Ciepła płyta fundamentowa – na co należy zwrócić uwagę?
Ciepła płyta fundamentowa to stosunkowo nowe rozwiązanie. Jest ona wykorzystywana przede wszystkim przez osoby, które budują domy energooszczędne. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na ciepłą płytę fundamentową?
Czym jest ciepła płyta fundamentowa?
Ciepła płyta fundamentowa to w rzeczywistości nic innego jak połączenie standardowej płyty fundamentowej z systemem grzewczym. Rozwiązanie to zdecydowanie lepiej redukuje wilgoć w budynku niż tradycyjne rodzaje fundamentów. Co więcej, pozwala także zmniejszyć koszty eksploatacji, albowiem zwiększa komfort cieplny.
Funkcję nośnika grzewczego spełnia w przypadku ciepłej płyty fundamentowej powietrze oraz woda. W przypadku powietrza konieczne jest zastosowanie wentylatora, który zadba o jego odpowiedni obieg. Jest on elementem agregatu grzewczego. Powietrze przepływa przez nagrzewnicę wodną lub elektryczną.
Zalety ciepłej płyty fundamentowej
Ciepła płyta fundamentowa dobrze sprawdzi się w przypadku gruntów o wysokim poziomie wód gruntowych. Rozwiązanie to umożliwia lepsze przeniesienie ciężaru budynku na podłoże. Co więcej, przygotowanie ścian nośnych i kominów będzie bardziej elastyczne ze względu na większą powierzchnię.
Dużą zaletą ciepłej płyty fundamentowej jest krótki czas realizacji prac związanych z jej zastosowaniem. Co również ważne, mogą być one wykonywane niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Prace te nie są bowiem przesadnie skomplikowane.
Rozwiązanie to jest w stanie ogrzać cały budynek, przez co wydatki związane z jego eksploatacją mogą być niższe. Istotne jest jednak to, że temperaturę ogrzewania można ustawiać indywidualnie dla każdego z pomieszczeń.
Ciepła płyta fundamentowa, jak sama nazwa zresztą wskazuje, jest jednym, gotowym elementem. Kładzie się ją na warstwę wykończeniową bezpośrednio – na przykład parkiet albo płytki. Żeby wzmocnić jej działanie, otacza się płytę z każdej strony grubą warstwą styropianu.
Wady ciepłej płyty fundamentowej
Ciepła płyta fundamentowa nie jest rozwiązaniem bez wad. Największą z nich są wysokie koszty związane z jej zastosowaniem. Otóż nie tylko jej budowa jest kosztowna, ale wymaga ona również zastosowania materiałów wysokiej jakości, co nie pozostaje bez wpływu na końcowy koszt. Wydatkiem jest także badanie geologiczne, które musi zostać przeprowadzone przed realizacją prac.
Jeżeli ciepła płyta fundamentowa będzie pobierać ciepło z powietrza, należy mieć na uwadze, że pracujący agregat będzie generował hałas, co może nie być zbyt komfortowe.
Wszelkie prace związane z wykorzystaniem ciepłej płyty fundamentowej powinny zostać dokładnie przemyślane i zaplanowane. Po tym, jak instalacja zostanie zalana betonem nie będzie już możliwości dokonania żadnych poprawek.
Dla wielu osób, które rozważają ciepłą płytę fundamentową w domu jednorodzinnym, niezwykle istotna jest jeszcze jedna wada. Otóż zastosowanie tego rozwiązania wyklucza możliwość podpiwniczenia.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz