Jak zadbać o meble ogrodowe, aby co sezon wyglądały jak nowe?
Meble ogrodowe to efektowny i wygodny element wyposażenie. Pozwala na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Choć zazwyczaj wykonane są z odpornych materiałów, brak prawidłowej pielęgnacji może prowadzić do korozji i uszkodzeń.
Jak zabezpieczyć meble przed zimą?
Meble ogrodowe stale narażone są na działania niekorzystnych czynników atmosferycznych. W zależności od pory roku może być to zarówno ostre słońce, jak i mróz oraz wilgoć. Z tego względu należy starannie zabezpieczać meble, zwłaszcza jeśli wykonane są z naturalnych materiałów.
Podstawą jest przygotowanie suchego i ciepłego pomieszczenia. Pozwoli to zminimalizować kontakt z wilgocią, a tym samym ryzyko wystąpienie pleśni lub korozji.
W zależności od materiału, z którego wykonane zostały meble, odpowiednim pomieszczeniem na zimę może być garaż, ogrzewane pomieszczenie gospodarcze lub zadaszony, osłonięty taras. Dzięki odpowiednim działaniom prewencyjnym meble ogrodowe posłużą wiele lat.
Zasady odświeżania mebli tarasowych przed sezonem letnim
Prawidłowe zabezpieczenie mebli tarasowych przed zimą pozwala zaoszczędzić czas wiosną. Przed sezonem ogrodowym należy zadbać o prawidłowe oczyszczanie oraz konserwację. W przypadku mebli wykonanych z odpornych materiałów można skorzystać z myjki ciśnieniowej natomiast przy delikatniejszych warto wybrać delikatną szmatkę lub szczotkę.
Następnie warto dokładnie obejrzeć powierzchnię mebli, aby w razie czego móc szybko zareagować. Niewielkie uszkodzenie można w większości przypadków dość szybko usunąć. Jeśli jednak zostanie to przeoczone, konieczne będzie wyrzucenie takiego mebla.
Przed sezonem warto przeprowadzić także kontrolę wszystkich śrubek. Wahania temperatur mogą wpływać na pracę tworzywa, z którego zostały wykonane meble, a tym samym konieczne może okazać się dokręcenie niektórych elementów.
Pielęgnacja mebli drewnianych – przed sezonem czy po sezonie?
Meble drewniane charakteryzują się wysoką jakością i bardzo eleganckim wykończeniem. Wymagają jednak regularnej i starannej pielęgnacji, dzięki czemu cieszą efektownym wyglądem przez lata.
Całkowitą podstawą jest czyszczenie oraz olejowanie. Dla pełnej skuteczności należy postarzać tę czynność co najmniej 2 razy w ciągu sezonu oraz raz podczas zimy. Jeśli jednak meble są stale narażone na światło słoneczne, warto zwiększyć częstotliwość olejowania.
Ze względu na specyfikę drewna, warto prewencyjnie chronić je także przed grzybami oraz pleśnią. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnych środków. Jeśli na powierzchni mebli zaczęły pojawiać się ciemne plamy, prawdopodobnie drewno zostało już zainfekowane.
W takiej sytuacji należy wyrównać powierzchnie mebli drobnym papierem ściernym oraz pokryć środkiem grzybobójczym.
Do podstawowych zabiegów mających na celu pielęgnację mebli ogrodowych należy także regularne dokręcanie. Należy pamiętać, że drewno jest materiałem miękkim i nieustannie pracującym.
Planując zakup mebli drewnianych, warto zadbać także o miejsce do bezpiecznego przechowywania. W sezonie zimowym powinno być to ciepłe, przewiewne pomieszczenia. Natomiast na okres letni warto ustawić meble w lekko zacienionym miejscu.
Meble z wikliny – o czym należy pamiętać?
Meble ogrodowe wykonane z wikliny są estetyczne i komfortowe. Dodają uroku, a dodatkowo są dość lekkie i z łatwością można je przestawiać.
Chcąc cieszyć się lśniącymi, pięknymi meblami należy je umiejętnie zabezpieczać. Kluczowe jest umiejętne mycie. Wiklina jest bardzo podatna na wilgoć. Z tego względu pierwszym etapem oczyszczania jest usunięcie kurzu nylonową szczotką. Następnie należy przetrzeć powierzchnię mebli szmatką nasączoną wodą z mydłem lub wodą z sodą oczyszczoną. Koniecznie trzeba ją dobrze wycisnąć. W przeciwnym razie wiklina może się nieestetycznie i trwale odkształcić.
Czy technorattan wymaga pielęgnacji?
Jednym z najbardziej wytrzymałych rozwiązań są meble ogrodowe wykonane z technorattanu. W tym przypadku nie ma konieczności stosowanie specjalnych środków czy zachowywania szczególnej ostrożności.
Do czyszczenia powierzchni wykonane z technorattanu wystarczy gąbka z wodą lub płynem. Nie ma konieczności impregnacji lub olejowania. Zachowując podstawową czystość, można z powodzeniem korzystać z mebli przez wiele lat.
Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych mebli?
Metalowe meble ogrodowe mogą być wykonane z żeliwa lub aluminium. Tradycyjne, dość ciężkie meble żeliwne są bardzo efektowne, a ich stylistyka często nawiązuje do XIX wieku. Pozwalają wprowadzić do ogrodu oryginalny klimat.
Choć są odporne na warunki atmosferyczne, wymagają specyficznej pielęgnacji. Regularnie należy czyścić je drucianą szczotką i pokrywać farbą przeznaczoną do metalu. Takie meble często są łączone z elementami drewnianymi. W takiej sytuacji należy impregnować poszczególnie elementy zgodnie z ich potrzebami.
Nowoczesne meble metalowe częściej wykonywane są jednak z aluminium. To lekki i odporny materiał. Z tego względu często nazywane są meblami całorocznymi. Nie ma konieczności zakrywania ich na sezon zimowy. Ich pielęgnacja ogranicza się do sporadycznego mycia z codziennych zabrudzeń. Dodatkowa konserwacja jest konieczna jedynie w sytuacji gdy aluminium jest łączone z drewnem lub tkaniną.
Ewa Majkusiak
Dodaj komentarz