Menu
Praca w ogródku

Praca w ogródku ma więcej plusów niż nam się wydaje

Praca w ogródku często kojarzy się z obowiązkiem, który po prostu trzeba wykonać. Jest to jednak również dobra forma rekreacji, która posiada sporo plusów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim wykonywaniu ogrodniczych czynności. W innym wypadku mogą ucierpieć nasze stawy.

Praca w ogródku pod lupą naukowców

Ciekawymi wynikami badań podzieliło się pismo „HortTechnology”. Okazuje się, że praca w ogródku to dobry sposób na podtrzymanie kondycji dla starszych pań. Przeanalizowano uczestniczki, które przez 15 sesji wykonywały różnego rodzaju obowiązki w ogrodzie. Oto wyciągnięte z eksperymentu wnioski, uczestniczki:

  • zmniejszyły obwód talii,
  • utrzymały na stałym poziomie współczynnik beztłuszczowej masy ciała,
  • poprawiły wydolność oddechową,
  • poprawiły sprawność manualną
  • znacznie podniosły możliwości intelektualne.

Naturalnie, wzrosła też ilość czasu, który spędzały na aktywności fizycznej. Tymczasem wśród kobiet z grupy kontrolnej ogólna ilość czasu przeznaczanego na ruch spadła, obwód talii nieznacznie wzrósł, a współczynnik beztłuszczowej masy ciała spadł. U kobiet z grupy kontrolnej doszło w tym samym czasie doszło także pogorszenia nastroju, czego nie doświadczyły panie uprawiające ogródek. Co więcej, satysfakcja z prac ogrodowych w ramach spędzania wolnego czasu była bardzo wysoka – czytamy w publikacji.

Praca w ogródku jest więc dobrym sposobem spędzania czasu dla osób starszych. Jest to praca o niskiej intensywności, jednak zmusza nas do ruchu.

Praca w ogródku to korzyść dla młodych osób

Okazuje się, że na ogrodniczych aktywnościach zyskują nie tylko starsi. Również młodzi mogą czerpać z nich wiele korzyści. Potwierdzają to naukowcy z południowokoreańskich Konkuk University i Hongik University. Eksperyment był rzetelnie przeprowadzony, ponieważ osoby w wieku dwudziestu kilku lat wykonywały typowe ogrodowe prace. W tym czasie na ciele nosili baterię elektronicznych urządzeń – miernik spalanych kalorii, maskę mierzącą zużycie tlenu i przyrząd monitorujący pracę serca.

Intensywność fizycznej aktywności może się różnić między osobami z różnych grup wiekowych i o różnym poziomie sprawności. Brakowało danych na temat metabolicznych wartości prac ogrodzie w różnych przedziałach wiekowych – tłumaczy zawiłości przedsięwzięcia Ki-Cheol Son, główny autor badania.

Praca w ogródku jest dla młodych osób sporym wysiłkiem fizycznym. Naturalnie takie rzeczy jak sianie, podlewanie czy grabienie to niespecjalnie męcząca czynność. Inaczej sprawa wyglądała z kopaniem w ziemi – tutaj wysiłek był już zauważalny.

Zdaniem naukowców na podstawie ogrodowych prac mogłyby powstać w przyszłości programy terapeutyczne. Byłyby one dostosowane do indywidualnych potrzeb. Eksperci uważają również, że drobne prace w ogrodzie są dobre także dla dzieci.

Praca w ogródku służy kondycji psychicznej

Ogrodowe prace pomagają nam nie tylko w budowie kondycji fizycznej. Zyskuje także nasza psychika. Ciekawy eksperyment w tym zakresie przeprowadził prof. Viren Swami, który udowodnił, że już sam kontakt z naturą pozytywnie wpływa na nasze postrzeganie własnego ciała.

Pozytywny obraz własnego ciała jest korzystny, ponieważ wspiera psychiczną i fizyczną odporność, co wpływa na ogólne samopoczucie. Moje wcześniejsze badania pokazały korzyści z przebywania w ogóle na łonie przyrody, przy czym rosnąca urbanizacja oznacza, że wielu ludzi utraciło kontakt z naturą. Rezultaty tego badania mają duże znaczenie, ponieważ precyzyjnie pokazują korzyści płynące ze spędzania czasu na działkach ogrodowych, które zwykle są niewielkimi wysepkami zielonej przestrzeni w generalnie zurbanizowanym otoczeniu. Zapewnienie możliwości uprawiania ogrodu każdemu może pomóc w zmniejszeniu długofalowych kosztów ponoszonych przez system opieki zdrowotnej. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego, poza decyzjami zapewniającymi wszystkim obywatelom dostęp do przyrody, byłoby udostępnienie specjalnego obszaru ze społecznymi działkami – wyjaśnił specjalista.

Praca w ogródku niesie ze sobą szereg korzyści. Z tego powodu warto inaczej spojrzeć na nasze ogrodnicze obowiązki. Okazuje się bowiem, że ich wykonywanie może być dla nas cenniejsze, niż nam się wcześniej wydawało.

Jan Strychacz

Jedna odpowiedź do “Praca w ogródku ma więcej plusów niż nam się wydaje”

  1. Monika Pedros pisze:

    Uwielbiam pracę w ogrodzie. To lepsze niż spacer i siłownia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2024