Jak sprawdzić samochód przed urlopem?
Wakacyjny wyjazd jest dla wielu osób wydarzeniem, na które czekają one przez cały rok. Planują starannie trasę, zaznaczając warte zobaczenia atrakcje. Nikt nie przewiduje jednak awarii samochodu. Tego rodzaju zdarzenia są bowiem całkowicie nieprzewidywalne. Aby więc nie dać się zaskoczyć, a przynajmniej zminimalizować ryzyko wystąpienia usterki, należy dokonać przeglądu pojazdu przed wyjazdem. Jak sprawdzić samochód, aby udać się w drogę ze spokojną głową?
Co trzeba sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje?
Lista punktów, które należy sprawdzić przed wyjazdem samochodem na urlop, jest dość długa. Nie należy jednak bagatelizować żadnego z elementów, ponieważ brak weryfikacji może następnie okazać się nie tylko kosztowny, ale może przede wszystkim zepsuć długo wyczekiwane wakacje.
Na wstępie warto dokonać kontroli poziomu oleju silnikowego. To niezwykle ważny punkt, ponieważ jego niedobór może doprowadzić do poważnej awarii jednostki napędowej. Olej odpowiada za smarowanie elementów ruchomych silnika, jego czyszczenie oraz chłodzenie. Ewentualna awaria może wiązać się z naprawdę dużymi kosztami, nawet rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
Przed wyjazdem należy również sprawdzić żarówki. Powinny być one sprawne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżowania nocą oraz w warunkach mniejszej przejrzystości powietrza. Żarówki mają to do siebie, że przepalają się nagle, niekiedy nawet kierowca nie wie, że któraś z nich jest niesprawna.
Odpowiadając na pytanie, jak sprawdzić samochód przed wyjazdem, nie można zapominać o właściwym ciśnieniu w oponach. Prawidłowa wartość powinna być wskazana w instrukcji obsługi pojazdu. Ponadto dobrze jest skontrolować ogólny stan ogumienia. Może się bowiem okazać, że opony są już na tyle zużyte, że wymagają one wymiany.
Jak sprawdzić samochód? Należy zadbać o wyposażenie
Nawet najdokładniej sprawdzony samochód może ulec awarii. Ponadto w długiej podróży może przytrafić się również kolizja. Należy więc mieć to na uwadze w czasie planowania wyjazdu, aby móc przygotować elementy wyposażenia, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas sytuacji awaryjnej.
Każdy samochód powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy. Jest on przydatny w razie koniecznego postoju na trasie, na przykład w związku z awarią. Pojazd powinien być bowiem odpowiednio oznakowany, aby inni kierowcy czuli się bezpiecznie.
Podobnie wygląda kwestia kamizelki ostrzegawczej. Kierowca, który założy ją w razie konieczności opuszczenia pojazdu, jest zdecydowanie lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu, niż osoba bez tego elementu na sobie.
Nie należy również zapominać o takich elementach jak linka holownicza, lewarek, czy też koło zapasowe. Mogą być one niezwykle przydatne w przypadku awarii. Trzeba pamiętać również o gaśnicy.
Co prawda obecnie nie jest wymagane posiadanie w samochodzie apteczki, jednakże warto mieć ją w zanadrzu. W razie kolizji może się bowiem pojawić konieczność opatrzenia ran. W takiej sytuacji może okazać się ona niezwykle przydatna.
A co z ubezpieczeniem?
Każdy kierowca poruszający się po polskich drogach musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Niektórzy kupują również autocasco (AC), które zapewnia ochronę pojazdu przed zniszczeniem oraz kradzieżą, a także polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się również ubezpieczenie assistance. Pozwala ono na uzyskanie pomocy w razie nieprzewidzianego zdarzenia w trasie. Przede wszystkim chodzi tutaj o możliwość skorzystania z lawety oraz pomoc przy zmianie koła.
Czy warto wykupić assistance? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, każdy powinien bowiem zastanowić się nad tym indywidualnie. Niemniej jednak wybierając się w dłuższą trasę, tego rodzaju polisa może okazać się przydatna.
Paweł Stasiuk
Ja ostatnio zapomniałem włożyć zapasu. Oczywiście skończyło się to dla mnie lawetą
Co to za model Suzuki – Vitara?