Menu
jak zabezpieczyć samochód

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Poznaj nowoczesne rozwiązania!

Jesteś dumnym posiadaczem samochodu osobowego? Jeśli tak, to bardzo dobrze się składa! Taki stan rzeczy oznacza, że możesz wygodnie dojechać, gdzie tylko chcesz: do pracy, położonego na drugim końcu miasta sklepu czy na wakacje. Trzeba jednak pamiętać również o drugiej stronie medalu, czyli bezpieczeństwie.

Nie od dziś wiadomo, że samochody są łakomym kąskiem dla przestępców — zarówno drobnych złodziejaszków, jak i doświadczonych bandytów. Choć skala złodziejstwa nie jest obecnie tak duża jak miało to miejsce jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, nie oznacza to jeszcze, że możemy pozwolić sobie na nieostrożność. Bo, niestety, nie możemy. Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Poznaj nowoczesne rozwiązania!

Bezpieczeństwo samochodu to podstawa

Bezpieczeństwo naszego auta to sprawa czasem niedoceniana, ale w rzeczywistości o ogromnym znaczeniu. Kradzieże samochodów niestety wciąż są problemem dotykającym każdego roku tysiące kierowców. W związku z tym niezwykle ważne jest, byśmy podjęli odpowiednie środki zaradcze, skutecznie zabezpieczając samochód przed złodziejami. Jeśli stoi przed Tobą to zadanie, mamy dobrą wiadomość: masz do wyboru wiele skutecznych, a często przy okazji dość prostych metod pozwalających na zapewnienie skutecznej ochrony naszego pojazdu. Poniżej przedstawiamy Ci jedynie kilka spośród wszystkich praktycznych wskazówek dotyczących zabezpieczenia samochodu przed zakusami złodziei. Przejdź do dalszej części tekstu i poznaj te sposoby!

Odpowiednie miejsce parkingowe

Wybór dobrego miejsca parkingowego to jedno z najważniejszych działań, jakie możemy podjąć, by skutecznie ochronić samochód przed złodziejami. Jeśli tylko możesz, staraj się parkować na parkingach monitorowanych (już sama obecność kamer przeciwdziałających może podziałać odstraszająco na potencjalnych złodziei) lub chronionych. W sytuacji, gdy nie masz takiej możliwości, wybieraj  przynajmniej takie miejsca, które nie są wprawdzie strzeżone, ale przynajmniej dobrze oświetlone oraz widoczne dla przechodniów. Dlaczego odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: ponieważ złodzieje preferują ukryte i słabo oświetlone miejsca, które — co jest sprawą oczywistą — zapewniają im anonimowość. Niestety, zasada, zgodnie z którą najciemniej jest pod latarnią, w tym przypadku się nie sprawdza.

Na takie rozwiązanie warto zdecydować się zarówno w godzinach wieczornych, jak i w trakcie dnia. Jeśli chcesz zatrzymać się przed sklepem, zostaw samochód w często uczęszczanym miejscu, w pobliżu innych aut. Złodzieje raczej nie wezmą takiego pojazdu za łatwy, jeśli uznają, że przechodnie czy pracownicy sklepu im przeszkodzą.

Nie eksponuj żadnych rzeczy (a szczególnie tych kosztownych!)

Wydaje się oczywiste, że wszelkie widoczne, wartościowe przedmioty znajdujące się w aucie to z punktu widzenia złodzieja kuszący łup. Dlatego też staraj się nie eksponować żadnych cennych przedmiotów, jeśli zamierzasz zostawić pojazd bez nadzoru. Torba, smartfon czy biżuteria na desce rozdzielczej auta to idealny wręcz wabik, który zachęca złodzieja do włamania i kradzieży. Warto zatem takie wartościowe rzeczy zawsze zabierać ze sobą.

Nie zostawiaj dokumentów w samochodzie!

Kradzież dokumentów jest sama w sobie zła, ale trzeba zastanowić się również nad inną kwestią: czasem poważniejszym zagrożeniem od kradzieży auta jest utrata dokumentów zawierających dane osobowe oraz finansowe (dane logowania do konta bankowego, dokumentacja medyczna, firmowa itp.). Co to oznacza z punktu widzenia bezpieczeństwa To proste: o ile możesz, nie zostawiaj w samochodzie:

  • dowodu osobistego,
  • dokumentów bankowych,
  • wyciągów bankowych,
  • jakichkolwiek formularzy z danymi osobowymi.

Zainstaluj urządzenie śledzące

Dobre praktyki, które przedstawiliśmy Ci powyżej, mogą niestety okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po gadżety elektroniczne. Jednym z nich jest powszechnie znany alarm samochodowy, który może zmniejszyć ryzyko kradzieży auta. Wprawdzie większość nowoczesnych samochodów jest wyposażona w immobilizer, jednak dodatkowy alarm samochodowy nie zaszkodzi i może dodatkowo poprawić bezpieczeństwo pojazdu.

Alarm samochodowy to ważny, ale nie jedyny punkt ochronny, jeśli chodzi o zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Oprócz tego warto sięgnąć również po urządzenia śledzące, które pomogą Ci w odnalezieniu już skradzionego samochodu. Nie powstrzymają one wprawdzie złodzieja przed dokonaniem kradzieży, ale zwiększają szansę na odzyskanie pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024