Mapa katastralna – co warto o niej wiedzieć?
Budowa domu wymaga przygotowania wielu formalności. Pomocne bywa wsparcie ze strony geodety, który przygotuje potrzebną mapę. Jednym z rodzajów map jest mapa katastralna zwana inaczej ewidencyjną. Co warto o niej wiedzieć?
Czy m jest mapa katastralna?
Mapą katastralną jest dokument, w którym znajdują się informacje dotyczące przebiegu granic, sieci uzbrojenia, umiejscowienia poszczególnych budynków i przebiegu ulic. Jest ona tworzona według jednej ze skal – 1:500, 1:1000, 1;2000 albo 1:5000.
Mapa katastralna pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim umożliwia ona zlokalizowanie danej działki po nadanym jej numerze. Ponadto można w niej znaleźć informacje dotyczące granic państwa, granic działek, granic jednostek ewidencyjnych, punktów granicznych, użytków gruntowych, klasach bonitacyjnych, budynkach, a także danych opisowo-informacyjnych.
Inną funkcją jest uzupełnienie przez mapę katastralną mapy zasadniczej. Może ją nawet zastąpić, jeżeli geodeta tworzy mapę geodezyjną do celów prawnych bądź projektowych.
W jaki sposób można uzyskać mapę katastralną?
Planując budowę domu, należy najpierw uzyskać mapę zasadniczą w wydziale geodezji właściwego starostwa powiatowego. Zawiera ona dane dotyczące przebiegu granic oraz mediów, do których ma dostęp dana działka. Trzeba mieć jednak świadomość, że tego rodzaju mapy są rzadko aktualizowane.
Aby uzyskać dostęp do mapy, należy złożyć wniosek w tym przedmiocie i uiścić wymaganą opłatę. Może on mieć charakter tradycyjny albo elektroniczny. Koszt wydania kopii mapy katastralnej zawierającej działki ewidencyjne to 120 złotych, z kolei informacje dotyczące każdej następnej działki znajdującej się w danym obrębie to następne 12 złotych. Co ważne, wniosek można złożyć za pośrednictwem pełnomocnika. W takim przypadku konieczne jest uiszczenie opłaty od pełnomocnictwa. Jej wysokość wynosi 17 złotych.
Czy można sprawdzić granice działki online?
Sprawdzenie granic działki możliwe jest również za pośrednictwem Internetu. Wystarczy bowiem skorzystać z serwisu www.geoportal.gov.pl. Mapy, które można przeglądać w tym serwisie, mają charakter wyłącznie poglądowy. W praktyce oznacza to tyle, że nie można ich wykorzystywać do celów projektowych, prawnych czy podziałowych.
Warto jednak zaznaczyć, że korzystanie z portalu nie jest proste ze względu na dość skomplikowaną obsługę. Ponadto osobom, które nie są obeznane z geodezją, trudno jest zrozumieć pewne informacje, jakie można znaleźć na mapach.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz