem z sieci. Do ich obsługi konieczny jest odpowiednio długi, wytrzymały kabel. Ze względu na wygodny napęd, koszenie przy jej użyciu jest szybkie i proste. Nawet osoby niemające doświadczenia lub sił, powinny sobie bez trudu poradzić z pielęgnacją niewielkiego ogrodu.

Kosiarki spalinowe charakteryzują się dość sporą wagą. Może być to znacząca trudność, zwłaszcza w przypadku ogrodów o nierównej powierzchni. Kluczową zaletą tego urządzenia jest jednak możliwość koszenia bez użycia prądu i niewygodnych kabli.

Na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę?

Wybierając odpowiednią kosiarkę do małego ogrodu, warto skrupulatnie rozważyć kilka aspektów.

Silnik

Moc silnika kosiarki to kluczowy aspekt, niezależnie od powierzchni ogrodu. W przypadku urządzeń elektrycznych preferowana moc do niewielkich trawników to około 1300 W. Również modele o niższych wartościach powinny sobie poradzić. Lecz jeśli ogród jest przeciętnych rozmiarów, lepszym rozwiązaniem będą kosiarki o silniku w przedziale 1300-1500 W. Pozytywnie wpłynie to nie tylko na wytrzymałość całego urządzenia, lecz również tempo zużywania.

Decydując się na kosiarkę spalinową, warto rozważyć modele z silnikami czterosuwowymi. Preferowana moc dla małych ogrodów to około 3,5 KM.

Kosz na trawę

Nie tylko moc silnika wpływa na skuteczność i komfort koszenia. Bardzo istotną rolę odgrywa także kosz na trawę. Dawniej większość modeli nie była w niego wyposażona, lecz obecnie to praktycznie standard.

Decydując się na kosiarkę z koszem na trawę, należy zwrócić uwagę na jego wielkość. Im pojemniejszy kosz, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Najczęściej tego rodzaju pojemniki wykonane są z tworzywa sztucznego bądź ze specjalnie usztywnianego materiału. Oba rozwiązania mają swoje zalety, a tym samym zwolenników. Plastikowe są trwałe i stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości. Materiałowe natomiast są bardzo lekkie i można je wygodnie złożyć.

Szerokość koszenia

Odpowiednia szerokość koszenia powinna być maksymalnie dopasowana do indywidualnych potrzeb. Tu nie ma uniwersalnej rady, ponieważ w zależności od sposobu zagospodarowania terenu, inna głowica będzie adekwatna.

Przede wszystkim należy zastanowić się, czy podczas koszenia trzeba omijać dużo przeszkód? Jeśli w ogrodzie są liczne drzewa, krzewy oraz rabaty, najlepszym wyborem będzie urządzenie o wąskim zakresie koszenia.

Natomiast w sytuacji, gdy rośliny zostały nasadzone jedynie wzdłuż ogrodzenia lub podjazdu i pozostałą przestrzeń jest równą połacią trawy, warto zdecydować się na kosiarkę o szerokiej głowicy tnącej. Pozwoli to zwiększyć efektywność każdego koszenia.

Waga

Niezależnie od tego, jaką powierzchnie trawnika się posiada bądź w jak dobrej kondycji się nie jest, wybierając odpowiednią kosiarkę, koniecznie należy wybierać model o jak najniższej wadze. Przed zakupem należy sprawdzić, czy pchanie jest trudne. Najlepiej przetestować kilka wybranych modeli jeszcze w sklepie. Większość sprzedawców to rozumie i nie ma z tym większego problemu.

O czym należy pamiętać, chcąc w pełni zadbać o idealny trawnik?

Standardowe kosiarki ogrodowe mają zwykle dość sporą szerokość koszenia. Jest to dużą trudnością, zwłaszcza w małych ogrodach. Im więcej krawężników, donic lub innego rodzaju przeszkód, tym trudniej jest uzyskać równą powierzchnię trawnika.

W takim przypadku warto dodatkowo zaopatrzyć się w precyzyjną podkaszarkę. Wygodną opcją są modele zasilane akumulatorowo, lecz z powodzeniem można korzystać także z podcinarek elektrycznych. To lekkie, poręczne urządzenia pozwalające na dokładne usunięcie trawy przy drzewach, granicy krawężnika, a także pod niskimi krzewami.

Ewa Majkusiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024