Menu
Wielkanocne tradycje

Wielkanocne tradycje – pomysły na rodzinne zabawy.

Wielkanoc jest to moment kultywowania religijnych tradycji, przygotowania świątecznych potraw, a przede wszystkim – czas dla rodziny. Istnieje kilka starych i nowych zwyczajów, ściśle związanych z Wielkanocą, które warto znać i kultywować. Z pewnością zapewnią świetnie spędzony czas w gronie rodziny pełen śmiechu i zabawy, sprawią także, że Święta pozostaną niezapomniane.

Jak sprawić, by Wielkanoc była niezapomnianym czasem dla dzieci?

Stwórzcie palmę wielkanocną z bibuły.
Przygotowanie własnej palmy wielkanocnej to jeden z najlepszych sposobów na zorganizowanie dziecięcego czasu podczas świątecznego rozgardiaszu. Przygotowanie palemek zapewni kilka godzin dobrej zabawy, a jej zwieńczeniem będzie wspólne pójście do kościoła i poświęcenie ich.

Przygotujcie wspólnie koszyczek wielkanocny.
Zaangażuj dziecko do przygotowywania święconki. Poproś o wybór serwetki, czy najlepszych, zdaniem dziecka pisanek.

Malowanie jajek.
Wspólnie przygotujcie pisanki, wykorzystując wszelkie materiały dostępne w domu.

Zagrajcie w walatka.
W części polskich domów nadal kultywuje się zwyczaj zwany walatkiem. To staropolska tradycja polegająca na stuknięciu się dwóch osób pisanką. Osoba, której jajko wychodziło ze starcia nienaruszone, wygrywała i miała prawo do wypowiedzenia życzenia.

Zatańczcie wokół jajka.
Poukładaj jajka na podłodze i włącz muzykę. Kto przetańczy cały utwór bez nadepnięcia na jajko, wygrywa.

Przygotujcie tor na jajeczne wyścigi.
Klasyczna wersja zabawy to wręczenie każdemu z dzieci małej łyżeczki i umieszczenie na niej surowego jajka. Dzieci mają za zadanie przejść wyznaczony odcinek bez upuszczenia jajka. Innym fajnym pomysłem jest przygotowanie toru i zachęcenie dzieci do zawodów w postaci toczenia jajek. Dziecko, którego jajko potoczy się dalej, wygrywa.

Wielkanocne poszukiwanie jajek.
W domach pełnych dzieci warto pomyśleć o zabawie w szukanie pisanek. W ciepłe wiosenne dni można pochować jajka w domu i ogrodzie, wręczyć dzieciom koszyczki i zapowiedzieć rywalizację.

Nagrody:
Przygotuj małe paczuszki pełne słodyczy i łakoci, które wykorzystasz jako “nagrody”. Prezenty powinny być podobnej wielkości i o zbliżonej zawartości. W przypadku zawodów, gdzie wygrywa jedna osoba, przygotuj prezent w formie książeczki lub zabawki edukacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024