Menu
Stolarka-Mur

Jak prawidłowo wykonać połączenie: Stolarka-Mur

Prawidłowo wykonane, szczelne połączenie stolarki z murem oraz warstwą izolacji termicznej to klucz do sukcesu przy montażu okien, drzwi zewnętrznych czy też bramy garażowej. Dzięki właściwemu zaizolowaniu tej przestrzeni, można skutecznie zapobiec powstawaniu mostków termicznych i zawilgoceniu pomieszczeń oraz wytłumić hałas docierający z zewnątrz budynku. Jak zrealizować prace montażowe, aby zyskać te korzyści?

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”, mówi znane polskie przysłowie. Można je odnieść również do inwestycji związanej z wymianą starych lub montażem nowych wyrobów stolarki otworowej. Jeśli zostanie on przeprowadzony starannie i zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, to efektem będą stabilnie zamocowane okna, drzwi lub brama garażowa, spełniające najnowsze wytyczne w zakresie energooszczędności. Niezbędne dla powodzenia tego typu prac jest przede wszystkim uszczelnienie połączenia stolarka-mur, które jest szczególnie narażone na straty energii cieplnej. Aby im zapobiec, można sięgnąć po nowoczesne rozwiązania montażowe.

Ciepło, coraz cieplej

W przypadku większości prac budowlanych podstawą zasadą jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o montaż stolarki otworowej. Otwór, w którym zamocowany zostanie wyrób, powinien być więc równy, stabilny, oczyszczony i zagruntowany, gdyż ewentualne pozostałości pyłu lub gruzu utrudniają przyleganie stosowanych na dalszym etapie materiałów. Równie ważne jest dokładne zwymiarowanie otworu (ościeża), który nie może być ani zbyt duży, ani też zbyt mały względem rozmiarów stolarki. Niezbędne jest zachowanie luzów dylatacyjnych, co z jednej strony zapewni swobodną aplikację pianki poliuretanowej, a z drugiej umożliwi „pracę” stolarce, która kurczy się i rozszerza na skutek zmian temperatury.

Jeśli tylko specyfika inwestycji na to pozwala, to zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. „ciepłego”, warstwowego montażu stolarki otworowej, dzięki czemu unikniemy powstawania mostków termicznych, a także przemarzania i przenikania wilgoci do wewnątrz. Nowoczesne systemy, zawierające wszystkie niezbędne komponenty maksymalnie upraszczają realizację prac instalacyjnych. W tym przypadku korzystamy z efektu synergii – taśma zewnętrzna oraz wewnętrzna tworzą warstwę paroszczelną i paroprzepuszczalną, współpracując z wewnętrzną warstwą izolacyjną. W efekcie powstaje połączenie stolarka-mur, które skutecznie chroni przed zawilgoceniem, a ryzyko strat energii cieplnej zostaje ograniczone praktycznie do minimum. Osłonięta taśmami i odpowiednio zabezpieczona strefa izolacji (wykonana z pianki lub taśmy rozprężnej) ogranicza przenikanie wilgoci, dobrze spełniając swoją rolę jako izolatora termicznego i akustycznego, co przekłada się na komfort użytkowania budynku.

We współczesne wyzwania w zakresie energooszczędności dobrze wpisuje się też montaż w warstwie ocieplenia, gdzie okno bądź drzwi są zamocowane poza ościeżnicą za pomocą konsol, kotew lub specjalnych profili. Taki sposób instalacji w praktyce eliminuje połączenie stolarka-mur, jednak jego zastosowanie w przypadku renowacji nie zawsze jest możliwe z uwagi na konstrukcję muru, bądź też inne aspekty techniczne. Bez względu na to, jaka metoda przeprowadzenia prac montażowych zostanie wybrana, inwestycja musi być realizowana przez wykwalifikowanych monterów, zgodnie z wytycznymi producenta stolarki i ogólnym zasadami sztuki budowlanej.

Stabilne osadzenie

Poza skutecznym uszczelnieniem połączenia stolarka-mur, istotne jest również stabilne, pewne zamocowanie mechaniczne wyrobu w otworze montażowym. Okno, drzwi czy też brama garażowa nie mogą przecież „wisieć” w powietrzu ani też być osadzone tylko na samą piankę poliuretanową (co często zdarza się w przypadku źle wykonanych prac instalacyjnych). Żeby dobrze przenosić wszystkie obciążenia (np. te wywołane parciem wiatru, czy też wynikające z codziennego zamykania i otwierania skrzydeł), stolarka musi być przymocowana za pomocą odpowiednich łączników, dobranych do rodzaju wyrobu i jego ciężaru, a także konstrukcji muru. Równie istotne jest właściwe rozmieszczenie kołków lub wkrętów, co powinno być określone w instrukcji montażowej (dla przykładu, zachowanie odstępów od krawędzi muru pozwoli uniknąć ryzyka powstawania pęknięć).

Zarówno przy wymianie, jak i montażu nowych wyrobów, trwałość oraz odporność połączenia stolarka-mur na działanie czynników atmosferycznych pozwala na uzyskanie deklarowanych przez producenta parametrów energooszczędności. okien, drzwi i bramy garażowej i spełnienie wymagań stawianych przez nowe Warunki Techniczne (WT 2021). Staranne wykonanie tego etapu prac to niezbędny element do uzyskania pełni korzyści z inwestycji: ograniczenia strat ciepła, izolacji akustycznej, poprawy komfortu korzystania z budynku i niższych kosztów jego eksploatacji.


Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” (www.dobrymontaz.com) promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków. Partnerzy Strategiczni kampanii to firmy: Aluprof, BFT, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, SOUDAL, Wiśniowski; Partnerzy Główni: Ponzio, PORTA; Partnerzy Wspierający: Amberline, Anwis, Baltica, BUDVAR, Erkado, Glasslift, GU, Invado, Krispol, Oknoplast, Ronkowski, Roto, Stalprodukt Zamość, Winkhaus. Kampanii towarzyszą również patroni honorowi, merytoryczni i medialni, zaś w charakterze Ambasadorów wspierają ją profesjonalni monterzy.

 

 

 

2 odpowiedzi na “Jak prawidłowo wykonać połączenie: Stolarka-Mur”

  1. Ri pisze:

    Wezwij fachowca nie czytaj takich głupot

  2. wanda pisze:

    Dzięki za info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved VipMajster.pl 2023