Planujesz zakup działki pod dom? – sprawdź co to jest ewidencja gruntów i budynków?
Kupno działki pod budowę domu to decyzja, która wiąże się z wieloma kwestiami technicznymi i prawnymi. Jednym z najważniejszych elementów, o których warto wtedy pamiętać, jest ewidencja gruntów i budynków. Co to jest? Do czego służy? Jakie informacje są w niej zawarte? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.
Czym jest ewidencja gruntów i budynków?
Ewidencja gruntów i budynków to rejestr obejmujący dane liczbowe i opisowe o gruntach, budynkach i lokalach, a także wskazanie właścicieli nieruchomości. Ewidencję gruntów i budynków prowadzą starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu.
Ewidencja obejmuje całe terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które podzielone jest na jednostki powierzchniowe, takie jak jednostka ewidencyjna, obręb ewidencyjny, działka ewidencyjna. Zgodnie z tym podziałem, każda działka otrzymuje swój niepowtarzalny identyfikator.
Do czego służy ewidencja gruntów i budynków?
Ewidencja gruntów i budynków służy do pozyskania informacji dotyczących stanu prawnego nieruchomości. W tym celu należy wystąpić o wydanie przez starostwo powiatowe lub też miasto na prawach powiatu, wypisu i wyrysu z rejestru gruntów.
Obecnie ewidencja gruntów i budynków prowadzona jest w systemach informatycznych. Dzięki zintegrowanemu systemowi informacji o nieruchomościach, możliwe jest wygenerowanie mapy ewidencyjnej dla dowolnego obszaru kraju.
Dzięki ewidencji gruntów i budynków można uzyskać takie informacje, jak:
- numer ewidencyjny działki;
- powierzchnia gruntu;
- rodzaj gruntu;
- numer księgi wieczystej;
- informacje o budynkach, w tym ich liczba, powierzchnia, przeznaczenie i wiek;
- informacje o właścicielu nieruchomości;
- inne istotne informacje – np. prawo użytkowania wieczystego.
Jak korzystać z ewidencji gruntów i budynków?
Pozyskanie informacji z ewidencji gruntów i budynków jest stosunkowo proste. Wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem Portalu Informacyjnego Służby Geodezyjnej i Kartograficznej lub też wysłać wniosek w tradycyjnej formie do starostwa powiatowego lub urzędu miasta, na terenie którego znajduje się interesującą nas nieruchomość.
Wypis i wyrys z ewidencji gruntów może uzyskać właściciel, osoba, która ma prawo dysponować nieruchomością, osoba albo przedsiębiorstwo, które ma prawne powody uzyskania takiego dokumentu.
Należy pamiętać, że korzystanie z ewidencji gruntów i budynków jest płatne, choć koszty te nie są bardzo wysokie (140 zł – elektroniczna wersja wypisu i wyrysu, 150 zł – wydruki wypisu i wyrysu).
Ewidencja gruntów i budynków to na bieżąco aktualizowany rejestr, w którym odnotowywane są informacje na temat gruntów oraz budynków znajdujących się na danym terenie. Dzięki temu można łatwo i szybko sprawdzić do kogo przynależy dana nieruchomość, jaką ma powierzchnię i jakie inne istotne zapisy jej dotyczą. Wypis z ewidencji gruntów i budynków to kluczowy dokument przy zakupie nieruchomości a także w realizacji projektów budowlanych.
Wiele ciekawych porad budowlanych znajdą Państwo także w Poradniku dla budujących MURATORA. Poradnik znajdą Państwo na stronie https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/
Zaufaj 40 letniemu doświadczeniu MURATORA – zaufaj profesjonalnym poradom budowlanym.
zdjęcie główne:
Projekt C333j – Miarodajny – wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
zdjęcie w treści:
Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl
Dodaj komentarz