Malowanie drewna – jak się do tego zabrać?
Malowanie drewna – to termin bardzo ogólny, odnoszący się zarówno do powierzchni drewnianych wystawionych na pełne działanie zmiennych warunków atmosferycznych, jak i znajdujących pod dachem. Dowiedz się, jakich narzędzi użyć do tego oraz jak przygotować samo drewno.
Malowanie drewna – narzędzia
Pędzle – zalecane są do mniejszych oraz średnich powierzchni. Szerokość pędzla należy dobrać właśnie do tej wielkości. Niewielkie powierzchnie, jak np. balustrada, będą wymagać znacznie mniejszych pędzli od np. drzwi szopy.
Wałki – zalecane do powierzchni równych, dopasowane wielkością tak, jak pędzle.
Systemy natryskowe – są to narzędzia profesjonalne, których użycie znacznie usprawni i przyśpieszy proces malowania drewna. Choć kosztują kilkaset złotych, są wartą rozważania inwestycją przy dużych powierzchniach. Zalecane do boazerii, ścian, większych drzwi. Dzięki pokrywaniu natryskowemu masz gwarancję równomiernego rozprowadzenia farby na powierzchni.
Malowanie drewna – przygotowanie
Drewno należy przygotować do malowania tak samo, jak i każdą inną powierzchnię, czyli zaczynamy od usuniecie z niej wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli trzeba – przemywamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Wyjątkowo mocne zabrudzenia można zlikwidować przy użyciu rozpuszczalnika. Należy jednak dobrać taki, który nie uszkodzi samej struktury drewna.
Jeśli na drewnie znajduje się poprzednia farba i odłazi – można usunąć ją przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. W przypadku starszych, wielokrotnie malowanych lub po prostu uszkodzonych struktur można skorzystać z opalarki, aby usunąć warstwy aż do surowego drewna.
Co robić z ubytkami? Tu pomogą specjalne preparaty wypełniające, które bez problemu kupisz w sklepach budowlanych i z farbami.
Teraz dochodzimy do pierwszej różnicy między drewnem w pomieszczeniach wewnętrznych a zewnętrznym. To drugie potrzebuje impregnacji, czyli pokrycia warstwą zabezpieczającą przez wilgocią, niskimi oraz wysokimi temperaturami itp. W tym celu należy skorzystać z odpowiedniego, dopasowanego do rodzaju drewna impregnatu. Zalecamy gruntujące impregnaty do drewna – chronią drewno na zewnątrz dodatkowo przed bakteriami, pleśnią, grzybami itp.
Malowanie drewna – przygotowanie
Malowanie drewna na zewnątrz wymaga pokrycia go co najmniej dwiema warstwami. Jeśli chodzi o drewno w domu, tutaj wszystko zależy od jego stanu. Dobrze zachowane wymaga tylko jednorazowego pokrycia farbą, drugą warstwę można nałożyć w przypadku, gdy pierwsza nie wychodzi wyraźnie.
Bardzo ważne jest dostosowanie się do zaleceń producenta związanych z czasem koniecznym do wyschnięcia powierzchni przed nałożeniem kolejnej warstwy.
Drewno malujemy tak samo, jak ściany w pokoju – skośnymi ruchami, rozprowadzając farbę po powierzchni. W przypadku systemów natryskowych należy stosować się do zaleceń producenta w tej kwestii.
Malowanie drewna – wykańczanie
Po pomalowaniu drewna należy je jeszcze wykończyć. W przypadku zewnętrznego będzie to wspomniana wcześniej impregnacja. W przypadku takich powierzchni, jak znajdująca się pod dachem podłoga drewniana czy balustrada, dobrze pokryć ją na końcu lakierem – najlepiej opartym na żywicy akrylowej lub poliuretanowej.
Wiele osób maluje lakierem tak, jak farbą, czyli skośnymi ruchami. To błąd – ze względu na inne właściwości, lakier wymaga nakładania pasmami wszerz. Pasma te nakłada się aż do momentu osiągnięcia jednolitej powłoki na powierzchni.
W przypadku drewna w domu sprawdzi się bejca. Pozostawia rysunek słojów, jednocześnie tworząc warstwę wyrównującą koloryt i maskującą odcienie, dzięki czemu np. meble lub drzwi drewniane nabierają estetyki.
Malowanie drewna – warto spróbować!
Malowanie powierzchni drewnianych – czy to mebli w domu, czy ogrodzenia na działce – nie jest czynnością trudną i każdy może się jej nauczyć. Wymaga tylko przestrzegania zasad oraz cierpliwości, a w nagrodę możesz cieszyć się pięknie odnowionymi powierzchniami, które dzięki odmalowaniu zyskują drugie życie. Warto spróbować !
Do malowania potrzebny jest mąż i dla taczka piwa pomaluję wszystko
Czym pomalować stare deski 50 letnie by zachować ich kolor?