Menu
upał w samochodzie

Jak przetrwać upał w samochodzie?

Wielu kierowców nie lubi upałów. Nic dziwnego, albowiem samochód zaparkowany w słońcu nagrzewa się do temperatur, które dla nikogo nie są komfortowe. Oczywiście najlepszym sposobem na upały jest możliwość skorzystania z klimatyzacji. Oprócz tego istnieją również inne metody na przetrwanie gorących dni, które warto poznać bliżej.

Szukaj cienia

Pierwszy sposób jest niezwykle skuteczny w swojej prostocie. Otóż należy szukać miejsc zacienionych, w których można by zaparkować pojazd. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ nie każdy parking znajduje się w otoczeniu drzew bądź też wysokich budynków. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z parkingów podziemnych. Najczęściej możne je znaleźć przy supermarketach.

Jeżeli zaparkowanie w cieniu nie jest możliwe, wówczas najlepiej będzie ustawić samochód tyłem do słońca. Wnętrze pojazdu najbardziej nagrzewa się bowiem przez przednią szybę. Gdyby jednak i to było niemożliwe, warto mieć w samochodzie specjalną matę, którą można zakryć przednią szybę. Nie tylko zapobiegnie ona nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza, ale i ochroni jego elementy wykonane z tworzyw sztucznych przed roztopieniem.

Uchylone szyby lub szyberdach

Zaparkowany samochód powinien być zawsze na tyle zabezpieczony, aby poważnie utrudnić jego ewentualną kradzież. W niektórych miejscach ryzyko takiego zdarzenia jest jednak naprawdę niewielkie, na przykład na podwórku, gdzie pojazd znajduje się pod obserwacją domowników. W takim przypadku warto jest zostawić nieco uchylone szyby lub szyberdach. Niewielkie podmuchy wiatru sprawią bowiem, że wewnątrz samochodu zrobi się nieco chłodniej, a nawet gdyby pogoda była całkowicie bezwietrzna, uchylone szyby są lepszym rozwiązaniem niż zamknięte.

W ostatnich latach niezwykle modnym elementem wyposażenia wielu samochodów stał się szklany dach. Zapewnia on więcej światła w środku, a ponadto pozwala pasażerom obserwowanie nieba podczas jazdy. Problem polega jednak na tym, że wnętrze pojazdu przez szklany dach nagrzewa się zdecydowanie bardziej niż przez dach wykonany z metalu. Rozwiązaniem jest zasłanianie dachu, aby uniemożliwić promieniom słonecznym przenikanie przez niego.

Przewietrzenie pojazdu

Kiedy samochód stoi przez kilka godzin w nasłonecznionym miejscu, samo wejście do niego staje się problemem. Nikt bowiem nie lubi aż tak wysokich temperatur, które mogą wówczas panować w jego wnętrzu. Rozwiązaniem może być porządne przewietrzenie pojazdu. W tym celu najlepiej będzie otworzyć drzwi na kilka minut przed jazdą. Przed ruszeniem warto również uchylić szyby oraz uruchomić klimatyzację, jeżeli samochód jest w nią wyposażony.

Co zrobić, jeśli samochód ulegnie przegrzaniu?

Upał może mieć negatywny wpływ również na stan samochodu. W takich warunkach łatwo bowiem o przegrzanie jednostki napędowej dlatego też warto śledzić wskaźnik temperatury silnika.

Gdyby doszło do takiej sytuacji, należy włączyć klimatyzację. Spowoduje to uruchomienie wentylatora, który pomoże schłodzić chłodnicę pojazdu. Jeżeli jednak rozwiązanie to okaże się nieskuteczne, wówczas warto włączyć ogrzewanie. Wówczas gorące powietrze zostanie wydmuchane do wnętrza samochodu. Jazda w takich warunkach nie jest komfortowa, nawet po otwarciu szyb. Umożliwi ona jednak dotarcie do domu lub najbliższego warsztatu samochodowego.

Czas upałów z pewnością nie należy do najbardziej ulubionych przez kierowców. Wysoka temperatura nie tylko obniża koncentrację, ale także negatywnie wpływa na komfort podróżowania. Korzystanie z klimatyzacji staje się dla wielu osób zbawienne, jednakże nie zawsze jest ono możliwe. Warto więc pamiętać o tym, aby w miarę możliwości parkować samochód w zacienionym miejscu, a także wietrzyć jego wnętrze przed rozpoczęciem jazdy po dłuższym postoju na słońcu.

Paweł Stasiuk

Jedna odpowiedź do “Jak przetrwać upał w samochodzie?”

  1. Usługi doradcze pisze:

    Jak to jak włączyć klimatyzację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2021