Ubytki w betonie – jak je naprawić?
Beton jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Podlega on normalnemu zużyciu eksploatacyjnemu, w związku z którym pojawiają się w nim ubytki. Wówczas konieczne staje się ich uzupełnienie. Jak można tego dokonać?
Jak powstają ubytki w betonie?
Przyczyny powstawania ubytków w betonie mogą być różne. Przede wszystkim na każdą wylewkę działają rozmaite czynniki mechaniczne, a także chemiczne. Może to być na przykład ruch pojazdów bądź kontakt z substancjami chemicznymi. W ten sposób powstają nie tylko pęknięcia, ale i ukruszenia.
Niezwykle ważne, aby nie lekceważyć ubytków w betonie. Jeżeli są one niewielkie, można je usunąć w prosty i tani sposób. Natomiast w przypadku, gdy uszkodzenia są już większe, ich usunięcie przysporzy problemów. Będzie bowiem wiązało się z koniecznością skucia większej ilości betonu. Dopiero wówczas okaże się, w jakim stanie są elementy zbrojne, jeżeli będą one widoczne w danym miejscu. Być może one również będą wymagały konserwacji.
Z powyższych względów wykonane z betonu tarasy lub balkony są wykładane płytkami. Dzięki nim wyglądają one nie tylko bardziej estetycznie, ale przede wszystkim powstaje warstwa ochronna dla betonu.
Jak wygląda naprawa posadzki betonowej?
Naprawa posadzki wykonanej z betonu wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich materiałów. Mianowicie wykonuje się ją przy użyciu zaprawy. Można ją wykonać samodzielnie z piasku, wody oraz cementu bądź też zakupić gotową w sklepie. Pierwsze z tych rozwiązań jest tańsze, jednakże jego trwałość także jest mniejsza.
Prace związane z naprawą ubytków należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia powierzchni. Kolejnym etapem jest powiększenie rys za pomocą szpachelki lub szlifierki kątowej, dzięki czemu zaprawa lepiej wypełni powstałe szczeliny. Następnie należy odkurzyć pył znajdujący się w szczelinach i zastosować grunt, który sprawi, że zaprawa lepiej połączy się z betonową powierzchnią. Dopiero potem można wypełnić szczeliny zaprawą. W przypadku większych ubytków konieczne jest ich kilkukrotne uzupełnienie.
Następnie już po upływie doby możliwe jest pomalowanie betonowej powierzchni. Z kolei po upływie tygodnia od aplikacji, możliwe jest położenie płytek. Niemniej jednak zawsze lepiej zapoznać się z zaleceniami producenta zaprawy, aby mieć pewność, że wszelkie prace wykonywane są w sposób prawidłowy.
Gdyby okazało się, że ubytki powstały w miejscu, w którym zamocowane zostały pręty zbrojne, a po ich odsłonięciu okazało się, że są one skorodowane, konieczne jest dokonanie ich oczyszczenia, a wcześniej głębszego skucia betonu. Następnie trzeba je zabezpieczyć poprzez pomalowanie farbą antykorozyjną.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz