Zmiana opon – czy to właściwie ma sens?
Wielu kierowców zastanawia się nad tym, jaki właściwie sens ma sezonowa zmiana opon. W rzeczywistości dyskusja na ten temat jest bezprzedmiotowa, ponieważ wszyscy eksperci oraz doświadczeni kierowcy mówią wprost, że ogumienie ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Co zatem należy wiedzieć na temat opon oraz ich sezonowej zmiany?
Opony – jedyny element samochodu, który ma styczność z jezdnią
Opony są jedynym elementem każdego pojazdu, który ma styczność z drogą, po której się on porusza. Bez względu na to, czy jezdnia jest sucha, czy też mokra, czy zalega na niej śnieg, błoto pośniegowe, czy też pokrywa ją gołoledź, ogumienie musi być w stanie zapewnić odpowiednią przyczepność. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, której skutki będą tragiczne.
Jak powszechnie wiadomo, w sklepach można znaleźć ogumienie sezonowe – letnie i zimowe, oraz całoroczne (wielosezonowe). To ostatnie jest uznawane za dobre rozwiązanie dla osób, które pokonują niewielkie przebiegi, a zimą raczej nie wyjeżdżają z miasta. Z kolei kierowcy, którzy dużo podróżują, powinni zainteresować się sezonową zmianą opon.
Należy również zwrócić uwagę na jeszcze jedną, niezwykle istotną rzecz. Mianowicie z biegiem czasu opony ulegają eksploatacyjnemu zużyciu. Bieżnik robi się bowiem coraz płytszy, a guma traci swoje właściwości. Ogumienie, które jest już zużyte, nie zapewnia więc należytego poziomu bezpieczeństwa kierowcy i pasażerom.
Zmiana opon – argumenty za jej dokonaniem
Opony zimowe wykonane są z miękkiej gumy, która znakomicie sprawdza się w na śniegu przy niskich temperaturach. Właściwości te sprawiają, że kierowca powinien czuć się zdecydowanie bezpieczniej w trudnych warunkach, kiedy na drogach robi się naprawdę ślisko. Z kolei letnie opony twardnieją podczas zimy, co też sprawia, że nie pozwala ona na uzyskanie odpowiedniej przyczepności, a także wydłuża drogę hamowania.
Podobnie wygląda jazda na oponach, które uległy już zużyciu. Zbyt płytki bieżnik sprawia bowiem, że ogumienie zdecydowanie gorzej radzi sobie z odprowadzaniem wody, przez co rośnie ryzyko wystąpienia akwaplanacji. Ponadto innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne również wpływają negatywnie na poziom bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. W tym kontekście niezwykle istotna jest data produkcji opony. Warto także od czasu do czasu samodzielnie kontrolować stan techniczny ogumienia oraz weryfikować poziom ciśnienia.
Opony całoroczne – złoty środek?
Opony wielosezonowe wydają się być doskonałym rozwiązaniem, ponieważ – przynajmniej teoretycznie – łączą one zalety ogumienia letniego i zimowego. Niektórzy kierowcy podchodzą jednak do nich z dużą rezerwą, przypominając powiedzenie, zgodnie z którym jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.
Tego rodzaju rozwiązaniem mogą zainteresować się kierowcy, którzy rocznie pokonują dystans około 10 tysięcy kilometrów, głównie w warunkach miejskich. Nie korzystają też z samochodu w czasie silnych mrozów oraz obfitych opadów śniegu. Wbrew pozorom takich osób jest naprawdę sporo. Skorzystanie z ogumienia wielosezonowego będzie dla nich stanowić oszczędność nawet kilkuset złotych na przestrzeni okresu ich eksploatacji.
Pomimo że koszt zakupu całorocznego ogumienia jest zazwyczaj wyższy niż kompletu opon sezonowych, wydatek ten może być jak najbardziej opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Mianowicie kierowca nie będzie musiał odwiedzać serwisu w celu zmiany ogumienia, a także nie będzie miał problemu z przechowywaniem opon. Warto jednak zdecydować się na produkt lepszej jakości, wówczas zapewni on podobne właściwości jak opony sezonowe ze średniej półki.
AutoVIPek
Oczywiście że ma sens wulkanizatorzy muszą zarobić
od 2 lat wielosezonowe za dobre monety i daje radę