Menu

Dom pod miastem czy mieszkanie w centrum?

Wybór miejsca zamieszkania nie jest prostą decyzją. Zazwyczaj spędzamy tam przecież znaczną część życia. W związku z tym na pewnym etapie możemy stanąć przed dylematem: wybrać dom pod miastem czy mieszkanie w centrum? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista.

Dom pod miastem wcale nie musi być drogi

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że zakup domu jest poza zasięgiem zdecydowanej większości z nas. Okazuje się jednak, że niekoniecznie musi tak być. Ceny domów jednorodzinnych położonych pod miastem są bowiem porównywalne z cenami mieszkań w centrum. Najlepszym tego przykładem jest osiedle Willa Wrzos 2 w podwarszawskim Julianowie.

Każdy dom na tym osiedlu ma powierzchnię od 143 do 163 mkw. i oferuje możliwość wykończenia według własnych preferencji i potrzeb. Oprócz tego do dyspozycji mieszkańców dostępne są indywidualne miejsca garażowe oraz stanowiska postojowe dla gości.

Osiedle jest położone w zacisznej okolicy, blisko natury, której tak bardzo brakuje nam na co dzień. To znakomite miejsce do spacerów, spędzania czasu w ogrodzie czy zabaw z dziećmi na świeżym powietrzu. Jednocześnie nie ma żadnych podstaw, aby obawiać się utrudnionego dojazdu do Warszawy. Można bowiem skorzystać z autobusów, które mają przystanki zaledwie 5 minut od osiedla, a zapewniają dogodne połączenie ze stacja metra Wilanowska. Komunikacja samochodem też nie sprawia problemów i gwarantuje sprawną komunikację z różnymi dzielnicami Warszawy. Zresztą coraz częściej pracujemy zdalnie lub hybrydowo, przez co kwestia codziennego dojazdu do firmy przestaje być tak istotna.

Dom pod miastemMieszkanie w centrum – blisko, ale ciasno

Mieszkanie w centrum miasta wybierają osoby, które chcą mieć wszędzie blisko. W rzeczywistości ta bliskość często jest teoretyczna, co ma związek ze specyfiką danej okolicy. Niektóre rejony dużego miasta są tak zakorkowane w godzinach szczytu, że sprawne przemieszczanie się nie jest możliwe.

Powierzchnia mieszkań niejednokrotnie jest ograniczona i wynosi 50−80 mkw. Owszem, oferowane są także mniejsze i większe lokale, jednak cieszą się one mniejszym zainteresowaniem nabywców.

Poza tym mieszkanie w bloku zapewnia mniejszą prywatność. Z kolei ograniczona przestrzeń sprawia, że nie wszyscy mieszkańcy mogą czuć się komfortowo. Małe dzieci nie mają miejsca do zabawy, a starsze − do nauki.

Dom czy mieszkanie?

Z danych udostępnionych przez portal rynekpierwotny.pl wynika, że średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie wynosi 13 tys. zł. Oznacza to, że za lokal o powierzchni 70 mkw. trzeba zapłacić aż 910 tys. zł. Za tę kwotę można kupić dom pod Warszawą o znacznie większej powierzchni.

Jeżeli zależy nam na bliskości natury, ciszy, spokoju i większej prywatności, dom pod miastem będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż mieszkanie w centrum. Owszem, kwestia dojazdu do centrum może być istotna, jednak wiele podmiejskich miejscowości jest dobrze skomunikowanych z metropoliami. To również inwestycja w przyszłość, ponieważ dom może służyć dzieciom i wnukom.

Dom jest też idealnym wyborem dla singla. Zapewnia przestrzeń do odpoczynku oraz spotkań towarzyskich – w przestronnych wnętrzach i w ogródku.

Odpowiedź na tytułowe pytanie zależy od wielu czynników. Niemniej jednak dla wszystkich, którzy myślą przyszłościowo i cenią sobie spokój.


Montaż rolet zewnętrznych – kiedy to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2023