Menu
samochód z LPG

Używany samochód z LPG – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Używany samochód z LPG może być łakomym kąskiem dla niejednego kierowcy. Instalacja gazowa pozwala bowiem na znaczne oszczędności podczas eksploatacji. Zakup takiego pojazdu może jednak wiązać z pewnym ryzykiem, ponieważ instalacja LPG wymaga odpowiedniego serwisowania. Na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem transakcji, żeby później nie żałować?

Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym oraz dokumentacja

Pierwszą, absolutnie podstawową kwestią, którą należy sprawdzić przed zakupem używanego samochód z LPG, jest sprawdzenie, czy w dowodzie rejestracyjnym znajduje się adnotacja o fakcie jej zamontowania. Informacja ta jest niezwykle istotna z punktu widzenia nabywcy. Jeżeli bowiem jej nie ma, pojazd nie przejdzie badania technicznego, czyli nie zostanie dopuszczony do ruchu.

Osoba, która sprzedaje używany samochód z LPG, powinna dysponować stosowną dokumentacją. Chodzi tutaj o atest zbiornika gazowego oraz wyciąg ze świadectwa homologacji. Istotną kwestią jest również termin ważności zbiornika. Otóż zgodnie z przepisami wynosi on 10 lat. Po jego upływie konieczne jest ponowne uzyskanie homologacji albo jego wymiana. Jeden zbiornik nie może być używany dłużej niż 20 lat.

Data zamontowania

Data zamontowania instalacji gazowej również może być istotna z punktu widzenia kupującego. Otóż jeżeli montażu dokonano kilka lub kilkanaście lat temu, może się okazać, że niebawem konieczna będzie jej naprawa, która wygeneruje poważne koszty. Z rezerwą należy także podchodzić do instalacji zamontowanej niedawno przed wystawieniem pojazdu na sprzedaż. Może ona bowiem stanowić element uatrakcyjnienia oferty.

Serwisowanie instalacji gazowej

Instalacja gazowa w samochodzie wymaga odpowiedniego serwisowania. Właściwa troska o instalację pozwala wydłużyć żywotność poszczególnych jej elementów. Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie naprawy były odnotowane w książce serwisowej pojazdu.

Jakie czynności serwisowe należy przeprowadzać regularnie? Przede wszystkim niezbędna jest regulacja zaworów silnika, a także wymiana filtra gazu. Na uwagę zasługują również przewody, które podlegają eksploatacyjnemu zużyciu.

Wśród najczęściej występujących awarii należy wskazać:

 • wypalone zawory oraz gniazda zaworowe;
 • pękniecie głowicy silnika wskutek jej przegrzania;
 • nieszczelność węży chłodzenia;
 • pęknięcie kolektora ssącego;
 • nieszczelność przewodów;
 • zmniejszenie wydajności pompy paliwowej;
 • wypalenie uszczelki pod głowicą.

Żadnej z tych usterek nie można lekceważyć, ponieważ może to doprowadzić do bardzo wysokich kosztów jej usunięcia. Co więcej, każdą z nich należy naprawiać niezwłocznie po zdiagnozowaniu.

Praca jednostki napędowej

W trakcie oględzin używanego samochodu zawsze należy uruchomić silnik i posłuchać jego pracy. Może się bowiem zdarzyć, że jest ona nierówna lub łączy się z dziwnymi odgłosami, co może oznaczać awarię. Należy także sprawdzić, jak silnik przełącza się z benzyny na gaz oraz odwrotnie.

Podczas jazdy próbnej warto zwrócić uwagę, czy nie są wyczuwalne jakieś szarpnięcia, których źródłem jest praca silnika. Nieprawidłowa praca jednostki napędowej może też wiązać się z zapaleniem kontrolki „check engine”.

Decydując się na zakup auta z LPG, którego silnik nie pracuje, jak należy, można narazić się na poważne wydatki. W związku z tym fakt ten może stanowić solidną podstawę do negocjacji ceny zaproponowanej przez sprzedawcę. Przydatna może również okazać się wizyta w serwisie, gdzie można dokonać wyceny koniecznej naprawy.

Paweł Stasiuk


Zamień stare auto na nowe. Pozbądź się go: skupautzagotowke.net/skup-aut/proszowice/


 

2 odpowiedzi na “Używany samochód z LPG – co trzeba wiedzieć przed zakupem?”

 1. Yeti pisze:

  A ja czekam na auto na wodór

 2. Red pisze:

  Jaki to model Dacii na zdjęciu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2023