Menu
decoupage

Decoupage – sposób na nowe życie dla starych przedmiotów

Zdobienie przedmiotów techniką decoupage już jakiś czas temu stało się sposobem na przywracanie im świetności, a właściwie – nadawanie im nowego wyrazu. To świetny pomysł na hobby dla cierpliwych oraz kreatywne zajęcie dla osób lubiących piękne, stylizowane na stare przedmioty. To także kopalnia pomysłów na prezenty dla bliskich.

Co można ozdobić techniką decoupage?

Metodą decoupage możemy upiększyć przedmioty wykonane z różnych materiałów: drewna, szkła, metalu, plastiku, gumy, ceramiki, a nawet tkaniny. Można stworzyć prawdziwe arcydzieła z niepotrzebnych butelek, doniczek na kwiaty, a nawet desek do krojenia. Zamiast wyrzucać stare, podniszczone szafki lub taborety, można zamiast tego dać im nowe życie, ozdabiając je w stylowy sposób, tak, że będą przyciągać wzrok i staną się prawdziwymi ozdobami.

Prawdziwą zmorą dla wielu z nas są prezenty, a właściwie wymyślanie coraz to nowych, ciekawych upominków dla bliskich. Ale kiedy już opanujesz podstawy zdobienia techniką decoupage, możesz własnoręcznie wykonać wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju upominek. Na początek nie musi to być nic bardzo skomplikowanego: ramka na zdjęcie, niewielki świecznik czy wazonik. Najzwyklejsza rzecz, będąca bazą pod twoje nowo nabyte umiejętności, może stać się niezwykle oryginalnym, nietuzinkowym przedmiotem. Nie trzeba inwestować dużych pieniędzy w ciekawy upominek -wystarczy pomysł i czas poświęcony na tą wcale nie tak bardzo skomplikowaną pracę.

Jak wykonamy decoupage? Co będzie potrzebne?

Po pierwsze musimy mieć przedmiot, który będziemy ozdabiać. W niektórych sklepach można kupić zawieszki czy na przykład deski do krojenia z przeznaczeniem do zdobienia techniką decoupage. Może również być to szkatułka na biżuterię, doniczka – cokolwiek, co można poddać ozdobieniu. Z rzeczy niezbędnych do zdobienia potrzebujemy :

 • farby akrylowej w jasnym kolorze – najlepiej białej lub ecru
 • kleju do decoupage
 • lakieru do decoupage
 • serwetek z ozdobnymi motywami
 • pędzelków z syntetycznego włosia

Te wymienione rzeczy musisz mieć, jeśli zamierzasz zająć się decoupagem. A gdy już masz:

 • powierzchnię poddanego zdobieniu przedmiotu należy oczyścić. Przykładowo drewno można delikatnie wygładzić papierem ściernym, a szkło (butelki, słoiki) umyć, usunąć etykiety. Powierzchnia nie powinna być mokra, ani zatłuszczona. Można odtłuścić ją przy pomocy rozcieńczonego z wodą detergentu, a potem dokładnie osuszyć
 • farba akrylowa będzie doskonałą bazą pod twój wzór. Kiedy już przygotujesz tło w postaci pomalowanej powierzchni, należy delikatnie i bardzo dokładnie wyciąć wybrany wzór z serwetki.
 • motyw z serwetki przykładasz do powierzchni, a następnie z precyzją i ostrożnością nakładasz klej przy pomocy pędzelka. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić i nie potargać wzoru
 • kiedy klej już wyschnie, należy pokryć powierzchnię kilkoma warstwami lakieru. Wówczas twoja ozdoba zyska bardziej naturalny wygląd.
 • ewentualne niedoskonałości usuniemy dzięki papierowi ściernemu, ale należy robić to niezwykle delikatnie

Gdzie szukać potrzebnych nam materiałów do decoupage?

Większość materiałów, niezbędnych do zdobienia techniką decoupage, znajdziesz w sklepach przeznaczonych dla plastyków. Wszystko, co potrzebne, można zamówić też on-line. Zresztą pędzelki kupisz w wielu sklepach – począwszy od wielobranżowych marketów. Podobnie serwetki z pięknymi motywami również są dostępne niemal wszędzie, a ich producenci prześcigają się w pomysłach na wzornictwo. Bez trudu znajdziesz motywy kwiatów, liści, motyli, kotków.

Przedmioty do zdobienia – te zazwyczaj masz pod ręką we własnym domu. Nie musisz wyrzucać butelek i słoików, można stworzyć z nich oryginalne wazoniki czy lampiony. Zamiast kupować nową ramkę na zdjęcie – zamienić starą na taką, jakiej nie ma nikt.

Czy warto zainteresować się tematem decoupage? Oczywiście, że warto. Możesz odkryć w sobie artystyczną duszę, znaleźć nowe hobby i ozdabiać świat wokół siebie, choćby tylko na własne potrzeby i niewielką skalę.

E Tur

 

Jedna odpowiedź do “Decoupage – sposób na nowe życie dla starych przedmiotów”

 1. Tania pisze:

  Robota dla starych bab

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024