Przechowywanie opon – jak robić to prawidłowo?
Opony, podobnie jak wszystkie elementy eksploatacyjne, mają swoją żywotność. Należy jednak zwrócić uwagę, iż niewłaściwe ich używanie prowadzi do jej skrócenia. Jak zatem przechowywać opony, aby służyły możliwie najdłużej? W niniejszym wpisie każdy kierowca znajdzie garść porad dla siebie.
Opony – jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu
Opony są bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu. Wynika to z banalnie prostego faktu. Mianowicie ogumienie to jedyna część samochodu, która ma styczność z jezdnią. Z tego też względu każdy kierowca powinien dbać o ich stan techniczny, aby mogły one służyć jak najdłużej, zapewniając przy tym możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Jedną z najważniejszych kwestii związaną z eksploatacją ogumienia jest dbanie o prawidłowe ciśnienie powietrza. W rzeczywistości jednak wielu kierowców nie kontroluje jego poziomu w swoich samochodach. To poważne zaniedbanie, ponieważ niedopompowanie skutkuje nadmiernym przeciążeniem ogumienia, co negatywnie wpływa na jego trwałość. Ponadto może ono również wydłużyć drogę hamowania w razie konieczności, a więc zwiększyć ryzyko zderzenia.
Przechowywanie opon – co warto wiedzieć?
Prawidłowe przechowywanie opon stanowi ważny aspekt dbania o ich stan techniczny. Jeżeli ogumienie jest przechowywane w sposób właściwy, wówczas starzeje się znacznie wolniej. W ten sposób kierowca może zaoszczędzić, ponieważ rzadziej będzie zmuszony do zakupu nowego kompletu.
Jak zatem należy przechowywać opony w sposób właściwy? Otóż należy:
- zaznaczyć, w którym miejscu zamontowana była dana opona (na przykład lewy przód, prawy tył);
- wyczyścić opony tak, aby nie było na nich nie tylko nieczystości wynikających z normalnej eksploatacji, ale i żadnych środków chemicznych, na przykład oleju;
- wysuszyć ogumienie po umyciu, ponieważ wilgoć może przeniknąć przez mikroskopijne uszkodzenia do głębszych części opon, powodując tym samym korozję ich stalowego opasania;
- zadbać o prawidłowe ciśnienie – powinno być ono takie samo jak podczas codziennej eksploatacji;
- przechowywać opony w miejscu, które wolne jest od działania światła słonecznego, a także światła sztucznego o wysokim natężeniu promieniowania ultrafioletowego, albowiem mogą one spowodować niewielkie pęknięcia, w których podczas eksploatacji może gromadzić się sól oraz woda;
- unikać przechowywania opon w miejscu, w którym są one narażone na działanie ozonu, ponieważ gaz ten ma negatywny wpływ na ich stan techniczny;
- przechowywać opony na podłodze wolnej od jakichkolwiek zabrudzeń – chodzi tutaj na przykład o rozlane oleje lub smary.
Używane opony – czy to dobry pomysł?
Wielu kierowców rozważa zakup opon używanych ze względu na aspekt ekonomiczny. Ogumienie z drugiej ręki jest po prostu tańsze od tego, które można kupić w sklepie. Czy jest to jednak rozwiązanie, na które warto się zdecydować?
Kierowcy, którzy są zainteresowani używanym ogumieniem, zwracają przede wszystkim uwagę na głębokość bieżnika. Jest to bowiem parametr, który można skontrolować samodzielnie, bez posiadania specjalnych narzędzi. Zakup używanych opon nie jest jednak niestety najlepszym pomysłem, albowiem tak naprawdę nigdy nie wiadomo, w jaki sposób były one wcześniej eksploatowane oraz przechowywane. Nie można bowiem stwierdzić, czy poprzedni właściciel dbał o prawidłowe ciśnienie, a także czy dana opona nie była wcześniej naprawiana – jeżeli tak, to czy naprawa została przeprowadzona właściwie. Wszystko to wpływa na ogólny stan ogumienia, który z kolei przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz