Promienniki podczerwieni
W ostatnich latach wykorzystanie promienników podczerwieni staje się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na ich wyjątkowe możliwości i korzyści. Profity z ogrzewania podczerwienią są liczne i obejmują zmniejszenie rachunków za energię, zwiększenie bezpieczeństwa, natychmiastowe ciepło i długą żywotność, komfort cieplny. Co najważniejsze, wykorzystanie podczerwieni do ogrzewania pomieszczeń jest niezwykle wydajne, ponieważ nie wymaga żadnego czasu nagrzewania przed osiągnięciem pełnej mocy.
Promienniki podczerwieni są również bardzo bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych, ponieważ nie nagrzewają się w dotyku ani nie wzbijają kurzu, jak inne rodzaje ogrzewania. Jako dodatkowy bonus, użytkownicy mogą zaoszczędzić do 50% na rachunkach za ogrzewanie instalując grzejnik na podczerwień!
Sposób działania – jak funkcjonują promienniki podczerwieni. Co to jest promieniowanie podczerwone?
Promieniowanie podczerwone(InfraRed) jest formą promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak fale radiowe, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie rentgenowskie i mikrofale. Promieniowanie podczerwone ma zakres długości fal, podobnie jak światło widzialne ma zakres długości fal od światła czerwonego do fioletu. Krótsze fale podczerwone są bliższe spektrum widzialnemu i zazwyczaj wytwarzają więcej ciepła niż dłuższe fale podczerwone. Słońce wytwarza większość swojej energii w postaci promieniowania podczerwonego.
Kiedy obiekt jest ogrzewany, będzie emitował energię na wszystkich długościach fal, ale szczytowe wartości osiągnie przy długości fali odpowiadającej jego temperaturze. Obiekty, które są bardzo gorące mogą emitować wystarczająco dużo energii przy krótkich długościach fal podczerwieni, aby być widoczne jako żarzący się żar lub płomienie. W niższych temperaturach obiekty mogą emitować energię przy dłuższych falach, które nie są widoczne, ale mogą być wykryte przez czułe instrumenty jako ciepło. Tak właśnie działa na przykład pilot do telewizora: wysyła on impulsy promieniowania podczerwonego, które przenoszą sygnały do telewizora. Jeśli zakryjemy palcem koniec pilota, poczujemy impuls ciepła za każdym razem, gdy naciśniemy przycisk, ponieważ nasze ciało pochłania część promieniowania podczerwonego, zanim dotrze ono do telewizora.
Promienniki ciepła. Rodzaje ciepła na podczerwień, zastosowanie promienników
Promienniki podczerwieni znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. W przemyśle, gastronomii i sektorze usług są niezastąpione. Specjalne odmiany promienników podczerwieni, takie jak krótkofalowe promienniki podczerwieni lub długofalowe promienniki podczerwieni, mają różne zalety. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj promiennika podczerwieni jest potrzebny do danego obszaru zastosowania, aby uzyskać najlepsze wyniki.
Promienniki podczerwieni są bardzo wydajne i mogą być skutecznie wykorzystywane do różnych zadań. Należą do nich między innymi bezpośrednie ogrzewanie ludzi bez konieczności uprzedniego ogrzania powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób np. specjalne promienniki podczerwieni dla ludzi zapewniają pracownikom szczególny komfort w miejscu pracy. Ponieważ ciepło podczerwone jest tak przyjemne dla skóry, zapewnia ono dobre samopoczucie również w przypadku ogrzewania patio i tarasów w gastronomii i innych obszarach komercyjnych.
Ponadto, specjalne węglowe promienniki podczerwieni mogą być stosowane w procesach suszenia lub do ogrzewania punktowego. Również w tym przypadku bezpośrednie działanie promieniowania podczerwonego przynosi wiele korzyści w porównaniu z konwencjonalnym ogrzewaniem konwekcyjnym.
Promienniki podczerwieni mają szeroki zakres zastosowań, w tym przemysłowych, mieszkaniowych i komercyjnych. Promienniki podczerwieni są używane do produkcji wielu dóbr konsumpcyjnych, takich jak plastikowe kubki i zabawki, ponieważ można je skierować na określone części linii montażowej, tak aby tylko niektóre obszary były gorące. Pozwala to zaoszczędzić energię i pieniądze, ponieważ nie ogrzewa się obszarów, które nie muszą być ogrzewane w danym momencie, a produkcja staje się bardziej wydajna. W domu, urządzenia te mogą być używane do zapewnienia natychmiastowego ciepła w zimnych pomieszczeniach bez konieczności marnowania energii na ogrzewanie całego domu lub mieszkania. Elektryczne promienniki mają również zastosowanie medyczne i naukowe; mogą być używane do zwiększania temperatury określonych części ciała podczas fizjoterapii lub do ogrzewania próbek laboratoryjnych przed przeprowadzeniem badań.
Rodzaje promienników podczerwieni. Typy urządzeń, ich użycie w zależności od rodzaju pomieszczenia i ogrzewanej powierzchni
Promienniki podczerwieni dzielą się na różne typy, które różnią się rodzajem elementów grzejnych oraz zasadą działania. Do najczęściej spotykanych należą:
1. Stołowy promiennik podczerwieni
Te małe promienniki wytwarzają ciepłą poświatę przypominającą promienie słoneczne. Są przenośne i można je łatwo przenosić z pokoju do pokoju.
2. Wolnostojący promiennik podczerwieni
Modele te oferują potężne możliwości grzewcze i mogą być ustawione na podłodze. Urządzenia o większej mocy niż modele stołowe i są w stanie ogrzać większą powierzchnię.
3. Panele grzewcze
Duże modele, które działają z największą mocą. Są najbardziej wydajnymi, ale też najdroższymi promiennikami.
W zależności od kształtu i wielkości, grzejniki elektryczne mogą być montowane na suficie lub na ścianie. Jeśli grzejnik zostanie wybrany jako podstawowe lub dodatkowe źródło ciepła, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:
- moc;
- umiejscowienie w pomieszczeniu;
- tryb pracy (ręczny lub automatyczny);
- rodzaj sterowania (pilot lub smartfon);
- obecność ochrony przed przegrzaniem i przewróceniem.
Wszystkie wymienione promienniki ciepła zapewnią komfort cieplny, trzeba natomiast wybrać odpowiedni model grzewczy do swoich potrzeb i pod przestrzeń, którą będziemy ogrzewać. Można ich używać zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. W przypadku drugiej opcji należy pamiętać aby chronić promiennik przed wilgocią.
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/
Dodaj komentarz