Menu
Farba w sprayu

Jak używać farby w sprayu do metalu podczas odnawiania maszyn rolniczych?

Odnawianie powierzchni metalowych może być konieczne w różnych sytuacjach, jakie zdarzają się w gospodarstwach rolnych. Zazwyczaj wiążą się z konserwacją powierzchni blaszanych ciągnika bądź innych maszyn. W takiej sytuacji zazwyczaj używamy farb w sprayu do metalu, aby pokryć powierzchnię świeżym lakierem, po uprzednim oczyszczeniu z rdzy i innych zanieczyszczeń. Sprawdzamy jak używać farby tego typu, by efekt był najlepszy z możliwych. Dowiemy się jak należy przygotować miejsce pracy oraz przeprowadzić samo malowanie.

Przygotowanie powierzchni

Chcąc odnowić na przykład maskę oraz błotniki traktora, najpierw należy ocenić ich stan blacharski. Rdzawe miejsca wcale nie muszą oznaczać, że element nie nadaje się już do odnowienia i zakonserwowania. Trzeba jednak sprawdzić czy korozja nie zawędrowała zbyt głęboko. Najlepiej wyczyścić takie miejsca z rdzy jako pierwsze, jeżeli nie pojawią się żadne dziury, możemy kontynuować pracę. Zanim będziemy mogli nałożyć farbę w sprayu do metalu, musimy całość wyczyścić również ze starego lakieru. Najlepszym sposobem by to uczynić jest użycie szczotki drucianej do zamocowania na wiertarce lub szlifierce kątowej. W ten sposób praca będzie najszybsza. Czyszczenie możemy wykonać do gołego metalu, jednak nie ma takiej konieczności. Wystarczy zdrapać wierzchnią warstwę, która zazwyczaj jest luźna i najbardziej zniszczona. Zanim zaczniemy malować, powinniśmy dokonać wstępnego zabezpieczenia przed korozją. W tym celu powierzchnię dokładnie odtłuśćmy, a następnie pokryjmy podkładem reaktywnym.

Właściwe malowanie

Nanoszenie podkładu reaktywnego (najlepiej epoksydowego) powinno zostać poprzedzone dokładnym wytarciem i odtłuszczeniem powierzchni. Warto nałożyć przynajmniej 2-3 warstwy, za każdym razem czekając aż poprzednia wyschnie. Dzięki temu nie narobimy zacieków, które będą później psuć efekt końcowy. Gdy ostatnia warstwa wyschnie, warto zmatowić ją nieco drobnym papierem ściernym. W ten sposób tworzymy powierzchnię, do której będzie lepiej przylegać docelowy lakier. Farby w sprayu do metalu dostępne są w różnych kolorach i odcieniach, dzięki czemu z pewnością dobierzemy taką, która będzie idealnie pasować do naszego ciągnika bądź innej maszyny. Lakierowanie najlepiej wykonać w bezwietrzny i ciepły dzień. Podobnie jak w przypadku nanoszenia podkładu, malujemy kilka cieńszych warstw, zamiast jednej grubej, aby uniknąć zacieków. Powierzchni nie dotykamy do całkowitego wyschnięcia. Dla idealnego efektu wizualnego warto na koniec pokryć całość lakierem bezbarwnym, który dodatkowo będzie chronił bazową powłokę.

Farba w sprayu do metalu może być wykorzystywana również do innych zastosowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać za jej pomocą konserwację zardzewiałej powierzchni samochodu osobowego, czy dowolnej konstrukcji metalowej, którą posiadamy na gospodarstwie. Koszt jest bardzo niewielki, natomiast zatrzymanie korozji przyniesie nam bardzo duże oszczędności w dłuższej perspektywie. Farby tego typu można kupić zarówno stacjonarnie, jak również w internetowych sklepach rolniczych. Zawsze warto mieć je pod ręką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2022