Menu
podłoga drewniana

Drewniane podłogi – czy warto w nie inwestować?

Drewniana podłoga jest estetyczna i pomaga w stworzeniu przytulnego nastroju we wnętrzu. W ostatnich latach powraca do łask, stając się coraz większym konkurentem dla paneli. Jakie zalety mogą sprawić, że warto postawić na to rozwiązanie? Przyglądamy się jej najważniejszym cechom.

Drewniana podłoga – poznaj jej zalety!

Podłoga z drewna to bardzo ekonomiczne rozwiązanie – tworzy elegancką, „naturalną” nawierzchnię. Deski, których używa się do jej stworzenia, to tzw. deski warstwowe. Są one wykończone fabrycznie, dzięki czemu nie trzeba ich potem lakierować, ani też cyklinować, aczkolwiek możliwe jest ich odnawianie. Aby utrzymała się w perfekcyjnym stanie, wymagana jest odpowiednia pielęgnacja – nie jest to czasochłonna ani skomplikowana czynność.

Samo układanie podłogi jest mnie kłopotliwe, niż w przypadku parkietu. Można zdecydować się na podłogę przyklejaną lub pływającą – wszystko zależy od stanu podkładu podłogowego. Podłoga drewniana polecana jest szczególnie w mieszkaniach gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe – może być na nie bezpiecznie położona, gdy doskonale przewodzi ciepło.

Jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń – stworzona z desek warstwowych podłoga jest doskonałym uzupełnieniem pomieszczenia w stylu rustykalnym, skandynawskim, nowoczesnym, a nawet kolonialnym. Gdy pada na nią światło słońca, drewno nagrzewa się i potem oddaje nagromadzone ciepło. Takie nagrzane drewno wywołuje bardzo miłe uczucie podczas chodzenia po nim boso.

Czym różnią się deski warstwowe od paneli?

Pierwsze, co odróżnia deski warstwowe od paneli, to budowa. Warstwowe to 2-3 warstwy drewna, a na ich szczycie specjalna deszczułka, pokryta lakierem lub woskiem. Pozwala to na wyeliminowanie odkształceń oraz pęcznienia drewna wzdłuż słojów. Panele laminowane to rdzeń z płyty HDF, powierzchnia górna pokryta laminatem oraz gładka warstwa dolna. Odporność i klasa ścieralności paneli zależy od użytej do ich produkcji płyty HDF.

Drewniane podłogi mają ponadto właściwości antystatyczne, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu alergenów.

Ile kosztuje podłoga drewniana?

Cena desek warstwowych zależy od kilku czynników – rodzaju użytego drewna, jego gatunku oraz klasy. Im klasa lepsza, tym mniejsze ryzyko wystąpienia przebarwień oraz pojawiania się spękań powstałych na skutek eksploatacji podłogi. Najdroższe deski warstwowe tworzone są z drewna egzotycznego, np. bambusa. Tańsze od nich są deski z drzew iglastych oraz liściastych. Warte polecenia są deski dębowe – to najtwardsze drewno, jakie możemy dostać na rynku.

Ale rodzaj desek, które się wybierze, zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Należy jednak liczyć się z faktem, że drewno w najlepszym gatunku może kosztować znacznie drożej, niż panele. Warto mieć jednak na uwadze, że płaci się za trwałość.

Można kierować się także klasą drewna – klasa I jest najlepsza, wykonana z najtrwalszego drewna, klasa II to deski mogące mieć przebarwienia i zakrzywienia słojów, zaś klasa III to deski ze słabszych gatunków, na których mogą znajdować się duże sęki lub pęknięcia.

Czy podłoga drewniana ma jakieś wady?

W przypadku podłogi drewnianej największą – i praktycznie jedyną – wadą jest jej podatność na uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać np. na skutek upadku na nią ciężkiego przedmiotu. Jednak tak samo dzieje się także przy panelach i parkiecie – jedynie podłoże bardzo twarde (jak kamień) nie „odczuje” takiego incydentu.

Innym minusem może być ich rozsychanie. Ma ono miejsce w pomieszczeniach o dużej suchości i temperaturze. W takiej sytuacji deski drewniane mogą się rozsuwać i podłoga będzie zepsuta przez nieestetyczne szczeliny.

Podsumowując – warto czy nie?

Drewniana podłoga ma szereg zalet, które odczuje się przede wszystkim w domach z ogrzewaniem podłogowym oraz tam, gdzie są osoby podatne na alergie. Jeśli wilgotność powietrza oraz temperatura w pomieszczeniu będą utrzymane na rozsądnym poziomie, wówczas deski warstwowe pozwolą na utworzenie podłogi, która przetrwa długie lata.


Biurko drewniane – dlaczego warto je zakupić?

 

Jedna odpowiedź do “Drewniane podłogi – czy warto w nie inwestować?”

  1. Teść Doro pisze:

    Mam deskę barlinecką koszmar widać każdy zarysowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024