Menu
Jak wymienić akumulator

Jak wymienić akumulator w samochodzie?

Wymiana akumulatora może budzić wiele obaw wśród początkujących kierowców. Nie ma w tym nic dziwnego. Nieumiejętne przeprowadzenie tego procesu może prowadzić do uszkodzenia układu elektrycznego w samochodzie. Dlatego trzeba w pierwszej kolejności zdobyć niezbędną wiedzę. Dzięki temu wymienimy akumulator szybko, sprawnie i bezpiecznie.

Kiedy wymienić akumulator?

Akumulator jest niezbędny nie tylko do zasilania radia samochodowego i świateł. Służy również do uruchamiania całego samochodu. Bez akumulatora w dobrej kondycji możemy nie wyjechać nawet z garażu. Każda bateria ma jednak ograniczoną żywotność. Nie inaczej jest w przypadku akumulatorów samochodowych. W ich przypadku powinniśmy liczyć na około pięć lat bezproblemowego działania. Jednak okres ten może się zmniejszyć. Istotny jest sposób, w jaki akumulator jest użytkowany i ładowany. Jak rozpoznać, że coś z naszym akumulatorem zaczyna być nie tak? Pierwszym objawem mogą być problemy podczas przekręcania kluczyka w stacyjce. Brak szybkiego uruchomienia silnika będzie wskazywał, że nasz akumulator potrzebuje pomocy. Na tym etapie samo podładowanie może już nie wystarczyć.

Jak wybrać akumulator?

Czym różnią się od siebie akumulatory dostępne na rynku? Na pierwszy rzut oka dostrzeżemy wyłącznie różnice w kolorze i przedniej nalepce. Jednak te właściwości nie są istotne. Na co więc zwrócić uwagę? Najważniejsze cechy to kształt akumulatora i rozmieszczenie jego biegunów. Istotna jest również pojemność akumulatora, która wyrażana jest w amperogodzinach (Ah). Kolejnym istotnym czynnikiem jest prąd rozruchowy. Wielkość ta podawana jest w amperach (A). Jaki akumulator będzie najlepszy do naszego samochodu?  Odpowiedź na to pytanie znajdziemy najczęściej w instrukcji obsługi pojazdu. Należy bezwzględni trzymać się zaleceń producenta.

Jak wymienić akumulator?

Wymiana akumulatora nie jest trudną czynnością. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad. Dzięki temu unikniemy poważnej awarii układu elektrycznego w samochodzie. Pierwszym krokiem jest wyjęcie starego akumulatora z samochodu. W tym celu zaczynamy od odpięcia kabla ujemnego, który jest masą. W drugiej kolejności odpinamy kabel dodatni. Następnie należy odkręcić mocowanie i można wyjąć akumulator. Czynności związane z umieszczeniem nowego akumulatora są dokładnie takie same. Należy je wykonać w odwrotnej kolejności.

Na co zwracać uwagę?

Podczas wymiany akumulatora należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Ważna jest świadomość tego, że w środku baterii znajduje się żrąca substancja. Akumulatora nie należy przechylać i pod żadnym pozorem odwracać do góry dnem. Samochód powinien być ustawiony na poziomej powierzchni. Podczas wymiany akumulatora nie należy zapomnieć o wyjęciu kluczyka ze stacyjki samochodu, a także o zaciągnięciu hamulca ręcznego w pojeździe. Rozbudowane systemy elektroniczne w niektórych samochodach mogą wymagać dodatkowych ustawień po wymianie akumulatora.

Podsumowanie

Podsumowując, wymiana akumulatora w samochodzie może przebiegać szybko i sprawnie. Ważne jest nabranie doświadczenia i wprawy. Po kilkukrotnym wyciągnięciu akumulatora z samochodu będziemy cały proces traktować rutynowo.

Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w tym zakresie lub preferujemy wymianę w zaprzyjaźnionym serwisie, serdecznie polecamy Fux serwis samochodowy Nowy Sącz, którzy kompleksowo pomogą w tym zakresie.

G.T.


Czym są odpady niebezpieczne? Jak mogę się ich pozbyć?

Jedna odpowiedź do “Jak wymienić akumulator w samochodzie?”

  1. […] preferują profilaktyczną wymianę akumulatora. Żywotność akumulatorów to średnio 4–6 lat. Istnieje kilka czynników, które skracają […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024