Menu
olej silnikowy

Nie posmarujesz, to nie pojedziesz, czyli olej silnikowy i jego znaczenie

Już niedługo rozpoczną się wakacje i tysiące Polaków wyruszy nad morze, w góry, na Mazury i za granicę w poszukiwaniu upragnionego wypoczynku. Nie od dziś wiadomo, że doskonałym kompanem podróży jest samochód, który zapewnia duże poczucie wolności w planowaniu podróży. Żeby jednak auto dowiozło wszystkich bezpiecznie do celu, musi ono być sprawne, a jedną z najważniejszych kwestii mających wpływ na kondycję silnika jest olej. Co warto o nim wiedzieć?

Olej silnikowy to podstawa

Silnik stanowi serce każdego samochodu. Jeżeli jest on niesprawny, pojazd nie będzie w stanie jechać. Jednakże brak usterek to nie wszystko. Każdy motor do prawidłowej pracy potrzebuje bowiem oleju silnikowego. Pełni on przede wszystkim funkcję oczyszczającą. Należy więc regularnie sprawdzać poziom oleju silnikowego, najlepiej raz w miesiącu, a nie tylko przed dłuższą podróżą. Weryfikacji tej dokonuje się zawsze przed jazdą, a więc przy zimnym silniku. Ewentualne ubytki trzeba bowiem uzupełniać, ponieważ zbyt niski poziom oleju może doprowadzić do bardzo kosztownej awarii jednostki napędowej. Jej naprawa może wynieść kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jakie funkcje spełnia olej silnikowy?

Jak już wcześniej zostało powiedziane, olej silnikowy pełni przede wszystkim funkcję oczyszczającą. Poza tym olej zmniejsza tarcie w jednostce napędowej, przez co sprawia, że jej elementy mają dłuższą żywotność, zapewnia on elementom ruchomym ochronę przed zużyciem oraz korozją, odpowiada za chłodzenie i czystość powierzchni smarowanych, a także pozwala na uruchomienie silnika w zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze otoczenia, oraz tłumi drgania wytwarzane przez silnik podczas pracy.

Należy jednak zwrócić uwagę, że stary olej nie spełnia swoich funkcji. Przede wszystkim uniemożliwia on prawidłowe odprowadzanie zanieczyszczeń z jednostki napędowej. Dlatego konieczne jest dbanie o regularną wymianę oleju silnikowego. Najlepiej dokonywać jej zgodnie z zaleceniami producenta, a nawet częściej, jeśli pojazd jest intensywnie eksploatowany.

Z punktu widzenia dbania o środowisko naturalne niezwykle istotna jest jedna rzecz. Mianowicie starego oleju silnikowego nigdy nie można wylewać do otoczenia. Zużyty olej, jak i opakowanie po nim, należy więc zutylizować. W praktyce wygląda to tak, że można je zostawić w warsztacie, który dokona wymiany.

Jak wybrać olej silnikowy?

Każdy producent samochodów zaleca określony typ oleju silnikowego. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi danego pojazdu. Wielu producentów samochodów rekomenduje nawet określoną markę oleju. Zawsze można również zapytać swojego mechanika o to, który olej będzie najlepszy dla danego silnika.

W sklepach dostępnych jest wiele olejów. Różnią się one nie tylko ceną i jakością, ale przede wszystkim parametrami technicznymi. Dlatego też specjaliści zalecają stosowanie w nowych samochodach oleje syntetyczne lub półsyntetyczne, z kolei w przypadku starszych pojazdów (o przebiegu powyżej 100 tysięcy kilometrów) oleje mineralne. Natomiast, jeśli chodzi o interwały zmiany oleju, najczęściej wskazuje się 15 tysięcy kilometrów. Na rynku dostępne są również oleje typu long life, które – zgodnie z zaleceniami producentów – mogą być zmieniane rzadziej, aczkolwiek wielu mechaników twierdzi, że takie rozwiązanie ma negatywny wpływ na trwałość jednostki napędowej.

Paweł Stasiuk

Jedna odpowiedź do “Nie posmarujesz, to nie pojedziesz, czyli olej silnikowy i jego znaczenie”

  1. Mirek pisze:

    A myślałem że to artykuł o naszych dzielnych politykach z PiS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2023