Menu
Bezpieczna jazda samochodem

Bezpieczna jazda samochodem – zasady, które powinien znać każdy kierowca

Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać za każdym razem, kiedy wyrusza się w drogę. Istnieją jednak pewne proste warunki, których spełnienie sprawi, że podróż będzie bezpieczniejsza. O czym należy zatem pamiętać przed wybraniem się w trasę?

Olej oraz inne płyny

Olej silnikowy jest niezwykle istotny z punktu widzenia prawidłowej pracy każdej jednostki napędowej. Odpowiada on między innymi za smarowanie elementów ruchomych, a więc przedłuża ich żywotność, oraz za chłodzenie silnika. Jego poziom można sprawdzić za pomocą specjalnego bagnetu, który znajduje się pod maską. Niedobór oleju silnikowego może doprowadzić do poważnej awarii silnika, której usunięcie może być niezwykle kosztowne.

Równie istotny jest płyn chłodniczy. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiada on za chłodzenie jednostki napędowej. Jego niedobór również może doprowadzić do awarii, której skutki będą naprawdę poważne.

Warto pamiętać również o płynie do spryskiwaczy. Podczas podróży szyby ulegają normalnemu zabrudzeniu, za co odpowiada na przykład piasek, kurz, czy też opady atmosferyczne. Płyn ten pozwala skutecznie oczyścić przednią szybę i tym samym poprawić widoczność.

Ciśnienie w oponach

Kwestią, o której zapominają niektórzy kierowcy, jest ciśnienie w oponach. Szczególnie gdy pojazd jest nieużywany przez dłuższy czas, jego poziom może znacząco spaść, co jest zjawiskiem normalnym.

Należy jednak regularnie kontrolować poziom ciśnienia w oponach, ponieważ jego właściwy poziom jest istotny z punktu widzenia bezpiecznej jazdy. Ogumienie jest jedynym elementem każdego pojazdu, który ma styczność z podłożem, przez co powinno ono zachowywać swoje właściwości w każdych warunkach.

Odpowiedni poziom ciśnienia w oponach sprawia, że jeździ się „lżej”, co bywa niekiedy wyraźnie odczuwalne. Co więcej, ma to również wpływ na zużycie paliwa. Jeżeli ciśnienie jest prawidłowe, spalanie powinno być nieco mniejsze.

Kontrola stanu technicznego pojazdu

Stan techniczny pojazdu jest niezwykle szerokim pojęciem. Obejmuje ono bowiem swoim zakresem prawidłowość pracy wszelkiego rodzaju mechanizmów oraz urządzeń, w które wyposażony jest samochód. Najważniejszymi z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy jest zawieszenie, układ hamulcowy oraz układ kierowniczy. Elementy te pozwalają bowiem na szybką i skuteczną reakcję kierowcy w przypadku zaistnienia nieprzewidzianej sytuacji na drodze.

Sprawdzenia wymagają również kwestie, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się błahe. Mianowicie wszystkie żarówki powinny być sprawne, podobnie jak wycieraczki. Elementy te odpowiadają bowiem za prawidłową widoczność podczas jazdy w trudnych warunkach.

Ważną sprawą jest także prawidłowe działanie układu klimatyzacji. Może on nie tylko znacząco poprawić komfort jazdy w czasie letnich upałów, ale pozwala również na szybkie i skuteczne usunięcie pary osadzającej się na szybach.

Znak czasów – dezynfekcja oraz czyszczenie

W czasie pandemii koronawirusa nie należy zapominać o dezynfekcji oraz czyszczeniu pojazdu. Czysty samochód sprawi bowiem, że jazda będzie znacznie przyjemniejsza. Poza tym jego wygląd świadczy również o właścicielu.

Jeżeli zaś chodzi o dezynfekcję, to przyczynia się ona do poprawy bezpieczeństwa jazdy, ale w innym zakresie niż była mowa powyżej. Otóż w ten sposób usuwane są wszelkie bakterie oraz wirusy, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia kierowcy i pasażerów.

Przy pomocy płynu do dezynfekcji należy więc oczyścić takie elementy wnętrza pojazdu jak klamki drzwi, kierownica, dźwignia zmiany biegów, ekran dotykowy i wszystkie przełączniki. Nie należy zapominać o desce rozdzielczej, na której mogą gromadzić się zarazki wydychane przez kierowcę i pasażera. Różnego rodzaju zabrudzenia można znaleźć także na matach pod fotelami oraz w kanałach wentylacyjnych. W tym kontekście warto pamiętać także o wymianie filtra kabinowego.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2021