Menu
dziury na trawniku

Dziury w przydomowym trawniku – jak im zaradzić?

Zadbany, estetyczny trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. Jednak ze względu na liczne choroby, szkodniki oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, czasem trudno jest uzyskać równą połać intensywnie zielonej trawy. Jakie mogą być przyczyny i jak zaradzić pojawiającym się dziurom?

Jak powstają puste przestrzenie na trawniku?

Dziury na trawniku i wszelkiego rodzaju puste przestrzenie mogą wynikać z różnych przyczyn. Czasem wpływ ma również pogoda i nadmierna eksploatacja na intensywne słońce. W innych przypadkach przyczyn należy szukać w chorobach wywoływanych przez grzyby.

Szkodniki pojawiające się w glebie również mogą mieć negatywny wpływ na kondycje oraz wygląd trawnika. W niektórych przypadkach nawet domowy pupil może uszkadzać świeżo posiana trawę.

Przed rozpoczęciem leczenia warto upewnić się co wpłynęło na przerzedzenia. Tylko wtedy wszelkie działania mające na celu zagęścić trawnik i zabezpieczyć go na przyszłość, będą odpowiednio skuteczne.

Pleśń śniegowa – czym się charakteryzuje i jak się przed nią uchronić

Często spotykaną przyczyną powstawania dziur oraz przerzedzeń na trawnikach jest tzw. pleśń śniegowa. To choroba o podłożu grzybowym, której skutki można zobaczyć dopiero wczesną wiosną.

Występuje zwykle w miejscach, gdzie śnieg jest często deptany lub zbyt wolno topnieje. Nadmierna wilgoć gleby przyczynia się do rozwoju grzyba Fusarium nivale. Kluczowym objawem sugerującym, że ma się do czynienia akurat z tą chorobą, jest charakterystyczna, jasna pleśń. Miejscami może być lekko różowa i watowata.

Nalot dość szczelnie pokrywa pojedyncze źdźbła trawy. Trawnik dotknięty tą chorobą szybko niszczeje. Trawa brązowieje i zamiera, a na jej miejscu pozostaje sucha przestrzeń. Pleśń śniegowa może zainfekować cały trawnik lub jedynie część. W przypadku tego schorzenia konieczna jest odpowiednia profilaktyka oraz pielęgnacja.

Żółte placki na trawie – pędraki czy nadmiar słońca?

Jednym z objawów obecności pędraków w glebie są żółte plamy na trawie. Zazwyczaj można je spotkać w pobliżu drzew liściastych. Skutecznym sposobem na uniknięcie szkodników jest intensywne grabienie trawnika na przełomie wiosny i lata. To kluczowe zwłaszcza w miejscach, gdzie trawa nie chce rosnąć lub jest dość mocno przerzedzona.

Dzięki grabieniu jaja pędraków zostaną wystawione na działanie słońca i ciepła. Po wysuszeniu nie będą już stanowiły zagrożenia. Jeśli jednak trawa została mocno zaatakowana, nie należy unikać silnych środków owadobójczych. Trawa i tak musi zostać w pełni wymieniona.

Inną przyczyną zżółknięcia trawy może być także intensywne słońce. W takim przypadku konieczne jest zagrabienie uschniętych źdźbeł i ponowne wysianie. Wymieniona trawa musi zostać obficie podlana i pokryta kompostem. Dzięki temu powinna ponownie się zagęścić.

Zwierzęta domowe – kiedy ich działanie może negatywnie wpływać na wygląd trawnika?

Mając zwierzęta w domu, również warto zwrócić uwagę, czy nie stanowią one przyczyny uszkodzeń trawnika. Azot zawarty w moczy psów i kotów może pozostawiać nieestetyczne, żółte plamy na trawie. Gdy takie zmiany wystąpią, należy całkowicie usunąć warstwę darni oraz ziemi. W następnej kolejności należy uzupełnić warstwę podłoża i zasiać świeżą trawę.

Jak zlikwidować dziury w trawniku?

Znając przyczynę powstawania dziur oraz przerzedzeń na trawniku, należy przystąpić do regeneracji oraz ponownego zagęszczania. Pierwszym krokiem jest usunięcie przyczyny, a w przypadku chorób o podłożu grzybicznym lub występowaniu szkodników – także skorzystanie z chemicznych środków ochrony roślin.

Następnie należy usunąć braki w darni. W tym celu warto przekopać i napowietrzyć wierzchnią warstwę gruntu. W warunkach domowych do tego celu wystarczą grabie lub niewielka motyka. Kolejnym etapem jest wypełnienie pustych przestrzeni mieszanką ziemi oraz piasku. Dwa centymetry tej mieszanki należy dokładnie ubić.

Na przygotowane podłoże można już wysiewać trawę, najlepiej z wykorzystaniem mieszanki regeneracyjnej lub zagęszczającej. Ponowne zagrabienie pozwoli dokładnie wymieszać nasiona z glebą. Świeżo wysianą trawę koniecznie trzeba obficie podlać, a dodatkowo można także pokryć cienką warstwą kompostu.

Działania prewencyjne – jak z wyprzedzeniem zadbać o piękny ogród?

Chcąc zawczasu ustrzec się przed chorobami oraz szkodnikami niszczącymi trawnik, warto stosować kilka kluczowych zasad.

Przede wszystkim, aby trawnik był zdrowy, należy go regularnie kosić oraz nawozić i podlewać. Niezalecane jest pozostawianie skoszonej trawy na sezon zimowy. Dodatkowym etapem przygotowań jest także odpowiedni termin zasilania gleby nawozem azotowym. Należy zrobić to najpóźniej na początku sierpnia. W przeciwnym razie trawa nie zdąży się odpowiednio przygotować na okres zimowy. W miesiącach jesiennych warto korzystać z produktów bogatych w fosfor oraz potas. Koniecznie trzeba także zgrabić i usunąć opadłe liście.

Gleba powinna być odpowiednio napowietrzona, a filc dokładnie wygrabiony. Dzięki temu trawnik powinien być odporny i gęsty.

Ewa Majkusiak

Aranżacja ogrodu: Kompletny przewodnik od projektu do pielęgnacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024