Jak w prosty sposób usunąć rdzę?
Korozja jest poważnym problemem, który dotyka wielu elementów wykonanych z metalu. Tracą one nie tylko na estetyce, ale przede wszystkim na wytrzymałości, a niekiedy także nie spełniają swoich funkcji. W jaki sposób można więc usunąć rdzę, aby metalowe elementy posłużyły dłużej?
Domowe sposoby na walkę z korozją
Istnieją domowe metody usuwania rdzy, które są skuteczne pod jednym warunkiem. Otóż korozja nadanej powierzchni nie może być bardzo zaawansowana.
Pierwszym ze sposobów jest użycie sody oczyszczonej rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody, wskutek czego powstanie substancja przypominająca swą konsystencją pastę. Następnie należy nanieść ją na skorodowaną powierzchnię na przykład za pomocą szczoteczki do zębów.
Do usunięcia rdzy można użyć także octu. W jaki sposób? Mianowicie zardzewiały przedmiot należy włożyć do octu i pozostawić go tam na całą dobę. Następnie po wyjęciu trzeba go przetrzeć. W tym celu można użyć na przykład drucianej szczotki.
Usunięcie rdzy możliwe jest także przy pomocy kwasku cytrynowego rozpuszczonego w wodzie. Roztworu tego używa się w ten sam sposób jak octu, przy czym należy pamiętać, że nie można do niego wkładać rzeczy pokrytych farbą. Może ona się bowiem odbarwić, a nawet ulec zniszczeniu.
Profesjonalna walka z rdzą
W wielu sklepach bez problemu można znaleźć różne preparaty do odrdzewiania. Ich zaletą jest uniwersalność stosowania oraz skuteczność. Są one chętnie wybierane przez majsterkowiczów oraz osoby, które wykonują prace remontowe. Dzięki tego rodzaju środkom możliwe jest na przykład odkręcenie skorodowanych śrub.
Co ważne, preparaty te można stosować na elementach wykonanych z różnych metali. Przykładowo, wiele części, które można spotkać w ogrodzie, jest wykonanych z mosiądzu.
Najskuteczniejszym sposobem na walkę z korozją jest piaskowanie. Polega ono na wyrzucaniu tak zwanego ścierniwa na skorodowaną powierzchnię za pomocą specjalnego urządzenia przy wykorzystaniu sprężonego powietrza bądź wody. W praktyce piaskowanie wykorzystuje się głównie na skalę przemysłową. Umożliwia ono dotarcie do trudno dostępnych powierzchni, co stanowi dużą zaletę tego procesu. Po wykonaniu piaskowania daną powierzchnię można pomalować albo zabezpieczyć przed korozją. Największą wadą tego procesu jest powstawanie pyłu, który należy następnie usunąć z otoczenia. Co jednak ważne, piaskowanie nie ma obecnie silnie negatywnego wpływu na zdrowia, a to za sprawą nowoczesnych rodzajów ścierniwa oraz środków zabezpieczających.
Usunięcie rdzy i co dalej?
Usunięcie rdzy to nie wszystko. Aby móc dalej wykorzystywać dane elementy, należy bowiem podjąć kolejne czynności. Otóż konieczne jest nałożenie na czystą powierzchnię warstwy gruntującej, podkładu antykorozyjnego, a następnie emalii. Co ważne, w sklepach można znaleźć preparaty działające na zasadzie 2 w 1 – podkład i emalia. W ten sposób elementy metalowe zostaną nie tylko oczyszczone, ale i zabezpieczone przed korozją na przyszłość. Oczywiście zabezpieczenie to nie spowoduje, że rdza nie pojawi się za jakiś czas, ale powinno znacząco wydłużyć żywotność danych części.
Należy jednak pamiętać, że z zaawansowaną korozją nie warto jest walczyć, szczególnie gdy zaatakowała ona elementy, których kluczową cechą jest wytrzymałość. W takim przypadku trzeba je po prostu wymienić na nowe.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz